Ako vybrať garážovú bránu?

Už dávno neplatí, že garáž slúži len ako priestor pre autá. V súčasnosti garáže obľubujú najmä páni, ktorí ju premenia na svoju dielňu, no nezaostávajú ani ženy, ktoré tento priestor môžu využiť ako svoj súkromný ateliér. Pre niekoho je zas garáž odkladacím priestorom, v ktorom končia všetky nepotrebné veci, ktoré nám je však ľúto vyhodiť. Zabezpečte si garáž kvalitnou garážovou bránou.

 Nech je už účel vašej garáže akýkoľvek, poklady v nej je potrebné chrániť. Pomôcť môžu napríklad garážové brány, ktorých výber by ste určite nemali zanedbať. Existuje niekoľko druhov, nad ktorými by ste mali uvažovať. Samozrejme, ohľad by ste mali brať na svoje preferencie a konštrukčné podmienky.

Poďme sa na ne pozrieť, aby ste vedeli, ktorý druh bude pre vás ten najlepší.

Sekčné garážové brány

Často sa môžete stretnúť so sekčnými garážovými bránami. Ako už napovedá ich názov, pozostávajú z jednotlivých sekcií, ktoré sú spojené závesnými mechanizmami. Tieto časti sa zasúvajú pod strop pomocou systému torzných pružín a vodiacich koľajníc.

Sú vyhľadávané najmä pre rozmanitosť povrchového a farebného vyhotovenia, no zabúdať netreba ani na ich funkčnosť a dostupnosť. Ich výhodou je tiež to, že pri otváraní a zatváraní potrebujú málo miesta a tiež chránia pred vlámaním.

Problémy však môžu nastať v zime, kedy môže medzi sekciami vznikať ľad, ktorý zhorší otváranie samotnej brány. Tento druh garážových brán je síce drahší, no ide o dlhodobú investíciu, ktorú neoľutujete.

Dvojkrídlové garážové brány

Za jednoduchý variant možno označiť dvojkrídlové garážové brány, ktoré ocenia ľudia bez možnosti využitia iných druhov brán. Tento druh brán nezasahuje do interiéru a ani neznižuje strop garáže.

Variantov dvojkrídlových brán je niekoľko. Ide o brány s bezrámovým systémom, systémom s hliníkovým rámom bez prerušenia tepelného mosta a systémom s hliníkovým rámom s prerušeným tepelným mostom.

Aj tento druh brán so sebou prináša niekoľko výhod a nevýhod. Najväčšou výhodou je možnosť veľkej prejazdnej šírky a výšky. Nevýhodou je naopak nepohodlné otváranie a zatváranie, no tiež potrebný dostatok miesta pred garážou.

Rolovacie garážové  brány

Čo sa týka rolovacích garážových brán, tie sa skladajú z lamiel, ktoré sa pri otváraní navíjajú na oceľový hriadeľ nad otvorom. Vhodné sú do malých, no aj veľkých garáží. V prípade dvojgaráží však odporúčame použiť elektrický otvárač.

V porovnaní s predošlým typom rolovacie brány nezaberajú pri otváraní a zatváraní miesto pred garážou. Odradzujúci je hluk, ktorý brána spôsobuje, vysoké opotrebovanie a za zmienku stoja aj obstarávacie náklady, ktoré nie sú najnižšie.

Skôr než sa rozhodnete pre svojho favorita, ujasnite si, čo potrebujete. Každý druh je niečím výnimočný.

 

zdroj: freepik