Zopár tipov, ako ušetriť na stavbe domu
Zopár tipov, ako ušetriť na stavbe domu

Pri pohľade na stúpajúce ceny absolútne všetkých materiálov používaných na výstavbu domu sa vám iste pretočili oči. Váš rozpočet je napnutý na prasknutie a hľadáte cesty, ako na stavbe domu ušetriť. Nie všetky alternatívne materiály musia mať horšie vlastnosti. Premyslieť by ste si mali aj iné veci, napríklad architektonický plán. Malá zmena dispozície domu môže znamenať tisíce ušetrených eur. Prinášame vám zopár tipov, ktoré vám pomôžu ušetriť, ale nie na úkor kvality.

V jednoduchosti je krása

Čím viac bude váš dom atypický, tým viac sa vám stavba predraží. Drahšie budú základy i realizácia stavby. Pri tvorbe projektu sa vyhnite požiadavkám na zbytočné priestory. Rôzne chodby a schodiská dokážu rozpočet navýšiť. Buďte rozumní aj pri návrhu rozloženia miestností. Kúpeľňa vedľa kuchyne vám ušetrí peniaze na výstavbe vodovodného potrubia a množstve použitého materiálu. Pozor tiež na atypické okná či dvere. Veľké presklené plochy sú síce in, ale veľkorozmerné profily a ich zasklenie vám poriadne načrú do peňaženky. Aj menší a jednoduchší domček sa dá postaviť tak, aby vyzeral atraktívne. Napríklad vďaka výberu špecifickej fasády.

Ako na lacnejšiu fasádu a strechu

Rozpočet na zastrešenie domu vás máta ako nočná mora. Skúste osloviť stavebnú firmu a požiadať ju, aby klasickú škridlu nahradila iným materiálom. Odporúčame vám vsadiť na plech. Plechové strechy nie sú určené len na prekrytie výrobných hál alebo skladov. Nové technologické postupy zmenili trapézové plechy na materiál, ktorý je lacnejší, ale má vlastnosti porovnateľné so škridlovou krytinou. Tieto vlastnosti dosahuje plech vďaka povrchovej úprave dodávajúcej odolnosť, stálosť farieb a dlhú životnosť. Každý jeden výrobca strešných a fasádnych krytín vám dokáže na mieru vytvoriť tvar strechy kompatibilný s tvarmi domu. Ak použijete plechovú krytinu aj na fasádu, tak dosiahnete ochranu stien a k tomu ako bonus dizajn, ktorý upúta na prvý pohľad. Kliknite na stránky firmy Blachotrapez a vyberte si fasádu či strechu vysokej kvality za rozumné ceny.

Balíček služieb

Ušetriť sa dá aj vtedy, keď na celú realizáciu stavby najmete jednu stavebnú firmu. Musíte však vyjednávať. Jedna firma znamená, že čas výstavby sa nebude neustále predlžovať. Malé partie najaté na rôzne maličkosti pracujú oddelene, čo spôsobuje starosti s každodennými zmenami. Keďže idú ceny materiálov neustále hore, tak každý mesiac výstavby navyše môže znamenať značné predraženie. Obráťte sa na známych, ktorí už stavali a zistite si na firmu referencie. Následne si dajte vypracovať kompletnú cenovú ponuku.