Do hôr vykročte správne – Tipy pred kúpou turistickej obuvi
Do hôr vykročte správne – Tipy pred kúpou turistickej obuvi

Nadšenie z nového koníčka v podobe trekingu vás môže veľmi rýchlo prejsť, ak sa do hôr vyberiete bez poriadnej výbavy. Zamerajte sa hlavne na turistickú obuv, ktorá je dôležitá pre pocity pohodlia počas túry a pre vašu bezpečnosť. Pri výbere turistickej obuvi je dôležité brať do úvahy viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú jej kvalitu, funkčnosť a pohodlie. Riaďte sa našimi tipmi a dobré turistické topánky nájdete za pár hodín.

Typy turistickej obuvi

Turistická obuv sa delí do niekoľkých kategórií podľa výšky a tuhosti. Nízka obuv je vhodná do ľahkého a rovinatého terénu, stredne vysoká obuv je vhodná do stredne náročného a mierne kopcovitého terénu, vysoká obuv sa vám zíde pri výstupoch a trekingu po skalnatých kopcoch. Tuhosť obuvi sa označuje písmenami A, B, C a D, pričom A je najmäkšia a D je najtuhšia. Mäkšia dámska turistická obuv je pohodlnejšia, ale menej stabilná. Tvrdšia obuv nie je síce tak komfortná, ale dodá vám väčšiu stabilitu.

Materiál turistickej obuvi

Turistické topánky sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré majú vplyv na vodeodolnosť, priedušnosť, hmotnosť a vzhľad. Medzi najčastejšie používané materiály patria koža, syntetika, guma, textil a kombinácie uvedených materiálov. Koža je tradičný a kvalitný materiál, ktorý je vodeodolný, pevný a trvanlivý. Na druhej strane je pánska a dámska turistická obuv ťažšia a drahšia. Syntetické materiály sú lacné, obuv z nich vyrobená má nižšiu hmotnosť, je priedušná a rýchlo schne. Nevýhodou syntetických materiálov je krátka trvanlivosť a nižšia odolnosť voči poškodeniu.

Membrána turistickej obuvi

Dobré turistické topánky by mali mať pod zvrškom všitú membránu. Je to vlastne tenká vrstva medzi vrchným materiálom a podšívkou, ktorá zabezpečuje vodeodolnosť a priedušnosť obuvi. Membrána umožňuje odvádzanie potu z nohy, ale zároveň zabraňuje prenikaniu vody z vonku. Medzi najznámejšie membrány patria Gore-Tex, Sympatex, eVent a iné. Membrána by mala byť odolná, pružná a ľahká. Pri výbere obuvi s membránou je dôležité brať do úvahy aj teplotu a vlhkosť prostredia, v ktorom sa budete pohybovať, pretože membrána môže ovplyvniť tepelnú pohodu chodidla.

Veľkosť a tvar turistickej obuvi

Turistickú obuv kupujte podľa veľkosti a tvaru nohy, aby ste predišli tvorbe nepríjemných odrením a pľuzgierov. Obuv by mala byť dostatočne voľná, aby sa noha mohla voľne pohybovať, ale zároveň dostatočne pevná. Pevnosť je  ochranou proti kĺzaniu a tvorbe odrenín. V prednej časti nechajte prstom dostatok priestoru. Pri výbere obuvi je dobré vyskúšať si ju s ponožkami, ktoré budete nosiť pri turistike.

Šnurovanie turistickej obuvi

Dobre zvolený šnurovací systém zaistí, aby sa noha v topánke nehýbala a nikde nič netlačilo. Zvoľte jednoduché šnurovanie, ktoré umožní rýchle obutie topánok. Systém šnurovania by mal mať viac možností uchytenia do háčikov a dierok. Takýto systém vám umožní prispôsobiť obuv rôznym situáciám. Napríklad pri stúpaní je dobré utiahnuť obuv v prednej časti, aby sa zlepšila priľnavosť a stabilita. Pri klesaní je dobré uvoľniť obuv v zadnej časti, aby sa zmiernil tlak na päty a prsty.

Autor: Gabriela Kudláčová