Vaša brána by mala hlavne plniť svoj účel, no nie je na škodu vyberať bránu aj podľa dizajnu, aby ladila s okolím vášho domu. Jej komfortné používanie vám len spríjemní príchod domov. Vyberať si môžete z rôznych druhov brán. Dôležitým kritériom pri výbere vhodnej vjazdovej brány je priestor a členitosť, ktorý máte k dispozícií na jej inštaláciu.

Obrázok: Automatizovaná brána vám spríjemní príchod domov. Zdroj: Novavisio.sk

Jak vyzerá moderná záhrada?

Miesto práce a užívateľskej neprívetivosti musí poskytovať relax a pohodu. Brána by sa mala vedieť sama otvoriť a tak isto ako plot by mala byť bezúdržbová.

Záhrada by sa v teplých dňoch mala vedieť sama zavlažiť. Lamelová strecha modernej pergoly by sa mala prispôsobiť aktuálnemu počasiu. Samozrejme nezabudnite na vegetáciu, ktorá tvorí moderný dizajn záhrady.

V našom článku sa zameriame na výber hliníkovej vjazdovej brány.

Typy vjazdových moderných brán

Na trhu je veľké množstvo rôznych druhov brán. Vybrať si môžete z jedno alebo dvojkrídlových, manuálne alebo automaticky posuvných, brán z kovu či dreva.

V dnešnej dobe veľa majiteľov najviac preferuje moderné hliníkové brány, ktoré majú veľkú životnosť, sú nenáročné na svoju údržbu a ich minimalistický dizajn zapadne do každého exteriéru.

Krídlové brány

Klasikou sú krídlové brány, ktoré sú stále najobľúbenejším variantom pre vjazdy na pozemky. Tieto brány sú buď jednokrídlové, alebo dvojkrídlové. Vhodné sú predovšetkým na rovný terén, aby sa dali dobre otvárať. Sú náročné na miesto a terén okolo. Potrebujú totiž dostatočný priestor.

Pri výbere brány by ste mali preferovať dvojkrídlové vráta. Dosiahnete tým väčšiu šírku prechodu pre auto, a dvojkrídlové vráta nezaťažujú pánty alebo pohon automatického ovládania tak, ako jednokrídlové. Jednokrídlové brány sú z pochopiteľných dôvodov lacnejšie a rozdiel v cene je cca 200 eur.

Brány na koľajniciach

Ak potrebujete v okolí brány čo najviac miesta, vyberte si namiesto krídlovej brány bránu posuvnú. Otvára sa do strany lineárne s oplotením, a tak nezaberá žiadny priestor mimo plota.

Aby sa posúvala do strany čo najľahšie, upevňuje sa na koľajnice, ktoré ležia na betónovom základe. Síce je táto brána lacnejšia ako krídlová, finálna cena je však vyššia, a to hlavne kvôli stavebným prácam, koľajam a betónovému základu.

Aby bola manipulácia ešte ľahšia, môžete si na bránu nainštalovať automatický pohon a otvoriť si bránu na diaľku z auta. O koľaje sa treba pravidelne starať, aby fungovali tak, ako majú. V zime sa musia koľaje čistiť od snehu a ľadu a počas ostatných ročných období od kamienkov, lístia a iných nečistôt.

Samostatné posuvné brány

Samostatné posuvné brány, rovnako ako brány na koľajniciach, sa otvárajú do strany. Na rozdiel od brán na koľajniciach sa pohybujú mimo vlastný prejazd, pretože sú vynesené nad zem pomocou svojej nosnej konštrukcie a pohonu. Nad zemou sú vedené nosníkom, pevne ukotveným na oceľovom stĺpe.

Ten slúži aj ako držiak motora automatického ovládania, ktorým sa brána ovláda. Výhodou tohto oplotenia a nosníka je, že nevyžaduje údržbu tak, ako koľajové brány.

Posuvné brány môžete ovládať svojpomocne alebo pomocou automatického pohonu. Nevýhoda samostatných posuvných brán je, že ich konštrukcia musí byť až o jednu tretinu väčšia, než je šírka priechodu, aby bola brána dostatočne vyvážená. Preto potrebujete viac priestoru, silný pohon a počítajte aj s vyššími nákladmi ako u iných brán.

Obrázok: Bezúdržbové hliníkové brány sa tešia veľkej obľube. Zdroj: Sunsystem.sk

Vhodný pohon na automatické brány

Ak rozmýšľate nad automatizovanou bránou, dbajte na výber pohonu. Automatizovaná doba má veľa výhod a jedna z nich je tá, že už nemusíte vystupovať z auta, aby ste sa dostali na svoj pozemok. Stačí stlačiť tlačidlo a brána je otvorená.

Aby vašu radosť z automatického otvárania brány nič nepokazilo, musíte vyberať taký pohon, ktorý je určený práve pre vašu bránu. Nevšímajte si len cenu, ale aj záručnú dobu, pozáručný servis dodávateľa a samozrejme kvalitu pohonu.

Výber pohonu je závislý hlavne od týchto troch kritérií:

  • Intenzita používania – záleží, kde a ako často sa brána využíva. Je rozdiel, či sa brána používa pre vstup na pozemok rodinného domu alebo do garáží pri bytových jednotkách.
  • Rozmery brány – rozhodujúcim parametrom pri výbere pohonu je dĺžka brány. Výrobcom odporúčaná maximálna dĺžka brány by sa mala dodržiavať, aby sa pohon pri veľkej záťaži nepokazil. To platí aj o hmotnosti brány. Nechajte si vždy nejakú rezervu, pretože tým dokážete predĺžiť životnosť pohonu.
  • Volty pri pohone – ak si vyberiete starší model motora s napätím 230 V počítajte s tým, že u nich často chýba nastavenie rýchlosti a sú omnoho hlučnejšie než novšie typy s napätím 24 V. Na druhej strane, 230 V motory sú vhodnejšie na pohon ťažkých a veľkých brán.

Jeden z popredných výrobcov automatizácie domova je francúzska firma Somfy. Ponúka kvalitné pohony nielen pre garáže, ale aj pre tieniacu techniku a jej orientácia je tiež zameraná na inteligentnú domácnosť, kde všetko môžete ovládať cez svoj smartphone. Pohony od tejto spoločnosti sú zaručenou kvalitou.