Výber vhodnej podlahovej krytiny je dôležitým krokom pri zariaďovaní interiéru. Podlaha by mala byť nielen funkčná, ale musí tiež pôsobiť príjemne na pohľad. Vo významnej miere totiž dotvára celkový dojem z príbytku. Neviete sa rozhodnúť? Prinášame vám zopár rád pri výbere, a tiež prehľad najpoužívanejších podlahovín a ich výhody.

Pri výbere podlahovín myslite na toto

Ak sa rozhodujete pre podlahovú krytinu, máte viaceré možnosti. Zvoliť si môžete jeden typ podlahy, ktorú použijete do celého interiéru. Alebo môžete v každej z izieb použiť iný typ podlahoviny. Nezabúdajte však, že čo miestnosť, to iné nároky na funkčnosť podlahy. Pre kuchyňu sa napríklad hodí podlaha, ktorá je odolná voči mechanickému poškodeniu. Podlaha v kúpeľni by mala odolávať vode. V detskej a obývacej izbe je zas nutné vybrať podlahu, ktorá je príjemná na dotyk a „teplá“. Využiť jeden typ podlahy pre celú domácnosť teda často nie je najvhodnejším riešením. Konečné rozhodnutie je však, v každom prípade, na vás. Aké máte možnosti?

Typy podlahovín a ich výhody

  • Laminátová plávajúca podlaha. Patrí k najobľúbenejším a najčastejšie využívaným. Dôvodom je nízka cena, jednoduché pokladanie, ktoré zvládnete aj samy, množstvo rôznych dekorov a tiež ľahká údržba. K jej nevýhodám však patrí nižšia odolnosť. Táto podlaha by nemala prichádzať do styku s vodou. Nehodí sa preto do kúpeľní a kuchýň.
  • Drevená podlaha. Drevené podlahy sú populárne najmä vďaka vynikajúcemu prírodnému vzhľadu a trvácnosti. Pri správnej starostlivosti vydržia aj desaťročia. Výhodou je, že drevenú podlahu možno niekoľkokrát obrúsiť a nalakovať. Aj po rokoch teda bude vyzerať ako nová. Drevená podlaha je však finančne náročnejšia.
  • Keramická dlažba. Jednoduchá údržba, primeraná cena, dlhá životnosť a vysoká odolnosť. To sú jej najväčšie výhody. Za menšiu nevýhodu možno považovať to, že táto podlaha je „chladná“. Hodí sa teda skôr do miestností, kde sa kladie dôraz na odolnosť, a to do kuchyne, či kúpeľne.
  • Vinylová PVC podlaha. Cenová dostupnosť je jej najväčšou prednosťou. To sa však odráža aj na kvalite. Môže sa totiž ľahšie poškodiť. Napriek tomu je táto podlaha obľúbená, príjemná na dotyk a ideálna napríklad do kúpeľní, pretože odoláva vode.
  • Kamenná podlaha. Je najdrahšia, no zároveň najodolnejšia. Vyzerá veľmi dobre a rokmi sa vzhľad tejto podlahy nemení. Za nevýhodu môže byť považované to, že kameň je chladný. Nehodí sa tak do všetkých miestností.

Zhrnuli sme tie najobľúbenejšie typy podlahovín. Vybrať si však môžete aj celoplošné koberce, liate, korkové, či bambusové podlahy. Pri výbere podlahy myslite na to, že ide o dlhodobú investíciu. Dobre teda zvážte nielen svoje finančné možnosti, ale aj to, čo od podlahy očakávate a aké sú vaše preferencie. Záleží vám viac na vzhľade, jednoduchej údržbe, či odolnosti podlahy?