Kvalitné stroje pre poľnohospodárov od značky CAT

Vedeli ste, že prvým strojom od výrobcu Caterpillar bol pásový traktor? Odvtedy prešlo takmer 120 rokov a v portfóliu značky nájdete stovky druhov stavebných, poľnohospodárskych a iných strojov. Prečítajte si, ktoré z nich vám poslúžia v živočíšnej či rastlinnej výrobe.

Poľnohospodárske stroje, to nie sú iba kombajny a traktory

Keď sa povie poľnohospodárske stroje, väčšina ľudí si predstaví traktor, prípadne kombajn. Ak pracujete v poľnohospodárstve, viete, že aby ste udržali rastlinnú i živočíšnu výrobu v chode, musíte vykonávať množstvo (nielen) logistických úkonov.

Jedným z najobľúbenejších strojov na takéto obslužné činnosti je nakladač. Ten je určený na manipuláciu s rôznymi druhmi sypkých aj pevných materiálov, po pripojení rôznych druhov hydraulického príslušenstva ho však využijete aj na iné účely.

Existuje viacero typov nakladačov:

Šmykom riadené nakladače – Ide o malé stavebné stroje, veľké cca ako minibager. Napriek tomu, že sú vybavené kolesovým podvozkom, sú mimoriadne obratné a dokážu sa otočiť okolo svojej osi ako keby boli na pásoch. Ľavé a pravé kolesá sa totiž môžu otáčať rozdielnym smerom. Šmykom riadené nakladače nemajú taký dosah ako ich väčší kolegovia a zvládnu premiestniť naraz menej materiálu. Ich výhodou je okrem obratnosti aj jednoduchá konštrukcia a nízke náklady na prevádzku i údržbu.

Čelné kolesové nakladače – Majú riadenú zadnú nápravu a smer menia natáčaním jej kolies. Lopata sa pohybuje rovnako ako pri šmykom riadených nakladačoch iba nahor a nadol. Ak chce strojník presúvať nakladač do strán alebo podoberať materiál, musí hýbať celým strojom. Čelný nakladač si teda vyžaduje schopnú obsluhu. Zároveň však má jednoduchý hydraulický mechanizmus, čo sa opäť odráža na nízkych servisných nákladoch.

Kĺbové nakladače – Majú rovnaký hydrualický mechanizmus ako čelné kolesové nakladače. Nápravy sú však prevné a natáčanie stroja zabezpečuje hydraulika v spolupráci s kĺbom v strede stroja. Kĺbové nakladače sú teda obratnejšie a menej náročné na obsluhu ako tie čelné.

Otočné nakladače – Ide o najobratnejšie spomedzi nakladačov, majú však aj najzložitejšiu konštrukciu. Hydraulický mechanizmus s lopatou je pripevnený ku konzole, ktorá sa môže otáčať vľavo i vpravo až do pravého uhla. Šikovný strojník vykoná s otočným nakladačom za rovnaký čas omnoho viac práce ako s inými typmi.

V agropodnikaní vám pomôžu aj iné stroje

Ak potrebujete dosiahnuť na vyššie miesta, pomôžu vám tzv. teleskopické manipulátory. Na rozdiel od nakladačov majú lopatu umiestnenú na výsuvnom ramene, pričom tie najvyššie dosiahnu aj do výšky 17 m.

V poľnohospodárstve však využijete aj iné stroje – napr. bager. Môžete s ním hlbiť výkopy či premiestňovať materiál, no vďaka pripojiteľnému príslušenstvu ho využijete na desiatky úkonov (napr. frézovanie skál, manipuláciu s pevnými materiálmi, hĺbenie otvorov do zeme atď.).