Ako sa správne starať o hliníkové rebríky
Ako sa správne starať o hliníkové rebríky

Hliníkové rebríky sú neoceniteľným nástrojom pre každého majstra. Ich ľahkosť, odolnosť a stabilita z nich robia obľúbenú pomôcku na práce vo výškach. Aby vám hliníkový rebrík dlho slúžil v optimálnom stave, musíte sa o neho správne starať. Prinášame vám zopár užitočných tipov, ako udržiavať a ošetrovať rebríky vyrobené z hliníka.

Čistenie hliníkových rebríkov

Pred začatím umývania rebríka odstráňte hrubé nečistoty a prach. Môžete použiť kefu alebo vysávač. Pri umývaní hliníkových rebríkov sa vyhnite agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli poškodiť povrch. Použite mydlovú vodu alebo čistič na okná zmiešaný s vodou.

Nepoužívajte kefy s tvrdými štetinami a ani drsné hubky. Tvrdé kefy a drsné hubky môžu poškodiť ochranný povlak na povrchu hliníka. Vhodnejšie sú mäkké špongie alebo handry na čistenie. Po čistení opláchnite hliníkový rebrík vlažnou vodou a dôkladne osušte, aby sa predišlo vytváraniu vodných škvŕn.

Mazanie hliníkových rebríkov

Ak sa rebríky sklápajú alebo majú pohyblivé časti, namažte ich mazivom na báze oleja na udržanie plynulého pohybu. Olejové mazivá sú pre hliník ideálne, pretože nemajú tendenciu korodovať. Pohyblivé diely a spoje by mali byť mazané pravidelne, najlepšie aspoň raz za šesť mesiacov alebo v závislosti od frekvencie používania. Ak sú na rebríkoch prítomné miesta s poškodeným povrchom, rýchlo ich opravte. Naneste na škrabance ochranný lak a farbu na hliník. Zabránite tak vzniku korózie.

Skladovanie hliníkových rebríkov

Kvalitné hliníkové rebríky by nemali podliehať korózii, ale napriek tomu ich skladujte na suchom a tmavom mieste. Korózia rebríku hrozí len v prípade, keď príde k poškriabaniu hornej vrstvy. Ak budete hliníkový rebrík skladovať vonku, chráňte ho pred poveternostnými vplyvmi ako je dážď, sneh a slnko. Vyhnite sa skladovaniu hliníkových rebríkov v blízkosti agresívnych chemikálií, ktoré by mohli poškodiť ich povrch. Ak je rebrík skladací alebo teleskopický, pred skladovaním ho zložte. Tento postup nielen šetrí miesto, ale aj chráni pohyblivé diely pred nežiaducim opotrebovaním.

Tipy na záver: Dodržiavanie týchto jednoduchých tipov na starostlivosť o hliníkové rebríky vám pomôže zachovať pekný vzhľad a funkčnosť. Dbajte na to, že ak je rebrík poškodený, dajte ho opraviť alebo vymeňte. Poškodený rebrík by mohol pri práci viesť k riziku zranenia. Pred použitím rebríka vždy skontrolujte jeho stabilitu a pevnosť.

Autor: Gabriela Kudláčová