13 tipov ako na rekonštrukciu a lepšie bývanie
13 tipov ako na rekonštrukciu a lepšie bývanie

Renovácia domova môže byť niekedy veľmi hektickou úlohou. Či už ide o časovú alebo finančnú náročnosť, renovácia bytu či domu a šanca začať odznova, rozhodne nie je jednoduchá. Existuje však viacero spôsobov, s ktorými si môžete vašu renováciu uľahčiť a vytvoriť tak priestor a miesto, v ktorom sa budete cítiť príjemné.

Základom pri každej prerábke je mať vždy dobre premyslený plán. Či už pri malý projekt prestavby, aktualizáciu vzhľadu alebo väčšiu rekonštrukciu, plánovanie určite nepodceňujte.

1. Prečo prerábate?

Predtým, ako začnete pripravovať plány na prestavbu vášho domu, opýtajte sa samých seba a zistite, prečo chcete prerábať. Potrebuje vaša domácnosť aktualizáciu? Chcete lepšie využiť váš priestor? Plánujte dom predať? Alebo len jednoducho potrebujete zmenu? Pochopenie vašej motivácie vám poskytne lepšiu predstavu o tom, ako uplatniť váš rozpočet a určiť si priority.

Tip: Čomu by ste sa mali pri rekonštrukcii domu vyhnúť?

2. Urobte si rozpočet

Ešte než začnete začnete premýšľať o spôsoboch, ako zrekonštruovať váš domov, zistite si, aký je váš skutočný rozpočet. Urobte si zoznam všetkých položiek, ktoré sú pre vás absolútne nevyhnutné, ktoré potrebujete zadovážiť, komu potrebujete zaplatiť a podobne. Keď budete mať pred sebou jasný rozpočet, budete vedieť odhadnúť, koľko asi miniete a na čo miniete. Vo všeobecnosti sa odporúča ponechať si rezervu 10 až 15 %.

3. Rekonštrukciu bytu si dobre naplánujte

13 tipov ako na rekonštrukciu a lepšie bývanie

Pred tým, ako sa do samotnej rekonštrukcie zútulnenia vášho bývania pustíte, ujasnite si, čo všetko potrebujete a chcete v byte vymeniť. Naplánujte si všetko do najmenšieho detailu. Takýmto spôsobom sa vyhnete nepríjemným situáciám.

4. Povolenie a potrebné papierovačky

Nevyhnutná súčasť väčšej rekonštrukcie je návšteva stavebného úradu. Od rozsahu zmien na nehnuteľnosti budete potrebovať buď stavbu ohlásiť, alebo žiadať o stavebné povolenie. Stavebné povolenie je nevyhnutné napríklad vtedy, ak zasahujete do nosnej priečky s cieľom zväčšiť alebo vytvoriť nové dvere, ak ju chcete odstrániť, keď meníte dispozičné riešenie, účel miestnosti, poprípade robíte iné veľké stavebné zásahy. Výmena podláh, dverí alebo okien ohlasovaniu nepodlieha.

Informujte sa včas a na všetky záležitosti myslite minimálne mesiac až dva dopredu. Riskovať pokutu vo výške niekoľko stoviek eur od stavebného úradu sa vám určite neoplatí. O tom, že rekonštruujete, informujte aj svojich susedov. Oznam o rekonštrukcii bytu nalepte na vchodové dvere nezabudnite uviesť termín a čas rekonštrukcie ako aj kontakt na vás.

5. Využite pomoc odborníkov

13 tipov ako na rekonštrukciu a lepšie bývanie

 

Ak sa na rekonštrukciu nechystáte svojpomocne, množstvo prác, ktoré vás očakávajú, znamená množstvo ľudí, firiem a úradov. Pri rekonštrukcii vám môže byť nápomocný:

  • Investor, teda vy, poprípade banka, ak si plánujete požičať. Ohľadom financovania sa môžete poradiť aj so skúseným finančným expertom
  • Architekt, ktorý vám pomôže vizualizovat’ nový stav po prerábke a zrealizovať váš návrh
  • Odborníci z oblasti stavebného inžinierstva (elektrikári, vodári, plynári, odborníci na požiarnu ochranu, kanalizáciu, vykurovanie a podobne)
  • Stavebný úrad, ak je potrebné ohlásenie stavby alebo stavebné povolenie
  • Stavebné firmy, ktoré vám dodajú potrebné stavebné materiály a/alebo zrealizujú stavbu.

Pred zásahom si zavolajte na pomoc aj statika, ktorý vám pomôže určiť, aký zásah do stavby je možný a čo všetko pri ňom treba dodržať.

6. Bezbariérový prístup

Aj ľudia s hendikepom si zaslúžia plnohodnotné podmienky pre bývanie. Ak sa vo vašej domácnosti nachádza niekto, kto má hendikep, je potrebné obytné priestory prispôsobiť a premeniť ich na bezbariérové. I keď to v mnohých prípadoch môže byť finančné náročné a vyžaduje si to mnoho úsilia, pre mnohých je to spôsob, ako sa tešiť z praktického bývania. Myslite na nasledujúce rekonštrukčné postupy, ktoré vedu k bezbariérovému bývaniu:

  • Úprava vchodu do bytu, ktorá môže zahŕňať inštaláciu rámp ci výťahových plošín
  • Prispôsobenie kuchyne, častí nábytku a zariadení tak, aby bol pohyb minimalizovaný. Taktiež treba určiť správnu výšku a šírku a týmto parametrom následne prispôsobiť celý pôdorys

Tip: Viete, na čo si dať pozor pri rekonštrukcii kuchyne?

  • Pre menej mobilných sú prahy pri vstupe do miestností prekážkou, preto zvážte ich odstránenie a umožnite tak bezproblémový prechod cez izby
  • Nezabúdajte ani na bezpečnosť v kúpeľni. Kúpeľňa je z hľadiska bezpečnosti pravdepodobne tou najdôležitejšou miestnosťou. Ergonomické umývadlo, bezbariérová vaňa, sprchovací kút a protišmykové podlahy sú neodmysliteľným základom bezbariérového bývania

Tip: Aj pri domácej dialýze sú potrebné nejaké základné úpravy. Väčšinou netreba nič prerábať, no je potrebné, aby bolo kde uskladniť prístroj na domácu dialýzu a potrebné vybavenie.

7. Rozmyslite si komu rekonštrukciu zveríte

Faktom je, že pri svojpomocnom prerábaní môžete ušetriť. Budete však musieť investovať omnoho viac času. To však nemusí byť úplne jednoduché, najmä nie vtedy, ak plánujete rozsiahlu a kompletnú rekonštrukciu. Pri svojpomocnej rekonštrukcii môžete tiež ľahko naraziť na problém, s ktorým si nebudete vedieť poradiť alebo si sami spôsobíte komplikácie. Stavebná firma vám tak spravidla môže ušetrí množstvo času, nervov aj energie.

Môžete využiť služby stavebných firiem. Pri voľbe stavebnej firmy nevolajte hneď prvú, na ktorú natrafíte. Opýtajte sa známych, nezabudnite sa informovať o skúsenostiach a výsledkoch ich práce. A samozrejme nepristupujte na spoluprácu bez zmluvy. Mohlo by sa vám to vypomstiť zle odvedenou prácou.

8. Plán postupu prác

Ak vás čaká kompletná rekonštrukcia domu či bytu, je dôležité dodržať určité poradie prác. Začnite návrhom interiéru, objednávaním tovaru a materiálov, v prípade zmeny dispozície a zásahu do nosných priečok ohláste prácu na úrade alebo si vybavte žiadosť o stavebné povolenie.

Keď budete mať všetky papiere a potvrdenia môžu začať:

  • Búracie práce spojené s odvozom odpadu
  • Stavebné práce (ťahanie nových rozvodov, dokončovanie hrubých stavebných prác, montáž starých a montáž nových okien a dverí)
  • Maľovanie stien, inštalácia vypínačov, elektrických zásuviek a svietidiel a pod.
  • Výmena radiátorov (alebo zmena typu vykurovacieho telesa)
  • Murovacie práce (montáž priečky, deliace steny, stierkovanie alebo jemné interiérové omietky, osadenie vane)
  • Obkladačské práce (položenie dlažby a obkladov, pokládka plávajúcej podlahy)

No a nakoniec samozrejme vytúžené sťahovanie.

Vedeli ste, že možnosťou prevencie mnohých chorôb je pravidelné cvičenie a zdravý pohyb? Pri prerábaní domu preto zvážte nainštalovanie napríklad rebrín do bytu, s pomocou ktorých môžete precvičovať celé telo v pohodlí domova.

9. Držte krok s technológiou

Ak viete, že raz budete chcieť zhasnúť svetlo na diaľku vaším smartfónom, myslite na to už pri rekonštrukcií, pretože takéto vybavenie si vyžaduje odlišný prístup k vedeniu elektroinštalácie. Smart home systém vám však môže pomôcť zastrešiť ovládanie všetkého od osvetlenia cez kúrenie, chladenie, vetranie, vlhkosť vzduchu, dokonca aj zavlažovanie a audiosystém.

Vedeli ste, že na kvalitu spánku vplýva melatonín a pre jeho produkciu je najlepšie úplne zatemnenie izby, v ktorej spíte?

10. Cena

Ak sa rozhodnete pre stavebnú firmu, nechajte si vypracovať viac cenových ponúk a poriadne si ich porovnajte. Kalkulácia by mala byť čo najpodrobnejšia. Mala by obsahovať všetko, s čím sa pri rekonštrukcii bytu stretnete (cena za materiál, cena za vykonanú prácu a pod.)

Tip: Všetko, čo by ste mali vedieť o dani z nehnuteľnosti.

11. Myslite na dodacie termíny

Nie je nezvyčajné, že stavby často trvajú dlhšie, než bolo plánované. Ak teda plánujete realizovať veľkú rekonštrukciu, zohľadnite pri tom dodacie lehoty, aby všetko bolo v správnom čase na svojom mieste. Materiál, nová kuchynská linka, spotrebiče, podlahy obklady, ale aj interiérové či exteriérové dvere. Na všetko sa môžu dodacie termíny pohybovať od 4 do 12 týždňov.

12. Nezabudnite na odpad

S dostatočným predstihom si zabezpečte aj kontajner na odvoz stavebného odpadu a jeho následné uloženie na skládke odpadov. Nad nezákonným odkladom materiálu zo stavby ani neuvažujte. Niektoré mestá a samosprávy si totiž dávajú záležať na tom, aby zistili, kde odpad z rekonštrukcie skončil.

13. Zabezpečte si náhradný domov

V prípade, ak vás čaká zdĺhavá rekonštrukcia, nekomplikujte si život tým, že budete doma žiť istý čas iba v provizórnych podmienkach. Na vytýčený čas rekonštrukcie je vhodné nájsť si alternatívne ubytovanie. O to viac to platí, ak máte aj deti. Ak máte možnosť, presťahujte sa na istý čas k rodičom, súrodencom alebo na chalupu. Ušetríte si tak stres, spánok a aj výrazné predĺženie realizačných prác.

Keď budete mať rekonštrukciu úspešne za sebou, potom vás čaká tá príjemnejšia časť – zariadenie bytu. Vytvorte si priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre a do ktorého sa budete radi vracať.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk