Ako si vytvoriť dokonalú záhradu

Záhrada sa nie náhodou považuje za pýchu každého rodinného domu. Vytvára prvý dojem o obyvateľoch domácnosti, priťahuje pozornosť, prezrádza veľa o vašom vkuse, preferenciách, životnom štýle. A nielen to – záhrada zďaleka nie je len estetický prvok, ktorý má zdobiť a vyzerať dobre na fotografiách.

Ak si záhradu zariadite naozaj umne a premyslene, dokáže zlepšiť život celej rodiny, vniesť do neho kvalitný relax, zábavu, socializáciu. Môže sa stať miestom dôležitých stretnutí, nezabudnuteľných večierkov, grilovačiek, ale aj obyčajných posedení s knihou v tieni.

S bazénom sa stane uprostred horúcich letných dní doslova rajom, do neskorej jesene vám môže rodiť chutné a zdravé ovocie a zeleninu. Môžete si tu pestovať bylinky, športovať, realizovať tu svoje architektonické chúťky. Nehovoriac o tom, že lákavá a správne zorganizovaná záhrada výrazne zvýši cenu vašej nehnuteľnosti v prípade predaja.

Spoznaj svoju záhradu

Ak teda stojíte pred výzvou usporiadať si záhradu, ktorá sa stane ozdobou aj vyhľadávanou oázou domácnosti, stojí za to všetko si dobre premyslieť. A to znamená nielen nájsť si v katalógoch tie najtrendovejšie okázalé kusy nábytku a zaplniť nimi záhradu. Ešte predtým, než si vyberiete ten správny záhradný mobiliár, bude treba položiť si pár kľúčových otázok.

Na to, aby vám vaša záhrada slúžila čo najlepšie, mali by ste mať pred jej zariaďovaním a organizovaním dopredu vyjasnené niektoré veci:

 • poznať detailne polohu, smerovanie a výhľad svojej záhrady
 • poznať, kde a kedy vo vašej záhrade svieti slnko
 • zamyslieť sa nad prístupom do záhrady
 • mať vyjasnené, na čo chcete prioritne záhradu využívať
 • aký štýl záhrady sa vám bude páčiť a ladiť k vášmu domu (Túžite po bujnej zelenej džungli, romantike, minimalizme, mieste rodinných stretnutí, či modernej záhrade pre letné párty?)

Popritom samozrejme treba uvažovať aj o tom, či je pozemok váš, alebo prenajatý, či máte budget na odborníkov, vrátane záhradníka, alebo sa pustíte do prác svojpomocne? To všetko ovplyvní vaše ďalšie plány.

Ešte pred samotným zariaďovaním vás čaká fáza, v ktorej si budete musieť svoju záhradu a jej rozmery dôkladne premerať. Nezabudnite aj vystopovať pohyb slniečka vo vašej záhrade počas všetkých fáz dňa, aby ste dokonale a doslova poznali jej tienisté aj slnečné stránky. Od toho sa totiž bude odvíjať zariadenie aj výsadba vašej záhrady.

Ako je vaša záhrada orientovaná?

Toto vám veľa napovie o pohybe slnka v nej.

 • Záhrada orientovaná na sever: Tu sa nachádza tieň počas väčšiny dňa, takže rastliny budú najlepšie vyzerať v tieni
 • Záhrada orientovaná na juh: Tu bude svietiť celý deň slniečko, dariť sa bude medonosným rastlinám a bylinkám
 • Záhrada orientovaná na západ: Tu si budete užívať tieň v dopoludňajších hodinách a slnko popoludní až do večera. Je to priestor pre odolné rastliny, ruže, tulipány, muškáty apod.
 • Záhrada orientovaná na východ: Tu si budú rastliny, a vy s nimi, užívať ranné slniečko a večerný tieň.

Ak máte tieto základné veci vyjasnené, nadišiel čas, aby ste sa pustili do realizácie vášho kúska záhradného raja. Pri dodržiavaní niekoľkých zásad a hľadaní tých správnych inšpirácií to určite zvládnete, nech už je váš rozpočet akýkoľvek.

Nakreslite si plán

Ak už stojíte pred fázou zariaďovania, neváhajte nakresliť si náčrt záhrady s umiestnením jednotlivých častí záhrady, záhonov, chodníkov, vodných prvkov a ďalších atrakcií, ktoré túžite v záhrade mať: altánky, záhradné izby, pieskovisko, či pohodlné záhradné hojdačky.

Pustite sa do podrobnejšieho plánovania: Kde budú rásť aké stromy, ktoré zóny bude vhodné zatieniť rastlinami, alebo konštrukciami, ale aj aký typ dlažby sa použije.

Dlažba do záhrady

Dlažbu v exteriéri si môžete navrhnúť naozaj veľkoryso. Nemusíte sa krvopotne držať pravidelného rastra štvorcov či obdĺžnikov rovnakej veľkosti a farby. Kde inde ako v záhrade sa dá pohrať s rôznymi textúrami, odtieňmi, vzormi kladenia?

Pre rustikálne štýly záhrad pokojne zvoľte aj oblé línie dlaždíc a kladenia dlažby. Experimentujte s geometriou, kontrastom viacerých odtieňov dlažby.

Vybrať si môžete z rôznych textúr, od hladkých a sofistikovaných až po drsnejšie. Prírodný kameň a bridlica vytvoria viac vidiecky a „nedbalý” look, zatiaľčo elegantný pieskovec zasa uhladenejší dojem, porcelán je značka luxusu. Mačacie hlavy zas budú pôsobiť rozkošne a autenticky, krásnym dekoratívnym prvkom, ktorý sa neomrzí, sú hladké okruhliaky, či drobný bielučký štrk.

Dôležité je len to, aby ste vedeli, ako chcete vašu záhradu využívať a čo sa vám v nej bude páčiť.

So záhradným architektom alebo bez?

Keď už viete, na čom to bude stáť, je dôležité postarať sa o to hlavné, čo robí záhradu záhradou, o zeleň. A hneď prvá otázka, ktorú si budete musieť zodpovedať je, či si zavoláte na pomoc odborníka, alebo máte chuť pustiť sa do svojej záhrady sami.

Samozrejme, do riešenia prehovorí aj váš rodinný rozpočet. Ak na to máte, môžete si najať toho najlepšieho architekta, ktorý vám pri dome vytvorí zelenú krásu, ktorú si budú chodiť fotiť aj do časopisov. Koľko vás bude záhradný architekt stáť, závisí od viacerých faktorov:

 • či ide o vytvorenie celkom novej záhrady, alebo redizajn
 • či ho potrebujete pri každej fáze zariaďovania, alebo iba na niektoré
 • či využijete jeho konzultačné služby, plánovacie služby
 • aká veľká je vaša záhrada
 • čo všetko si do nej predstavujete…

Všetko závisí od vašich priorít – či ste puntičkár a investujete aj do najmenších dizajnových vychytávok a detailov, alebo to máte radšej uvoľnené a prirodzenejšie, aj s pár nedokonalosťami a chybičkami krásy. Nech už sa rozhodnete tak či tak, isté je, že dokonale zariadená záhrada dokáže zvýšiť cenu vašej nehnuteľnosti až o 15 percent.

Ako si vytvoriť dokonalú záhraduAký štýl záhrady si vyberiete

Do rozhodovania o zariaďovaní záhrady vstupuje veľa faktorov, no nezabúdajte sa neustále pýtať: „Ako sa chcem vo svojej záhrade cítiť?” A odpoveď musí znieť vždy – „Dobre!” Rozprávajte sa o vhodnom štýle pre vašu záhradu so všetkými členmi rodiny, hľadajte ten najvhodnejší pre všetkých.

Či už chcete vytvoriť pri svojom dome bujnú vegetáciu, plnú exotických rastlín, skromnú a úžitkovú zeleninovú záhradku, romantický raj, alebo moderné zelené priestory podľa posledných architektonických trendov, určité osvedčené rady platia stále:

 • V zásade platí jednoduché, že nízke rastliny patria dopredu a vysoké dozadu. Je to kľúč k správnemu osvetleniu denným svetlom a dobrej viditeľnosti všetkých rastlín.
 • Majte vyjasnený dizajnový štýl vašej záhrady – taký, ktorý dokážete decentne prepojiť s vaším domom, životným štýlom, ale aj výberom záhradného nábytku.
 • Pri výbere zelene zvážte to, v akom ročnom období sa budete v záhrade najviac pohybovať, aby ste si mohli svoje rastlinky užiť. Ak sa chystáte záhradu využívať celoročne, hľadajte rastliny, ktoré budú kvitnúť vo všetkých ročných obdobiach.
 • Nerezignujte ani na zimu v záhrade, určite nájdete rôzne okrasné kríky, ktoré si zachovávajú svoju farbu a krásu aj v tomto období.
 • Určite si v záhrade svoj kútik, kde si chcete vychutnávať absolútne súkromie – presne tam patria vysoké porasty, ktoré vás ochránia pred zvedavými pohľadmi.

Rôzne rastliny do rôznych typov záhrad

Do záhrady typu džungľa sa budú hodiť veľké listnaté rastliny. Ak chcete vytvoriť ázijskú atmosféru, pridajte do záhrady nejaký vodný prvok. Mediteránska záhrada znamená svetlé a farebné priestory. Pravú vidiecku záhradu si vytvoríte s množstvom voňavých byliniek, ktorých arómy dokážu uvoľniť stres a niektoré z nich dokážete skvele využiť v kuchyni (rozmarín, tymián, mäta…).

A nezabúdajte ani na rôznu údržbu. Ak chcete mať nádherné ružové záhony, ktoré budú rozvoniavať celú ulicu, tiež si musíte byť vedomí, že v určitom čase ich treba strihať.

Čo nemôže chýbať v dokonalej záhrade

Ak už máte dokonale spoznaný priestor vašej záhrady, vybrali ste vhodnú dlažbu, oplotenie aj rastliny, teraz sú na rade ďalšie komponenty, ktoré prispejú k vytvoreniu príjemného záhradného útočiska.

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez posedenia, či už skromného pre dve osoby, alebo výpravnej „záhradnej obývačky” na časté rodinné večere a stretnutia. Ak budete záhradu využívať častejšie a bude dôležitým socializačným a relaxačným prvkom domácnosti, neváhajte ju vybaviť aj rôznymi lavičkami, záhradnými ležadlami, závesnými kreslami atď.

Ak si chcete vytvoriť výnimočný priestor uprostred záhrady, vybudujte si romantický altánok, v letných mesiacoch vám spríjemnia pobyt v záhrade pergoly, či pestré veľké slnečníky. Ak ste vodné živly, neváhajte s inštaláciou jazierka, fontánky, potôčika. Ozdobte to všetko pôvabnými soškami, či inými ozdobnými artefaktmi.

Farieb sa v záhrade naozaj nemusíte báť. Okolitá príroda ladí so všetkým, žiadnemu farebnému odtieňu nepovie nie. Takže nemusíte byť konzervatívni, vyfarbite si svoje záhradné posedenie, dolaďte ho veselými poťahmi, vankúšmi, dekoráciami.

Najčastejší materiál na nábytok

Čo sa týka materiálov, takisto máte na výber. Opäť platí, že s prírodou zladíte čokoľvek, prakticky tu nemôžete siahnuť vedľa. Ide skôr o to, aby ste zvážili životnosť materiálu, náročnosť jeho údržby a cenu. Podľa toho si vyberajte.

Ratan

Jeden z najobľúbenejších materiálov pre záhradný nábytok je ratan. Hodí sa k čomukoľvek, je štýlový, ľahký, no vyžaduje si náročnejšiu údržbu a neznesie veľké nápory počasia. Preto sa často siaha po umelom ratane, ktorý už nie je autenticky prírodný, no odolnejší, lacnejší a nenáročný na údržbu.

Drevo

Klasická a nesmierne elegantná voľba je drevo. Ponúka tradičný nadčasový vzhľad, no je dosť háklivý na údržbu, počasie a čas sa doňho vedia poriadne zahryznúť. Vyžaduje si každoročné brúsenie a olejovanie. Medzi najobľúbenejšie dreviny patrí teak, čo je jeden z odolnejších materiálov, alebo príťažlivý masívny nikdy nestarnúci dub.

Kov

Hliník a oceľ sú najpoužívanejšie materiály na výrobu vonkajšieho nábytku. V prírodnom prostredí oceľ dokáže veľmi zaujímavo vyniknúť. Jej nevýhodou je, že rýchlo hrdzavie, na rozdiel od hliníka.

Plast

Lacný, nenáročný, ľahký na údržbu, počasie ani čas mu neprekáža. Ak si nepotrpíte na prírodné originály, určite nájdete niečo štýlové aj z plastu.

Ako si posvietiť na svoju záhradu

Dobrý dizajnér strávi aj celé hodiny na premýšľaním do posledného detailu, aké vonkajšie osvetlenie zvolí do záhradného priestoru pri dome. Do hry prichádza množstvo faktorov, ktoré treba v tomto prípade zvážiť. Od funkcie cez druhy svietidiel a ich inštalácie až po ich životnosť, ekologickosť, či dekoratívny prvok.

Ak ste si dali záležať na tom, aby váš dom aj záhrada boli štýlovo vycibrené a vyjadrovali vkus vašej rodiny, určite to nezanedbajte ani pri vonkajšom osvetlení. Správne osvetlenie dokáže byť nielen účelné, ale aj ovplyvniť vnímanie celého priestoru, vytvárať náladu.

Ti najlepší architekti vám svetlom vedia zvýrazniť detaily, textúru, farby, vytvoriť čarovnú hru svetla s tieňmi práve zapadajúceho slnka. Vedia, že záleží na každom milimetri. Ak umiestnite svetlo k úpätiu stromu, vrhne úplne iný efekt, ako keď ho umiestnite meter od neho.

Funkčnosť a krása

V zásade však platia dva faktory vonkajšieho osvetlenia: funkčnosť a estetickosť. Funkčnosť nám zabezpečuje, aby sme sa mohli po záhrade pohybovať pohodlne a bezpečne aj večer a v noci, aby sme úspešne zdolali v prítmí schody, či mohli si variť vonku v záhrade aj po polnoci.

Estetický účel osvetlenia spočíva vo vytváraní atmosféry, emócií, dolaďuje nádych večierka, narodeninovej oslavy, či romantického rande. Zvýrazňuje efekt niektorých rastlín, či iných dekorácií.

Hlavné druhy a funkcie vonkajšieho osvetlenia

 • Krajinné osvetlenie – Má za úlohu osvetliť stromy, záhony, alebo určité prvky v priestore, ako fontánka. Osvetľujú tiež záhradné cesty.
 • Reťazové svetlá – Väčšinou osvetlenie na večierky, alebo výnimočné príležitosti. Svetelné reťaze dostanete v rôznych veľkostiach, farbách, formách, cenových kategóriách a vyčaria vám počas záhradného posedenia naozaj čarovnú atmosféru.
 • Záhradné lampáše – Stále obľúbené, nesmrteľné, neprekonateľné. Navodzujú romantiku, dokážu prispieť ku krásnej hre svetiel. Môžu byť elektrické, solárne, alebo sviečkové. Výhodou je, že sa dajú hocikde zavesiť či postaviť. Určite nájdete aj také s jedinečným dizajnom.
 • Solárne svetlá – Sú skvelé napríklad na záhony alebo pozdĺž ciest. Je však treba poznamenať, že ich účinnosť závisí od množstva slnečného žiarenia.
 • Svetlá so snímačom pohybu – Osvetlenie reaguje na pohyb vo svojom okolí, zapína sa na určitý čas. Ide o skvelé bezpečnostné zariadenie, ale aj o úsporu energie.
 • Reflektory – Poskytujú sústredené svetlo, ktoré zdôrazňuje určitý prvok z bezpečnostných alebo estetických účelov (napríklad vodné prvky).Ako si vytvoriť dokonalú záhradu

Záhrada ako detský raj

Nech už ste si zriaďovali záhradu z rôznych dôvodov a preferujte jej určitú funkciu, buďte si istí, že ak máte doma deti, neodolajú jej. Deti budú chcieť vonku tráviť čo najviac času, preto je dobré vedieť, ako si zariadiť záhradu, ktorú budú deti milovať.

A hoci každý člen rodiny si predstavuje ideálne trávený čas v záhrade inak, pri troche šikovnej organizácie bude vaša záhrada slúžiť skvele všetkým, bez ohľadu na vek a zábavu, ktorú preferujú. Chce to len dobré plánovanie.

Iste, aj vaši najmenší budú určite radi súčasťou veľkých spoločných rodinných osláv, no rozhodne im treba v záhrade vytvoriť ich detský kútik, ktorý sa stane ich vonkajším rajom. Ako ich udržať na čerstvom vzduchu čo najdlhšie, pri zmysluplnej zábave?

Bezpečnosť je prvoradá

Vytvorte im v prvom rade taký priestor, kde ich budete mať dobre na očiach, kde sú bezpečne oddelení od hlučnej a rušnej cesty a kde im nehrozí žiadne nebezpečenstvo v podobe hlbšieho vodného objektu, nebezpečných predmetov, či jedovatých rastlín.

Chráňte ich aj pred vrtochmi počasia, v zime pozor na preborený ľad, v lete vybavte detský kútik vašej záhrady slnečníkmi.

Umožnite im byť aktívnymi

Deti budú chcieť byť vonku v pohybe, takže im vytvorte dostatok miesta na rôzne športové aktivity, schovávačky, vyzvite ich, aby využili priestor na stavanie bunkrov. Ak na to máte priestor, vybavte záhradu šmýkačkami, hojdačkami či pieskoviskom. Skákaciu trampolínu si zamilujú všetky deti z ulice.

Aj deti potrebujú kútik pre seba, kde sa potrebujú utiahnuť, stíšiť alebo sa schovávať pred rodičmi a špitať si svoje tajomstvá. Vyhraďte im ich vlastný detský záhradný nábytok, aby mali uprostred zelene svoj svet. Doslova si zamilujú detský záhradný domček, ktorý im umiestnite za domom. Vybavte im ho detskou kuchynkou, sedacími vakmi, či obľúbenými knižkami.

Objavujte s deťmi zákutia prírody, spoznávajte spolu vtáčiky, vyrábajte kŕmidlá, pozorujte hmyz, saďte rastlinky, vysvetlite im, ako sa ovocie či bylinky dajú zdravo použiť v kuchyni. Užite si čas s deťmi v záhrade, sú to neoceniteľné chvíle.

Čo so psom na záhrade?

Ak ste milovníkmi psov, možno sa trápite veľkou dilemou: mať krásnu záhradu alebo šťastného psa pri dome? Nebojte sa, aj tieto dve lásky sa dajú celkom pekne skĺbiť a vy si môžete užívať ako prítomnosť domáceho miláčika, tak záhradu v perfektnom stave.

Iste, ide o zviera, takže nikdy vám nikto nezaručí, že pes sa v záhrade ničoho nedotkne. No prírodné prostredie je pre psíkov prirodzené a aj oni sa dokážu naučiť v záhrade pohybovať bez toho, aby spôsobovali veľké škody, ničili vaše najobľúbenejšie kvetinové záhrady, či okrasné dreviny.

Ak naozaj trváte na tip-top záhrade a psíka si ešte len vyberáte, voľte také plemeno, ktoré sa dá dobre vycvičiť a dobre znáša pobyt vonku aj osamote (ide väčšinou o strážne plemená typu nemecký ovčiak). Keď už psa máte a práve si budujete záhradu, vždy sa môžete poradiť s odborníkom-kynológom o pár trikoch, ako ochrániť svoju záhradu pred psom.

Jediné, čo celkom neodstránite je značkovanie, pretože toto je jednoducho prirodzená súčasť psieho života a odnaučiť ich to nemáte ako. Napokon, označujú si tak svoje teritórium. Inteligentnejšieho psa sa dá naučiť, že si neželáte, aby chodil na určité miesta. No ak s tým nemáte trpezlivosť, alebo neveríte, môžu pomôcť rôzne plôtiky, ohrady, múriky.

Určité chúlostivé kusy zariadenia, ako trampolíny, sú vystavené psím zubom, či pazúrom, najmä u šteniat, ktoré neustále potrebujú niečo hrýzť. Pozor si treba dávať aj na určité rastliny, ako rododendrón, cezmína, či buxus, ktoré sú pre psov jedovaté.

Inak však čoskoro zistíte, že pes v záhrade nie je žiadnym veľkým problémom. Naopak, vnesie ešte viac radosti do vašich spoločných chvíľ na záhrade.

Na záver

V súčasnosti sa záhrady stávajú čoraz viac akýmsi predĺženým priestorom nášho domova. Sú to naše ďalšie obývacie izby, kuchyne a dokonca aj domáce kancelárie. Preto, pochopiteľne, kladieme na ich zariadenie a vybavenie stále väčšie nároky. Venujte čas nájdeniu a naplánovaniu toho ideálneho štýlu, organizácie, ale aj dekorovania do posledných detailov vašej záhrady, aby ste jej benefity mohli využívať naplno.

 

Alexandra Tinková, obsahový a SEO špecialista