Ako odzimovať bazén a pripraviť ho na sezónu
Ako odzimovať bazén a pripraviť ho na sezónu

Správna údržba nadzemného bazéna na začiatku sezóny je nutnosťou, ktorá zabráni rôznym zdravotným rizikám. Reakcie na chemikálie či bakteriálne infekcie dokážu spôsobiť veľké nepríjemnosti. Naviac, kvalitná údržba znamená, že váš nadzemný bazén vydrží dlhšie v dobrom stave. Prečítajte si postup, ako pripraviť svoj bazén na letnú sezónu.

1.      Zvoľte vhodný čas na odzimovanie nadzemného bazéna

Ideálne na odzimovanie bazéna je obdobie, kedy sa teploty začnú zvyšovať a určite neklesajú pod bod mrazu, a to ani v noci. Neskoršia jar je dobrým časom, závisí však, kde svoj bazén máte. V tomto období tiež môžete očakávať aj uvoľňovanie peľov a prípadne odkvitanie rastlín, takže počítajte aj s väčším množstvom nečistôt.

2.      Očistite bazén zvonku

Predtým, než sa dostanete k predsezónnej údržbe samotného bazéna, venujte pozornosť okoliu bazéna a krycej plachte, aby ste zabránili šíreniu nečistôt, ktoré sa tam za zimu nahromadili. Okrem toho v tomto prostredí sa budete zdržiavať v najbližších mesiacoch podstatne viac. Plachtu zbavte nečistôt a nechajte dobre vyschnúť, kým ju odložíte.

3.      Skontrolujte všetko príslušenstvo bazéna

Predtým, než sa posuniete ďalej a bazén skutočne napojíte, skontrolujte čistotu a stav povrchu, ale aj všetkých súčastí vášho bazéna – čerpadlo, hadice, skimmer, filtračný systém, schody, zábradlie a podobne. Vykonajte prípadné drobné opravy alebo dodatočné čistenie.

4.      Zapojte všetky súčasti bazéna

Všetky súčasti a príslušenstvo zapojte. Otestujte, či súčasti bazéna fungujú, ako majú, najmä filtračný systém. V tomto momente skontrolujte aj to, či náhodou nie je poškodený prívod vody alebo či bazén náhodou netečie. Ak je všetko v poriadku, bazén môžete dopustiť.

5.      Vykonajte chemickú kontrolu vody pri odzimovaní bazéna

Starostlivosť o vodu je nutnosť pre všetkých majiteľov bazénov a platí to aj na začiatku sezóny. Keď necháte bazén dostatočne dlho cirkulovať, nastavte správne pH vody (okolo 7.4 – 7.6) a skontrolujte aj obsah chlóru predtým, než vodu šokujete, tzn. zabezpečíte proti riasam a mikroorganizmom, ktoré by radi využili príležitosť. Nechajte bazén aspoň raz alebo dvakrát prefiltrovať.

6.      Pripravte sa na údržbu záhradného bazéna počas najbližších mesiacov

Skontrolujte, či máte všetko príslušenstvo na čistenie v dobrom stave, testery pH, ale aj dostatok chemických prípravkov na udržiavanie kvalitnej hladiny vody a dobrého stavu bazéna. V najbližších týždňoch ich budete potrebovať a je praktické, mať ich po ruke v dostatočnom množstve. Ak vám chýba príslušenstvo k bazénu, pozrite sa na našu stránku. Taktiež dbajte na čistotu – vysoká vlhkosť je rajom pre mikroorganizmy a pri používaní vášho nadzemného bazéna nechcete spôsobovať žiadne zdravotné problémy.

Tým by mal byť váš nadzemný bazén odzimovaný a pripravený na ďalšie krásne leto! Samozrejme, ak máte akékoľvek pochybnosti alebo si nie ste istí, či zvládnete bazén či technické zázemie dať do poriadku sami, pokojne kontaktujte bazénových špecialistov.