Ak bývate v rodinnom dome, iste uznáte, že bazén je v letných horúčavách jednoducho nevyhnutnosťou! Nechcete investovať „celý majetok“? Zvoľte si nadzemný bazén. Má množstvo výhod. A najmä, dokážete si ho bez problémov postaviť svojpomocne.

Prečo sa rozhodnúť pre nadzemný bazén

Je nám jasné, že zapustený bazén je naozajstný luxus. No ak si ho nemôžete dovoliť, nadzemný  bazén je vynikajúcou alternatívou. Poslúži rovnako a dokonca má aj množstvo výhod. Akých?

  • Ceny nadzemných bazénov sú omnoho nižšie. Navyše, ušetríte aj za výkopové práce a úpravu terénu, ktorá je pri zapustenom bazéne nevyhnutná.
  • Množstvo prevedení. Vybrať si môžete z rôznych typov nadzemných bazénov – od gumových, cez kovové, či plastové. To isté platí aj pre tvary a rozmery. Dostupné sú od tých najmenších, až po veľké bazény, napríklad s priemerom 5 m.
  • Zvládnete ho postaviť vo vlastnej réžii. Niektoré typy nadzemných bazénov postavíte doslova za pár minút.
  • Možnosť bazén premiestniť. Ak sa v budúcej sezóne rozhodnete, že chcete bazén umiestniť inde, môžete tak urobiť.
  • Sú bezpečnejšie. Keďže okraj bazéna sa nachádza vo výške, nehrozí, že doň dieťa spadne. Samozrejme, to platí len pre vyššie bazény. V žiadnom prípade však deti nenechávajte pri bazéne bez dozoru.
  • Rýchlejší ohrev vody. V nadzemnom bazéne sa voda ohreje rýchlejšie, ako v zapustenom bazéne.
  • Bez nutnosti rozsiahlych terénnych úprav. Pri nadzemných bazénoch postačí mierna úprava plochy pod bazénom. Ako na to, sa dočítate ďalej.

Ako pripraviť terén na nadzemný bazén

Samozrejme, aj pri nadzemných bazénoch je nutná mierna úprava terénu. Je to však rýchla a jednoduchá záležitosť. V prvom rade je potrebné vybrať vhodné miesto. Bazén musí stáť na rovnom povrchu, bez jám a výčnelkov. Ak ste si teda miesto vybrali, najprv si označte presnú plochu, na ktorej bude stáť bazén. V prípade, že má bazén kruhový tvar, približne do stredu vybranej plochy zapichnite kolík. Naň upevnite šnúru, ktorá bude dlhá tak, ako je polomer bazéna. Následne jednoducho obídete v kruhu, pričom na konci šnúry značíte v teréne ryhu. Označíte tak presné miesto, kde bude bazén položený.

V ďalšom kroku rýľom odstráňte prípadné nerovnosti. Odstráňte tiež kamene, drievka, hrubé korene rastlín, trsy trávy a ďalšie nečistoty. Na mieste, kde bude stáť bazén, by mala ostať len čistá pôda. To, či je terén skutočne rovný, overte použitím vodováhy. Vhodné je pripravený povrch vysypať jemným pieskom. Nie je to však nutné. Na takto očistený a upravený terén položte jazierkovú fóliu, prípadne inú pevnú záhradnú textíliu. Terén je pripravený. Môžete smelo stavať bazén a užívať si letné radovánky!