Staviame dom – výber materiálov
Staviame dom – výber materiálov

Pred výstavbou domu sú kľúčové dva faktory – starostlivé plánovanie a výber materiálov. Každá fáza stavby od základov až po strechu je dôležitá a pre jej realizáciu sa využívajú rôzne druhy materiálov. Dôkladne zvážte všetky možnosti a vyberte materiály, ktoré sú kvalitné. Investícia sa vám vráti v podobe pohodlného a bezpečného bývania.

Základné stavebné materiály – piesok a štrk

Základy musia byť pevné a stabilné. Sú nevyhnutné pre bezpečnosť a dlhú životnosť celej stavby. K základným stavebným materiálom patria štrk a piesok. Piesok sa využíva na vyrovnanie terénu a tiež ako súčasť betónovej zmesi. Kvalitný piesok spoznáte tak, že je čistý a bez prímesí zeminy alebo organických látok. Štrk dodáva betónu pevnosť a odolnosť. Veľkosť zŕn štrku sa volí podľa typu základov.

Hrubá stavba – tehla, betón alebo drevo

Keď po prvý raz uvidíte postavené múry hrubej stavby, budete o krôčik bližšie k vlastnému bývaniu. Výber materiálu pre hrubú stavbu ovplyvní nielen vzhľad domu, ale aj jeho tepelnoizolačné vlastnosti, akustický komfort a celkovú životnosť.

Klasický a osvedčený materiál na výstavbu sú tehly. Ide o materiál s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Tehlové domy sú odolné a majú dlhú životnosť. Betón sa používa nielen na hrubú stavbu, ale tiež na ploty z betónu alebo pre vyvýšené betónové záhony. Tento materiál je všestranný a betónové kvádre umožňujú veľmi rýchlu výstavbu, čím znížite náklady na stavbu. Betónové stavby sú odolné, ale potrebujú dodatočnú izoláciu. Na vidieku sa rozmáha trend drevených domov. Drevo ako prírodný a ekologický materiál vytvára príjemnú atmosféru. Drevené domy majú dobré izolačné vlastnosti a sú energeticky nenáročné.

Strecha – škridla alebo plech

Strecha chráni dom pred dažďom, snehom, vetrom a ďalšími poveternostnými vplyvmi. Pri výbere krytiny zvážte sklon strechy, estetiku a náročnosť prostredia. Tradičná a odolná krytina s dlhou životnosťou je škridla. Pálená škridla je esteticky príťažlivá a dobre odoláva poveternostným vplyvom. Modernou a cenovo dostupnou alternatívou k pálenej škridle je betónová krytina. Je extrémne odolná a dá sa vyrobiť v rôznych farebných verziách. Ak potrebujete strechu postaviť rýchlo, vsaďte na plechovú krytinu. Rýchlo sa montuje a dokáže imitovať klasické strechy.

Fasáda – omietky a obklady

Fasáda je nielen vizitkou vášho domu, ale aj dôležitým prvkom, ktorý chráni hrubú stavbu. Výber fasádneho materiálu ovplyvní tepelnoizolačné vlastnosti a celkovú energetickú náročnosť budovy. Najlacnejšou možnosťou je omietka, ktorá umožňuje vytvoriť rôzne farebné kompozície a štruktúru povrchu. Omietka je priedušná a dobre odoláva poveternostným vplyvom. Esteticky veľmi príjemný je obklad. Obklady môžu byť vyrobené z kameňa, tehly, dreva či keramiky.

Nezabudnite na plot!

Pre výstavbu plotov sa využíva veľa rôznych materiálov, najčastejšie ide o drevo, kov, betón, plast a kombináciu uvedených materiálov. Veľmi populárne sú betónové ploty, ktoré sa vyznačujú odolnosťou, vydržia dlhé roky bez degradácie a dobre chránia súkromie i bezpečnosť. Betónové ploty sú dostupné v rôznych dizajnoch a farebných prevedeniach. Na rozdiel od kovových a drevených nepotrebujú žiadnu údržbu.

Autor: Gabriela Kudláčová