My sme si vybrali podlahové kúrenie. A čo vy?
My sme si vybrali podlahové kúrenie. A čo vy?

Pred pár mesiacmi sme sa pri plánovaní výstavby nášho domu museli rozhodnúť, ako budeme vykurovať obytné a garážové priestory. Po dlhom preberaní pre a proti všetkých spôsobov kúrenia sme sa rozhodli pre podlahové vykurovanie. Aby aj nášmu štvorkolesovému tátošovi bolo teplo, zabezpečili sme mu kvalitnú garážovú bránu. Momentálne už bývame a toto kúrenie si nevieme vynachváliť po pocitovej i ekonomickej stránke. A čo vy? Vsadíte tiež na podlahové kúrenie?

Jedinečný pocit už pri prvom stúpnutí

Každá návšteva, ktorá k nám od kolaudácie zavítala, ihneď pocítila rozdiel vizuálne i pri stúpnutí na podlahu. Podlahové kúrenie nám nezavadzia ako kúrenie prostredníctvom radiátorov v našom starom byte. Celý priestor je otvorený a pôsobí veľmi čisto. Miesto pod a vedľa okien sme plne využili. Pod oknami sme umiestnili malé skrinky a vedľa okien knižnicu. Každé stúpnutie na podlahu, a to hlavne v nočných hodinách, je veľmi príjemné. Už nikdy sa nebudeme triasť od zimy po zobudení a šliapnutí na podlahu. Tento pocit je naozaj na nezaplatenie.

Kontrola účtov za kúrenie nás prekvapila

Náklady na podlahové kúrenie nás veľmi príjemne prekvapili. Obrovská plocha podlahy dokáže rýchlo a na dlhú dobu vykúriť i priestrannú kuchyňu prepojenú s obývacou izbou. Všimli sme si, že teplotu nemusíme dvíhať tak vysoko ako pri kúrení radiátormi. Pre nás znamenala úspora na vykurovaní až 15 %. My však máme radi teplučko a navyše sa nám po zemi neustále plazí najmenší člen rodiny. Inak by sme iste dosiahli úsporu vyše 20 %.

Teplo a zdravé prostredie v celom dome

V každej miestnosti si dokážeme regulovať teplotu podľa momentálnej situácie a našich požiadaviek. Pri rozhodovaní, aké vykurovanie si vyberieme hralo veľkú úlohu i to, že podlahové kúrenie je možné inštalovať pod rôzne typy podláh. Neboli sme teda obmedzení ani v tomto ohľade. Prekvapila nás tiež rýchlosť montáže a príjemný prístup firmy Kalixman. Ak bývate v Bratislave a okolí, vrele ich odporúčame. Na záver musíme spomenúť, že sme boli zaskočení ešte jednou vlastnosťou podlahového kúrenia. Nielenže nám je neustále teplo, ale tiež zdravšie žijeme! Ako je to možné? Podlahové kúrenie totiž nevysušuje vzduch tak, ako iné typy kúrenia.  V miestnostiach sa nevíri prach a čistota vzduchu sa prejavila na tom, že akosi menej kýchame a neštípu nás oči, čo bolo v starom byte na dennom poriadku. Už po pár mesiacoch bývania musíme konštatovať, že podlahové kúrenie bolo skvelým rozhodnutím.