Základom pracovného odevu je bezpečnosť a pohodlnosť.

Ako si ho správne vybrať?

Vedeli ste, že prvými pracovnými nohavicami boli džínsy? Bolo to už v roku 1873. Dnes sa nám to zdá byť síce atraktívne, no nepohodlné. Nech ide o akúkoľvek pozíciu, pracovné oblečenie je dôležité. Malo by nielen dobre vyzerať, ale byť funkčné, praktické a spĺňať pravidlá bezpečnosti práce. Stáva sa, že zamestnávatelia hľadia viac na cenu než na kvalitu, no existuje množstvo výrobkov, čo kombinujú oboje.

Materiál a vlastnosti pracovných odevov

Keď budete vyberať pracovný odev, určite sa porozhliadnite po väčšom množstve zdrojov. Čoraz viac sa na výrobu používajú nové materiály, rôzne farebné kombinácie s reflexnými prvkami a tiež moderné strihy.

Čo všetko by malo pracovné oblečenie spĺňať?

  • Byť z priedušných materiálov, cez ktoré pokožka dokáže dýchať;
  • Komfortné pre optimálnu možnosť pohybu a pohodlie pri práci;
  • Spĺňať štandardy a ladiť s prezentáciou firmy.

Je vhodné, ak je na ochrannom oblečení vyšité aj logo spoločnosti, prípadne jednotné farebné kombinácie a vzory s ním korešpondujúce – už takáto kombinácia bude pôsobiť profesionálnejšie.

Čo sa týka materiálov, uprednostňujte bavlnu, ktorá má lepšie absorpčné a priedušné vlastnosti a je citlivejšia k pokožke.

Materiál a vychytávky sú prvým meradlom kvality

Základom pracovného odevu je bezpečnosť a pohodlnosť.Výber oblečenia záleží aj od konkrétneho druhu práce. V interiéri sú vždy vhodné klasické montérky a v exteriéri, kde sú časté zmeny teplôt či výkyvy počasia, je univerzálnejšie teplé pracovné oblečenie.

Čo sa týka montérok, najobľúbenejšie sú vyrobené z  prírodnej bavlny alebo zo zmiešaných materiálov. Majú chrániť predovšetkým pred zranením či nepriaznivým počasím, byť odolné voči oderu a odsávať pot. Pri výbere dbajte na ergonomický strih tak, aby naozaj sadol na danú postavu. Štandardom je zosilnená oblasť kolien s možnosťou vloženia kolenných výstuh.

Medzi ďalšie obľúbené pracovné kúsky patria blúzy, nohavice do pása alebo praktické overaly. Môžu byť nimi aj montérky na traky v kombinácií so slušivou bundou.

Netreba zabúdať ani na zakrytie chrbta, na ktoré bude stačiť vesta. Napríklad pracovná vesta RS Two-Tone z dielne Portwest disponuje moderným dizajnom, kompletnou vodeodolnosťou a vynikajúcou životnosťou. Jej súčasťou sú vychytávky ako krytka na bradu, flisom lemovaný golier, reflexné lemovanie, extra lepené švy si predná protidažďová chlopňa. Je vhodná aj do náročných pracovných podmienok.

A samozrejme, dôležitá je motérková blúza. Nepredstavujte si však žiadny odev z filmov pred rokom 1989. Na dnešnom trhu nájdete naozaj širokú ponuku kvalitných blúz, ktoré sú nielen vysoko funkčné, ale predovšetkým naozaj dobre vyzerajú. Napríklad taká TAGUS TX60 z kolekcie TEXO SPORT. Je vyrobená z materiálu s hodnotou UPF 50+ čím pohlcuje 98% UV žiarenia dopadajúceho na blúzu. Okrem toho je dizajnovaná pre všetkých, ktorým záleží aj na vzhľade. Z práce si môžete pokojne odísť na záhradu a stretnutie s ďalšími domácimi majstrami. Jej írsky výrobca presne vie, čo dnešný zamestnanec vyžaduje, a teda kvalitu za prijateľnú cenu.

Kvalitná obuv =  základ pohodlnosti v práci

V neposlednom rade netreba zabúdať ani na topánky. Pri povolaniach ako napríklad, stavbár je vhodná ochrana chodidiel priam nevyhnutná. Mnohokrát je pracovník vystavený pádu ťažkých predmetov na stavbách. Bezpečnostná pracovná obuv by mala mať preto ochrannú špicu, a to buď z ocele alebo z nekovových kompozitných materiálov. Označenie S3 je absolútnym štandardom. Spĺňa základné a normou definované vlastnosti čo sa týka tvaru, podšívky, podošvy a celkového prevedenia. Má uzatvorenú zadnú časť a antistatické vlastnosti spolu s absorpciou energie v päte, zaručuje odolnosť voči prieniku a prepichnutiu. Spoľahlivo ochráni nohu v akýchkoľvek situáciách.

Pre pohodlie a bezpečnosť vždy vyberajte čo najvhodnejšie pracovné odevy presne podľa účelu. Nezabúdajte na tričká, pracovné nohavice, košele, pracovné bundy, plášte, kombinézy, zástery alebo tiež čiapky. V predaniach REMPO nájdete širokú ponuku pracovných odevov a ochotný personál, ktorý poradí s potrebnými normami či vhodným výberom.