Vyšperkujte spálňu pomocou svetielok alebo prírodných doplnkov
Vyšperkujte spálňu pomocou svetielok alebo prírodných doplnkov

Chýbajú vám v spálni nejaké dekoračné prvky a doplnky? Máte pocit, že izba pôsobí fádne a nudne? Poradíme vám, ako zmeniť vzhľad spálne pomocou niekoľkých základných doplnkov, ktoré však zásadným spôsobom dokážu ovplyvniť atmosféru v celej miestnosti.

Každá spálňa si zaslúži kvalitnú posteľ aj matrac

Predtým ako sa pustíte do skrášlenia spálne, uistite sa, že sa v miestnosti nachádza všetko, čo je dôležité a nevyhnutné pre zdravý spánok. Tým máme na mysli kvalitnú posteľ a luxusný matrac. Aby ste predĺžili jeho životnosť, príde vám vhod taktiež chránič matraca.

Luxusné doplnky pre spánok ako v bavlnke

Okrem týchto dvoch základných vecí sa, samozrejme, rozmaznávajte taktiež špičkovou posteľnou bielizňou a nezabúdajte na luxusné doplnky, ako napríklad na hebkú perinu značky Curem, anatomický vankúš či ľahkú prikrývku. O pocit úplného pohodlia sa postarajú ľanové alebo kašmírové obliečky.

Pred šperkovaním spálňu podrobte generálnemu upratovaniu

Aby dekorácie v spálni skutočne vynikli, začnite tým najotravnejším – poriadnym upratovaním. Čím skôr sa do toho pustíte, tým skôr to budete mať úspešne za sebou. Pri upratovaní majte na pamäti, že do spálne patria len veci, ktoré súvisia so spánkom a nie sú rušivé. Všetko ostatné bez milosti vyhoďte alebo presuňte do inej miestnosti. Čistý a uprataný priestor vám zaistí kvalitný spánok a bez pohodených vecí okolo postele znížite riziko úrazu pri nočnej ceste na toaletu.

Vhodné farby do spálne

Akej farebnej palety sa držať pri dekorovaní luxusnej spálne? Medzi vhodné farby patria:

  • biela,
  • modrá,
  • zelená,
  • svetlooranžová,
  • šedá,
  • žltá,
  • fialová.

Osvedčenou klasikou sú béžové a krémové odtiene. Pokiaľ máte zariadenú spálňu podľa feng shui, určite by v nej béžová nemala chýbať.

Osvetlenie spálne

Dôležitú rolu v spálni hrá taktiež vhodné osvetlenie. Kam patrí lampička do spálne? Ideálne na nočný stolík, aby ste na ňu dočiahli priamo z postele. O vytvorenie romantickej a príjemnej atmosféry sa postarajú taktiež sviečky a dekoratívne osvetlenie. Svetielka do spálne voľte v teplých žltých odtieňoch a naaranžujte ich napríklad na okenný parapet, na čelo postele či na nočný stolík.

 

Dekorácie do spálne: Inšpirácie na prírodné prvky

Poďme sa teraz zamerať na konkrétne tipy dekorácií. Obklopte sa drevom, ktoré interiér zútulní, stavte však aj na prútené koše, prútie, naaranžované vo váze, dekoračný bambus, ktorý rastie ako z vody, a ľan. Ten môžete do interiéru zakomponovať napríklad v podobe obliečok na dekoračné vankúše. Medzi ďalšie obľúbené prírodné dekorácie do spálne patrí taktiež makramé, lapače snov a závesy.

Izbové rastliny vhodné do spálne

Do spálne sa hodia taktiež izbové rastliny. S ich množstvom to však nepreháňajte a siahnite po takých, ktoré čistia vzduch. Medzi izbové rastliny vhodné do spálne radíme:

  • levanduľu,
  • lopatkovec,
  • brečtan.

Rastliny môžete naaranžovať na okenný parapet, popínavé druhy zavesiť na stenu oproti posteli, a izbovky, ktoré preferujú tienisté miesta, položiť zase do tmavých rohov.

Vybavte svoju spálňu kvalitnou posteľou a spoľahlivým matracom, pravidelne ho upratujte, zbavujte sa prachu a vyšperkujte si spálňu podľa svojho. O pohodlie počas spánku sa postará luxusná posteľná bielizeň, upokojiť myšlienky pred zaľahnutím vám pomôžu vhodné farby a na čistenie vzduchu v izbe sa nebojte siahnuť po izbových rastlinách. Správnu atmosféru dodáte miestnosti voľbou jemného osvetlenia v teplých tónoch. Zostavte si na mieru útulnú a vkusne zariadenú spálňu. Inšpiráciu môžete čerpať všade vôkol seba.

 

Zdroj obrázka: Pixel-Shot – stock.adobe.com

Zdroj obrázka: Photographee.eu – stock.adobe.com

Zdroj obrázka: New Africa – stock.adobe.com

Zdroj obrázka: Prostock-studio – stock.adobe.com