Túžite po záhradnom krbe, ktorý bude vyzerať presne podľa vašich predstáv? Ak ste dostatočne zručný stavebník, môžete si ho na záhrade postaviť aj svojpomocne.

Materiál na stavbu krbu

Pokiaľ ide o materiál, s klasickými tehlami si nevystačíte. Na stavbu záhradného krbu nie sú vhodné, keďže do ich pórov sa môže dostať voda. Ak táto voda v zime zamrzne, tehly môžu praskať. Potrebovať teda budete mrazuvzdorné a nenasiakavé lícové tehly a šamotové tehly, ktoré odolávajú vysokým teplotám až do 13000C. Samozrejmosťou je špeciálna šamotová zmes na spájanie tehál a malta na škárovanie. Je treba zabrániť tomu, aby na krbe vznikali škáry, do ktorých by sa mohla dostať voda.

Dobré rady pri stavbe záhradného krbu

Dôležité je tvar a rozmer krbu vopred naplánovať. Pripravte si plánik a rozhodnite sa, aké rozmery bude krb mať. Stavbu začíname, ako inak, od základov. Základy krbu by mali byť v dostatočnej hĺbke, aspoň 60 centimetrov, aby nezamŕzali. Nasleduje betónová doska, na ktorú sa ukladá murivo. Rozmer betónovej dosky závisí od rozmerov budúceho krbu. Postačujúca je vnútorná šírka 70 cm a hĺbka 50 cm. Myslite však i na to, či budete murovať rôzne priečky pod pracovnú dosku alebo úložný priestor pri krbe. Základovú jamu je vhodné vysypať štrkom, aby sa na mieste nezdržiavala voda.

Ohnisko krbu by malo byť v dostatočnej výške, aby ste sa pri práci nemuseli skláňať. Spodná časť pod ohniskom krbu je vynikajúce miesto napríklad na uchovávanie dreva. Pri stavbe stien krbu nezabudnite na osadenie oceľového roštu alebo mriežok, ktoré budú slúžiť na grilovanie. Ich dodatočné osádzanie by bolo veľmi prácne. Na steny, ktoré budú priamo prichádzať do kontaktu s ohňom, použite šamotové tehly.

Pokiaľ ide o komín, jeho výška by mala byť dostatočná, aby sa zabezpečil dostatočný ťah a odvádzanie spaliny. Platí, že komín by mal byť pri klasickej veľkosti ohniska aspoň vo výške 2,5 m nad zemou. Ak budete mať väčšie ohnisko, stavajte vyšší komín. Nezabúdajte na striešku na vrchole komína. Zabránite tak padaniu nečistôt priamo na mriežku na grilovanie.

Kameňmi alebo dlažbou je vhodné vyložiť aj dostatočne veľký priestor okolo krbu. Myslite na to, že pri grilovaní určite nechcete stáť v blate. Pouvažujte tiež o tom, či v blízkosti krbu nechcete stolovať. V tom prípade je vhodné vyložiť väčší priestor. Krb vždy stavajte na najmenej veternom mieste v záhrade.