Chystáte sa stavať rodinný dom? Ak patríte k tým šťastnejším, stavbu domu môžete financovať z vlastných zdrojov. Povedzme si však úprimne, že takto situácia je skôr výnimkou. Aké teda máte možnosti na financovanie stavby rodinného domu?

Možnosti financovania pri stavbe domu

Stavba rodinného domu je finančne naozaj náročná. Možno máte časť vlastných zdrojov, no určité financie vám stále chýbajú. Alebo ste vlastníkom pozemku, no na financovanie stavby domu budete potrebovať väčšinu prostriedkov. Nech už je to akokoľvek, pri financovaní výstavby sa môžete rozhodnúť z nasledujúcich možností.

  1. Hypotekárny úver

Tento spôsob financovania stavby rodinného domu je na Slovensku najbežnejší a najpopulárnejší. Hneď na úvod však treba podotknúť, že v súčasnosti banky neposkytujú hypotekárne úvery vo výške celých 100% hodnoty nehnuteľnosti. Pripravte sa teda na to, že nemusíte dostať hypotéku v takej výške, ako potrebujete. Ideálne je, ak máte určitú sumu peňazí z vlastných zdrojov.

Hypotekárny úver je zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti. Založená môže byť nehnuteľnosť vo vlastníctve dlžníka, ale aj vo vlastníctve inej osoby. Výhodou hypotekárnych úverov je to, že sú pomerne ľahko dostupné, dĺžka splatnosti môže byť až 30 rokov a úroky sú, v porovnaní s inými typmi úverov, naozaj nízke.

Predtým, než sa rozhodnete pre konkrétnu banku, spravte si dôkladný prieskum trhu a zvážte ponuky jednotlivých bánk. Dokážete tak výrazne ušetriť na splátkach a získať výhodnejšie podmienky.

  1. Stavebné sporenie

Stavebné sporenie je účelové sporenie a ako už z názvu vyplýva, je určené na financovanie výstavby alebo kúpy nehnuteľnosti. Pri stavebnom sporení vkladáte pravidelne finančné prostriedky do stavebnej sporiteľne. Pri splnení vopred dohodnutých podmienok získava sporiteľ štátnu prémiu a úroky z vkladov a štátnej prémie. Výhodou tohto spôsobu financovania je to, že ak sa vám nepodarí nasporiť dostatočnú sumu, zvyšok môžete získať z konkrétnej stavebnej sporiteľne ako stavebný úver.

Pozitívom je tiež to, že pri úvere zo stavebnej sporiteľne sú úroky zväčša veľmi výhodné a úroková sadzba je počas celej doby splácania úveru fixná. Ak vás tento typ financovania stavby nehnuteľnosti zaujal, viac sa dozviete v zákone č. 310/1992 Z. z.

  1. Štátny fond rozvoja bývania

Jedným z hlavných cieľov Štátneho fondu rozvoja bývania je podpora výstavby nových domov a bytov. A to aj formou poskytovania úverov. Aby ste však mohli získať výhodný úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, musíte spĺňať určité podmienky. Primárne je tento úver určený pre ľudí s nižšími príjmami. Žiadateľmi o úver môžu byť len manželia do veku 35 rokov. Určený je aj ich minimálny a maximálny príjem, ale napríklad aj rozloha domu, ktorý budú stavať. Konkrétne podmienky sa dozviete v zákone č. 124/1996 Z. z.

Nech už sa rozhodnete pre financovanie výstavby z akéhokoľvek zdroja, odporúčame dobre si zvážiť svoje finančné možnosti. Myslite na to, že výstavba domu, ale aj splátky hypotéky, vám ukroja poriadny kus z rodinného rozpočtu. Preto je tento krok potrebné naozaj dôkladne zvážiť.