Tipy a inšpirácie na zariadenie terasy - poznáte najnovšie trendy?

Užívať si voňavú rannú kávu a pozorovať deti, ako sa hrajú vedľa vás na záhrade. Majitelia rodinného domu s terasou dobre vedia oceniť tieto nezameniteľné chvíľky rodinnej pohody na čerstvom vzduchu. Vaša terasa vám naozaj dokáže výrazne skvalitniť  každodenný život. Preto by ste si mali dať záležať na jej zariadení tak, aby bola maximálne príjemná a útulná a vy ste si ju mohli vychutnať v každom okamihu roka.

Už aj niekoľko malých zmien na terase dokáže dodať vášmu priestoru celkom nový vzhľad a vašim chvíľam stvárneným na nej ešte krajšiu atmosféru. Ak cítite aj vy, že vaša terasa si žiada niekoľko inovácií, no neviete kde a ako začať, inšpirujte sa nasledujúcimi trendami tohto roku, ako si vytvoriť útulné záhradné posedenie.

Tipy a inšpirácie na zariadenie terasy - poznáte najnovšie trendy?Aktuálne trendy pre vašu terasu

Vhodný nábytok

Prvá otázka, ktorú by ste si mali položiť pri premýšľaní nad nábytkom na vašu terasu či balkón, je, ako plánujete tento priestor využiť. Chcete miesto, kde si budete môcť predovšetkým oddýchnuť a nadýchať sa vzduchu? Priestor, kde môžete každý deň raňajkovať alebo obedovať? Budú ho využívať viacerí členovia rodiny? Ako často a v akej dobe roku? Toto všetko určuje, aký nábytok a jeho rozmiestnenie bude pre vás najlepšie.

Existujú nekonečné možnosti pre všetky štýly zariadenia. Od jednoduchej súpravy dreveného stola a stoličiek na malé balkóny cez paletový nábytok až po veľké vonkajšie sedacie súpravy a moderné pohovky. Všetko závisí od vášho vkusu, potrieb, ale aj rozpočtu.

​​Samozrejme, do úvahy budete musieť pri zariaďovaní brať aj klimatické a poveternostné podmienky na vašej terase.

Osvetlenie

Urobte svoj vonkajší priestor použiteľný vo dne aj v noci pridaním niekoľkých vonkajších svetiel. Osvetlenie je jednoduchý detail, ktorý môže mať veľký vplyv na celkový vzhľad a dojem z vášho priestoru.

Ak nemáte vonku prístup k elektrine, poobzerajte sa po solárnych svetlách, ktoré počas dňa pohltia slnko a večer vám budú vyžarovať jasné záblesky. Solárne svetlá môžete nájsť v reťazových žiarovkách alebo aj ako kolíky. Tie sa jednoducho inštalujú (stačí ich zapichnúť do zeme) aj premiestňujú.

Veľmi efektívnou možnosťou je LED osvetlenie integrované do konštrukcie, ktoré dokáže vytvoriť veľmi elegantné svetelné efekty.

Dotyk prírody

Kvety, rastliny, celá farebná škála zelenkavých odtieňov – to všetko je kľúčové pri zariaďovaní terasy alebo balkóna pre dosiahnutie príjemnej a útulnej atmosféry. Ak už rastliny máte, je načase, aby ste im začali venovať náležitú pozornosť, v prípade potreby ich ostrihali alebo presadili.

Mali by ste tiež popremýšľať o zmene ich miesta, aby ste mohli čo najlepšie využiť každý centimeter priestoru – to je rozhodujúce najmä vtedy, ak máte obmedzený priestor.

Ak sa v tejto časti vášho domova ešte nenachádza žiadna zeleň, máte veľa možností. Môžete sa rozhodnúť pre rastliny v ozdobných črepníkoch alebo si vypestovať popínavé kvety na mriežke.

Použitie rastlín na pokrytie stien na vytvorenie sviežeho pozadia je tiež skvelou zelenou voľbou. Živé steny absorbujú CO2 zo vzduchu a ak žijete v mestskej oblasti, vrstva výsadby na vašom plote alebo múre tiež pomôže tlmiť hluk z vonkajšieho sveta.

Vytvorte zóny

Pohrajte sa s priestorom a rozdeľte terasu na rôzne oblasti: môžete vytvoriť priestor na malé posedenie s grilom, malú zeleninovú záhradku, oblasť na cvičenie jogy či navrhnúť a zariadiť hrací záhradný kútik pre deti.

Očarujúce drevo

Prírodný štýl je dlhodobo populárny a inak tomu nebude ani v tomto roku. Do domácnosti vnáša hrejivý a útulný pocit a to isté platí aj pre vonkajšie priestory. Drevo je udržateľný, odolný, trvácny materiál, ľahko sa čistí a ponúka prirodzený a estetický vzhľad. Drevo je jednoducho krásne a s prírodnými dekoráciami a rastlinami vytvára harmonický celok.

Doplnky a dekorácie

Vdýchnite do vonkajšieho priestoru osobitosť pomocou originálnych doplnkov, vhodných na akúkoľvek príležitosť. Výberom odvážnych kúskov a zaujímavých potlačí a textúr môžete bez veľkej námahy pozdvihnúť čaro vašej terasy:

  • Vonkajšie koberce – účinne zmäkčujú betónovú alebo kamennú terasu a poskytujú pod nohami príjemnú vrstvu textúry. Existujú v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách, určite si z pestrej ponuky vyberiete niečo, čo bude vyhovovať vášmu štýlu. Ak chcete vytvoriť upokojujúci priestor, zvážte pastelový koberec s jemným vzorom.
  • Ochrana pred slnkom – farebné baldachýny a markízy predstavujú skvelý spôsob tieniacej techniky, ktorý vás ochráni pred slnkom aj letnými dažďami.
  • Hojdacia stolička – hravý a zároveň elegantný kus nábytku, ktorý skvele vyzerá a poskytuje extra zážitok vonkajšieho posedenia.
  • Vodné prvky (fontánky, pramienok, bazén) – môžu vašej terase dodať sofistikovanosť. Navyše, zvuky vody sú mimoriadne upokojujúce.
  • Barový vozík – ak si ho zadovážite, budete ideálnym hostiteľom toho najlepšieho záhradného večierku či letnej grilovačky. Vďaka nemu bude catering pre vašich hostí jednoduchý a bez stresu, všetko bude včas po ruke.

Môže vás zaujímať: Viete, ako pripraviť terasu pre prevádzku hotela?

Ako vyzdobiť malú terasu

Aj malá terasa sa môže stať komfortným kútikom pre príjemný relax vonku. Pri výbere nábytku uprednostňujte priestorovo nenáročný a multifunkčný nábytok, ako sú skladacie stoličky a stoly alebo taburetky a lavice, ktoré zároveň slúžia ako úložné priestory na deky či vankúše.

Aby podlaha zostala čo najvoľnejšia, maximálne využite uhly a výšky. Zábradlia a police môžu byť miestom pre rastliny na vytvorenie malých vertikálnych záhrad.

Nezabudnite ani na vhodné osvetlenie. Svetelné reťaze a závesné lampáše vám umožnia nielen ušetriť pár centimetrov navyše, ale dodajú terase aj nový esteticky nádych.

Využite minimalistický štýl. Zákon minimalizmu hovorí: menej je viac. To znamená – výber iba základných nevyhnutných predmetov a doplnkov. Lepšie je zvoliť funkčné prvky, ktoré používate každý deň. Dobrou voľbou sú v tomto prípade napríklad skladacie stoličky, ktoré môžete odložiť do rohu terasy alebo balkóna, ak ich nepoužívate. Ďalšou možnosťou sú vankúše, ktoré nezaberú žiadne miesto navyše.

Ako vyzdobiť veľkú terasu

Veľká terasa vám umožní vytvoriť si u vás doma dokonalý kúsok raja. Veľké plochy výrazne zvyšujú možnosti výberu štýlu, rozmiestnenia nábytku aj rôznych doplnkov. Jedinou nevýhodou je, že s rastúcimi dostupnými možnosťami sa zvyšuje aj možnosť urobiť nesprávne rozhodnutie.

Pred výberom nábytku je potrebné vziať do úvahy orientáciu terasy, aby ste pochopili, ako svieti slnko počas niekoľkých hodín dňa. Podľa toho treba zvážiť či použiť stan, viac dáždnikov, alebo si zadovážiť altánok, ktorý vám umožní mať počas dňa na terase vždy zatienené miesto.

Tip: Viete, aké ďalšie typy tieniacej techniky existujú?

Podlaha na terasy

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý je potrebné zvážiť, je podlaha. V tomto prípade musíte myslieť na jej estetiku aj funkčnosť. Od mramoru, prírodného kameňa, dreva až po porcelánové podlahy, existuje široká škála dizajnových materiálov pre terasy a vonkajšie priestory.

Uprostred tej bohatej ponuky sú keramické dlaždice nepochybne jednou z najkrajších a najobľúbenejších možností. Vysoká odolnosť voči zmenám teploty a nepriaznivým poveternostným podmienkam z nich robí ideálnu alternatívu voči prírodným materiálom. Vďaka nepriepustnému povrchu sa keramická podlaha ani časom nepoškodí, zostane dokonale odolná aj voči vlhkosti.

Nevyžaduje sa žiadna špeciálnu starostlivosť, čistenie a údržba sú pomerne nenáročné. Keramické podlahy sa skvele hodia aj pre podlahové kúrenie, ktoré určite oceníte počas chladných večerov.

Ďalšou výhodou je, že inštalácia je rýchla a jednoduchá a umožňuje umiestnenie aj priamo na trávu, štrk alebo piesok, čím sa otvára ďalšia možnosť na vytvorenie originálnych a esteticky hodnotných terás.

Ak uvažujete o inštalácii podlahy z prírodného dreva, bude treba pravidelne používať ochranné prostriedky, laky a oleje, aby ste si boli istí, že farba nevybledne.

Päť tipov, ako si vyzdobiť terasu aj za málo

Ak tento rok nemáte rozpočet na míňanie peňazí na ozdobu terasy, neznamená to, že svoj priestor nemôžete aktualizovať:

  1. Buďte kreatívni a vytvorte si pomocou niekoľkých tehál svojpomocne malé ohnisko
  2. Využité to, čo už máte. Vo vonkajšom priestore môžete využiť malé a zaujímavé dekorácie z domácnosti, ako napríklad stojany na rastliny alebo príručné stolíky
  3. Opravte svoj starý nábytok. Maľovanie záhradného nábytku je jednoduchý spôsob, ako ho vylepšiť a dokonca môžete pridať aj nové čalúnenie
  4. Vymaľujte plot. Jedným z ďalších rýchlych a jednoduchých tipov, ako aktualizovať vzhľad terasy, je natrieť plot
  5. Kúpte si nábytok z druhej ruky. Nákup použitého nábytku na terasu je nielen oveľa lacnejší ako nákup nového, navyše vintage a retro štýl sú v trende

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista