Ako sa stať energeticky sebestačný so solárnymi panelmi a off-grid systémom?

Vzhľadom na neustále sa zvyšujúce náklady na energiu a elektrinu, čoraz viac firiem a domácností prechádza na zdroje obnoviteľnej energie. Používanie solárnych systémov vám môže výrazne znížiť náklady na elektrinu. Okrem toho, využívanie solárnej energie je šetrnou  ekologickou alternatívou, ktorá prispieva k zlepšeniu planéty.

Chcete sa stať energeticky sebestačný, znížiť účty za energie a zároveň vytvoriť si viac udržateľný domov? Energetická sebestačnosť je dnes realitou. Treba sa však uistiť, že máte ten správny systém.

Čo znamená byť energeticky sebestačný?

Teoreticky to znamená, že žijete nezávisle od verejných služieb, pričom 100 % vašich vlastných energetických potrieb pokryjete priamo na mieste. Najčastejšie pomocou solárnej energie.

Jedným z najlepších spôsobov, ako robiť to najlepšie pre životné prostredie, šetriť peniaze a stať sa nezávislým, je inštalácia systému solárnych panelov. Dva najbežnejšie typy solárnych systémov pre domácnosť sú: mimo siete (off-grid) a viazané na sieť (on-grid).

V čom sa líšia

Solárna energia je energia generovaná absorbovaním slnečných UV lúčov a ich premenou na energiu. Oba spomínané systémy používajú panely na zhromažďovanie UV lúčov. Hlavné rozdiely spočívajú v spôsobe skladovania energie. V systéme viazanom na sieť sa integrujete do verejnej siete a energiu čerpáte pri výpadku od nej.

Zatiaľ čo pri solárnom systéme mimo siete solárne panely zbierajú energiu, prenášajú ju do meniča a z meniča sa používajú na napájanie domu. Tento systém umožňuje domu skladovať nevyužitú energiu vo vnútri batérií na neskoršie použitie. Navyše, so systémom off-grid ste úplne nezávislí.

Čo je off-grid solárny fotovoltický systém?

Off-grid alebo aj ostrovné fotovoltické systémy sa využívajú v oblastiach, kde nie je možné pripojenie na rozvodnú sieť. Takýmito miestami sú najmä chaty, horské ubytovania, ale aj karavany a domy na samote, kde ľudia túžia po alternatívnom bývaní s komfortom.

Ostrovný fotovoltaický systém sa oproti iným solárnym systémom vyznačuje tým, že nie je pripojený na elektrickú rozvodnú sieť, ale obsahuje akumulátory. Využíva sa v situáciách, kde je potrebné dodávať elektrickú energiu aj keď nesvieti slnko slnečného svitu (noc, nepriaznivé počasie a podobne).

Súčasťou tohto systému sú solárne batérie, ktoré sa dobíjajú z fotovoltických modulov cez regulátor nabíjania. Ten prerušuje okruh, keď je batéria nabitá a vypína sa skôr, než sa batéria vybije. Batérie majú dostatočne veľkú kapacitu, aby dokázali skladovať elektrickú energiu vyrobenú cez deň a využívať ju tak v noci, ako aj počas nepriaznivého počasia.

Komponenty solárneho systému off-grid

Ak chcete mať solárny systém mimo siete, ktorý je skutočne efektívny a kompetentný, musíte sa uistiť, že má všetky dôležité komponenty, ktoré sú nevyhnutnosťou:

Solárne panely

To by nemalo byť prekvapením – solárne panely budú vždy neoddeliteľnou súčasťou solárneho systému, bez ohľadu na to, o aký typ ide. Koniec koncov, solárne panely sú zariadenia, ktoré premieňajú svetlo na elektrinu. Väčšina moderných solárnych panelov sa skladá z mnohých kremíkových fotovoltických (PV) článkov. Tieto články sú navzájom spojené v rámci solárneho panelu a pripojené k susedným panelom.

Je potrebné poznamenať, že množstvo slnečnej energie, ktorá sa generuje zo solárnych panelov, bude závisieť od mnohých faktorov, ako je orientácia a uhol sklonu panelov, jeho účinnosť, ako aj akékoľvek straty spôsobené tieňom alebo nečistotou.

Menič napätia

Väčšina bežných domácich spotrebičov a elektroniky využíva striedavý prúd (AC). Solárne panely však potrebujú jednosmerný prúd (DC). Z tohto dôvodu ostrovné systémy potrebujú menič napätia, ktorý premieňa jednosmerný prúd na striedavý.

Batérie

Vzhľadom na skutočnosť, že systém mimo siete nie je pripojený k elektrickej sieti, vyžaduje si skladovanie energie. Batérie (akumulátory) fungujú tak, že zhromažďujú energiu vyrobenú solárnymi panelmi a ukladajú ju na neskoršie použitie.

Solárne batérie sú obzvlášť výhodné, keď dom potrebuje elektrinu počas noci alebo cez deň, keď je málo alebo žiadne slnko. A samozrejme sú nápomocné aj pri výpadku elektriny či nepriaznivom počasí.

Regulátory nabíjania

Keďže má solárny panel systém batérie, musí mať regulátory nabíjania, ktoré regulujú energiu prúdiacu z fotovoltaickych panelov a prenášajú ju priamo do batérií. Súčasťou regulátora dobíjania je monitoring aktuálnej kapacity akumulátorov. V prípade rizika prebíjania batérie od nej automaticky odpojí solárny panel. Naopak, v prípade rizika hlbokého vybitia batérie odpojí všetky spotrebiče a záťaž.

Prečo zvoliť off-grid systém?

Prechodom na domáci solárny systém minimalizujete svoju uhlíkovú stopu, pretože už nemusíte používať fosílne palivá. Solárna energia je obnoviteľná aj udržateľná.

Hoci počiatočné náklady na systém mimo siete môžu byť drahšie, použitie solárneho systému off-grid môže eliminovať váš účet za elektrinu, a tak poskytnúť obrovské úspory.

Domy, ktoré sa rozhodnú pre solárne systémy mimo siete, majú za cieľ dosiahnuť autonómiu. Nechcú sa spoliehať na miestnu energetickú spoločnosť, ktorá im dodá energiu. Myšlienka byť nezávislí sa pre mnoho ľudí zdá byť obzvlášť lákavá a praktická. Prechod na solárnu energiu má mnoho iných výhod ako len prispievanie k udržateľnejšej budúcnosti.

Výhody a nevýhody off-grid systému

Pri rozhodovaní o tom, či sa odpojiť zo siete, je potrebné zvážiť niekoľko výhod a nevýhod:

Výhody:

Úspora peňazí

Pri nízkych nákladoch na solárnu energiu a skladovanie môže väčšina majiteľov domov ušetriť niekoľko stoviek eur výrobou svojej vlastnej energie.

Nezávislosť

Život so solárnou energiou vám umožňuje prevziať kontrolu nad vlastnou spotrebou energie. Vďaka energetickej nezávislosti môžete presnejšie predpovedať spotrebu energie ako aj náklady a oslobodiť sa od rastúcich sadzieb za energie. Takáto nezávislosť môže byť pre mnohých ľudí príťažlivá a ponúka možnosť, ako si vytvoriť štýlový a funkčný domov podľa vlastných predstáv.

Alternatíva pre vidiecke oblasti

Vidiecke oblasti sú náchylné na časté výpadky prúdu a obyvatelia vidieckych a odľahlých oblastí majú tendenciu mať problémy s elektrinou. V takýchto prípadoch môže byť inštalácia off-grid elektrárne najvýhodnejšia možnosť.

Šetrné k životnému prostrediu

Spaľovanie fosílií na výrobu elektriny má za následok vysoké emisie oxidu uhličitého, čím sa zvyšuje problém globálneho otepľovania. Slnečná energia ako obnoviteľný zdroj energie je však šetrná k životnému prostrediu.

Keďže tieto energetické systémy využívajú na výrobu solárnu energiu nedochádza k emisiám žiadneho škodlivého plynu. Používaním týchto systémov teda prispievate aj k tomu, aby bola príroda čistá a zelená. Okrem toho je solárna energia zadarmo a dostupná pre všetkých.

Žiadne výpadky

Jednou z veľkých nevýhod systémov viazaných na verejnú sieť je to, že pri jej výpadku nebudete mať žiadnu energiu. Pri off-grid systéme tomuto problému už nebudete musieť čeliť.

Nevýhody:

Bez zálohy

Ak chcete spoľahlivo žiť mimo siete, vo všeobecnosti potrebujete systém, ktorý dokáže poskytnúť elektrickú energiu na tri až päť dní v prípade dlhých zamračených dní, zmien vo vašej spotrebe energie alebo extrémnych poveternostných podmienkach. Zachovanie pripojenia k rozvodnej sieti môže poskytnúť určitý pokoj, že nezostanete v tme, keď nepôjde všetko podľa plánu.

Vyššie počiatočné náklady

Vzhľadom na to, že sa stanete nezávislí, budete musieť do tohto systému niečo investovať, aby ste získali ostrovný systém, ktorý bude skutočne fungovať. To znamená nákup ďalších komponentov, ako sú batérie, meniče a regulátory dobíjania. Z tohto dôvodu môžu byť počiatočné náklady na inštaláciu vysoké.

14 tipov na zníženie nákladov na elektrinu

Energetická účinnosť znamená, že na rovnakú prácu spotrebujete menej energie, znižujete plytvanie energiou a šetríte peniaze. Ak chcete efektívne zvýšiť svoju energetickú účinnosť s off-grid systémom, znamená to viac než len spotrebovať menej energie. Vyžaduje si to, aby ste si uvedomili, ako sa energia využíva, kde sa plytvá a ako sa dá čo najlepšie využiť v každodennom živote.

Tu je niekoľko tipov, ktoré pomôžu vášmu domu šetriť energiu a byť efektívnejší.

  1. Vymeňte žiarovky za LED.
  2. Ak je to možné, vyperte si oblečenie v studenej vode.
  3. Utesnite trhliny, medzery, netesností a kvalitne si zateplite dom.
  4. Odmrazte chladničku a mrazničku skôr, ako sa nahromadeni ľad, aby ste zaistili efektívny chod vašich spotrebičov.
  5. Počas teplejších mesiacov zatiahnite žalúzie, rolety a závesy na slnečnej strane vášho domova, aby ste udržali teplotu vášho domova chladnejšiu a znížili prácu klimatizácie. Počas chladnejších mesiacov naopak odhaľte okná, aby slnko zohrialo váš domov.
  6. Počas pečenia nenakúkajte do rúry. Zakaždým, keď ju otvoríte a nahliadnete dnu, teplota môže klesnúť, tým rúra spotrebuje viac energie na opätovné zvýšenie teploty.
  7. Ak je to možné, čo najviac používajte prirodzené svetlo.
  8. Nenechávajte elektroniku zapnutú celý deň. Počítač, monitor, tlačiareň a fax zapínajte len vtedy, keď ich potrebujete.
  9. Obmedzte sušenie v umývačke riadu a namiesto toho sušte vzduchom.
  10. Nastavte teplotu v chladničke podľa odporúčania výrobcu, aby ste predišli nadmernému chladeniu a plytvaniu energiou.
  11. Vymeňte si okná. Ak má váš dom jednosklenné okná, zvážte ich výmenu za energeticky úspornejšie.
  12. Nainštalujte si programovateľný termostat, ktorý automaticky nastaví teplotu.
  13. Vypnite svetlá, keď sa nepoužívajú. Vypnite rúru a sporák niekoľko minút pred uplynutím času varenia. Vaše jedlo sa bude naďalej variť bez použitia dodatočnej elektriny.
  14. Oblečte sa podľa počasia. Keď ste doma, v zime sa oblečte do teplého oblečenia a do chladnejšieho v lete. Zostanete tak v pohodlí bez toho, aby ste museli zapínať ohrievač alebo klimatizáciu.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista