Súkromná jachta vs. rezortová dovolenka: Ktorá je pre vás tá pravá?
Súkromná jachta vs. rezortová dovolenka: Ktorá je pre vás tá pravá?

Pred dovolenkou sa mnohí z vás rozhodujú medzi tradičnou rezortovou dovolenkou a niečím trochu viac dobrodružným – dovolenkou na súkromnej jachte. Obe možnosti prinesú úplne odlišný zážitok a majú rôzne výhody a nevýhody. Ktorý typ dovolenky bude pre vás ten pravý?

Dovolenka na súkromnej jachte

Všimli ste si, ako stúpol záujem o jachty na predaj? Čoraz viac je tiež badať záujem o kurzy vodca malého plavidla a kapitánsky kurz, ktoré oprávňujú kormidlovať jachty vlastnoručne. Dovolenka na jachte má veľa výhody, ktoré o sto percent prevýšia dovolenku v hoteli.

Výhody dovolenky na jachte

Dovolenka na súkromnej jachte prináša úplnú slobodu a flexibilitu v rámci plánovania i prežitia dovolenky. Môžete sa plaviť kamkoľvek chcete a stráviť čas presne podľa svojho uváženia. Jachting ponúka jedinečný zážitok, ktorý sa líši od tradičnej dovolenky. Môžete objavovať odľahlé zátoky, malebné prístavy a neprístupné pláže, ktoré sú mimo dosahu väčšiny turistov. Jachta poskytuje intímne a súkromné prostredie pre vás a vašu rodinu alebo priateľov. Nemusíte sa deliť s inými hostiami ani dodržiavať striktné časy raňajok či večere.

Nevýhody dovolenky na jachte

Ak ste nekúpili vlastné lode na predaj, musíte si jachtu prenajať. Znamená to hľadanie a organizovanie celej plavby. Treba si tiež dobre premyslieť všetky náklady, pretože nielen prenájom jachty stojí peniaze. Okrem samotnej ceny jachty vás čakajú náklady na palivo, údržbu, prístavné poplatky a stravovanie. Plachtenie na súkromnej jachte si vyžaduje určitú mieru odbornosti a skúseností. Musíte zohnať kapitána, ktorý dokáže navigovať loď, dodržiavať bezpečnostné predpisy a reagovať na zmeny počasia alebo nástrahy na mori. Pozor si dávajte na výber spolupasažierov, aby ste v uprostred plavby nezačali trpieť ponorkovou chorobou.

Dovolenky v hotelovom rezorte

Niekomu imponuje predstava ničnerobenia. V hotelom rezorte sa o vás postarajú doslova ako o bábätko. Nemusíte sa starať o jedlo, upratovanie alebo o to, ako tráviť voľný čas. Avšak aj dovolenka v hotelovom rezorte má mínusy.

Výhody dovolenky v hotelovom rezorte

Rezorty ponúkajú širokú škálu luxusných ubytovacích možností od apartmánov po vilky a bungalovy. Majú k dispozícii rôzne zariadenia a služby ako sú bazény, reštaurácie, wellness centrá a športoviská. Výhodou rezortovej dovolenky je, že všetko, čo potrebujete, je k dispozícii na jednom mieste. Nemusíte sa starať o organizáciu prepravy, stravovanie alebo zábavu, pretože všetko je zabezpečené priamo v rezorte. Rezorty organizujú bohatý program aktivít a zábavy pre svojich hostí od rána až do večera.

Nevýhody dovolenky v hotelovom rezorte

Rezorty sú komerčné a preplnené, čo je pre mnohých ľudí stresujúce a nedokážu si poriadne oddýchnuť. Pokojné prostredie v hoteli plnom ľudí zaručene nehrozí. Nikdy neviete, aký bude váš sused a ani to, akú izbu vám pridelia. Napriek luxusnému vybaveniu a službám sa môžu rezorty niekedy zdať štandardizované a neosobné, čo obmedzuje autentický zážitok z dovolenky. Skutočne dobré hotelové rezorty sú drahšie ako dovolenka na mori.

Autor: Gabriela Kudláčová