Fúkaná celulózová izolácia: Aké má výhody a využitie?

Je vám zima napriek tomu, že máte doma kozub, či pec? A naopak, potíte sa v lete, hoci ste investovali do klimatizácie? Na vine môže byť nedostatočná izolácia. Správna izolácia je preto dnes nevyhnutnosťou pre každý dom.  

Fúkaná celulózová izolácia je jedným z najbežnejších typov izolácií, ktoré sa v súčasnosti používajú. Mnohí si tento druh izolácie obľúbili aj kvôli jeho ekologickým vlastnostiam a schopnosti prispôsobiť sa každému rohu, špecificky tvarovaným priestorom a rôznym ďalším prekážkam.

Ak ste práve v procese rozhodovania, ktorý izolačný materiál je pre váš projekt najlepší, nasledujúci sprievodca vám pomôže pochopiť, ako fúkaná celulózová izolácia funguje, aké sú výhody a nevýhody jej použitia.

Čo je fúkaná izolácia?

​​Fúkaná celulózová izolácia, ako už z názvu vyplýva, je druh izolácie, ktorý sa aplikuje pomocou fúkania. Je to typ produktu, ktorý sa mechanicky fúka do otvorov, alebo na prázdne miesta v stavebnej časti domu, aby sa spomalil prenos tepla alebo chladu.

Ide o pomerne nezvyčajný spôsob, ale pretože takýto typ izolácie má omnoho menšie rozmery (izolačný materiál je stlačený v rolkách), môže sa fúkať do ťažko dostupných a uzavretých miest a prispôsobiť sa tak každému priestoru, ktorý potrebuje izoláciu.

Fúkaná celulózová izolácia je prírodná tepelná izolácia vyrobená z celulózových vlákien z novinového papiera. Novinový papier sa natrhá na kúsky, následne sa zmieša s minerálnymi soľami a zomelie v mlyne.Fúkaná celulózová izolácia: Aké má výhody a využitie?

Ako sa inštaluje?

Fúkaná izolácia sa inštaluje – ako už názov napovedá – fúkaním do stien alebo podkrovia vášho domova. Tento proces nie je príliš zložitý, a preto veľmi obľúbený. Fúkanie sa zabezpečuje pomocou špeciálneho prístroja, ktorý izoláciu vzduchom dopraví do konštrukcie. Miesto aplikácie izolácie sa musí najskôr upraviť, a to tak, že sa pripravia malé montážne otvory na fúkanie, aby sa vyplnili všetky neizolované miesta.

Kde sa dá použiť?

Fúkaná izolácia sa dá využiť doslova kdekoľvek. Aj keď je tento druh izolácie preferovaný najmä u majiteľov novostavieb, nízkoenergetických domov a drevostavieb, využiť ju možno aj v rodinnom dome a na zatepľovanie panelákov.

Tip: Návod, ako získať najvýhodnejšiu hypotéku na trhu na nové bývanie.

Fúkaná izolácia ma veľmi široké využitie a dá sa použiť na viacero účelov. Dokáže zatepliť ťažko prístupné stropy, steny, strechy, podkrovie aj podlahy. Jednoducho, fúkaná izolácia sa dá použiť všade tam, kde je nejaká medzera.

Výhody fúkanej izolácie

Fúkaná izolácia so sebou prináša rad výhod, ktoré určite oceníte.

Ideálna pre ťažšie dostupné miesta

Hlavnou výhodou fúkanej celulózovej izolácie je jej schopnosť usadiť sa a prispôsobiť sa akémukoľvek tvaru alebo prekážke, ktorú nájde vo stenách alebo podkroví vášho domu.

Výborné izolačné vlastnosti

Materiály, ktoré sa na izoláciu používajú majú vynikajúce izolačne vlastnosti. Počas leta je pobyt vnútri vďaka nej znesiteľný, miestnosť sa neprehrieva rýchlo. V zime naopak fúkaná izolácia zachytí vykurované teplo na dlhší čas, a preto extrémne prekurovanie so solárnymi panelmi v miestnostiach s fúkanou izoláciou nie je nutné.

Ekologická voľba

Pri fúkanej izolácií máte na výber z niekoľkých materiálov, pričom takmer vždy ide o ekologickú voľbu. Celulóza sa vyrába recyklovaním papiera, minerálna vata je ekologický produkt a aj ostatné materiály, ktoré využíva majú ekologické a zdravotne neškodné vlastnosti.

Bez odpadu

Ekologickosť tejto voľby spočíva aj v tom, že po tom, čo doslúži, vám z izolácie nezostane kopa odpadu, ktorý by inak putoval na skládku. V porovnaní s inými alternatívami sa môže pochváliť oveľa čistejším výrobným procesom bez znečistenia.

Ochráni pred požiarom

Mnohé z materiálov sú nehorľavé alebo sú nasiaknuté nehorľavou látkou, vďaka čomu posilnia protipožiarnu ochranu vášho domu.

Nízka cena

Zateplenie domu môže byť finančne náročné, no s fúkanou izoláciou dostanete v pomere s cenou omnoho viac, než pri bežnej izolácii.

Vedeli ste, že aj inštalácia fotovoltaiky vám môže ponúknuť rôzne výhody, nielen finančné?

Dlhá životnosť

Fúkaná izolácia je trvácna, nepotrebuje opravy, úpravy, ani dodatočné aplikácie, ak je aplikovaná profesionálnou firmou a odborníkmi. Vydrží prakticky počas celej životnosti stavby. Taktiež sa nemusíte báť, že by sa časom uvoľnila a zmenila svoj tvar.

Tepelnoizolačné a protihlukové vlastnosti

Fúkaná izolácia vytvára súvislú, pevnú vrstvu, ktorá zadrží potrebné teplo a dokonca izoluje hluk zvonku. To ocení každý, kto býva pri rušnej ceste alebo v husto zastavanej lokalite.

Jednoduchá inštalácia

Izolácia sa inštaluje jednoducho, rýchlo a bez námahy. Odborníkom samotná inštalácia zaberie len niekoľko hodín a dom budete mať zateplený už v priebehu jedného dňa.

Zdravotne nezávadná

Keďže je celulózová izolácia z prírodných materiálov, neobsahuje žiadne škodlivé prísady a zmesi, ktoré by mali dopad na vaše zdravie.

Dodatočná izolácia

Fúkaná izolácia je možnou alternatívou aj pre staršie stavby, ktoré potrebujú dodatočné zateplenie, kde v minulosti už bola použitá minerálna vata alebo polystyrén.

Nevýhody fúkanej izolácie

Tak ako všetko, aj fúkaná izolácia má okrem nesporných benefitov aj určité nevýhody.

Vlhkosť

Veľkou nevýhodou fúkanej izolácie je, že absorbuje vlhkosť a môže nejaký čas trvať, kým opäť vyschne. Táto vlhkosť môže viesť k problémom s plesňami. To môže predstavovať problém v nevhodne utesnených priestoroch a podnebí s vlhkosťou.

Odborná aplikácia

Fúkaná izolácia si vyžaduje profesionálnu aplikáciu, aj vtedy, ak si všetko robíte radi svojpomocne a chceli by ste tak ušetriť nejaké peniaze. I keď vás služba odborníka bude niečo stáť, bude s inštaláciou hotový za tri-štyri hodiny.

Typy materiálov

Pri zatepľovaní s fúkanou izoláciou si môžete vybrať z viacerých materiálov podľa toho, aké vlastnosti preferujete, či ako ekologicky zateplený dom si želáte. Najčastejšie sa používa celulóza, minerálna vlna a drevovlákno. Niektoré spoločnosti majú navyše v ponuke aj ďalšie možnosti – sklominerálnu vlnu, či polystyrénové guľôčky.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista