Vytvorte si na svojej záhrade odpočinkovú zónu. Poradíme vám, ako na to

Grilovanie s priateľmi, večerné posedenie pri poháriku vína alebo víkendový relax v hojdacej sieti. Záhrada môže mať mnoho podôb, oddychová zóna by na nej ale rozhodne vždy mala mať svoje miesto. Ako si na záhrade relaxačný kútik vytvoriť? Nemal by v ňom chýbať pohodlný záhradný nábytok a príjemné osvetlenie.

Fantázii sa medze nekladú

Zasvätiť časť záhrady odpočinku sa skutočne oplatí. Získate tak nielen miesto vhodné pre načerpanie novej energie, ale aj na stretávanie sa s rodinou a priateľmi. Dokonca aj na malej ploche dokážete vytvoriť miesto, ktoré má tú správnu atmosféru, stačí len popustiť uzdu fantázii a byť kreatívny. Veľmi dôležité je umiestnenie odpočinkovej zóny, hoci aj tu hrá úlohu predovšetkým váš vlastný vkus. Ideálne ale je, ak svoju oázu pokoja umiestnite ďalej od rušnej ulice a prípadne ju ešte oddelíte pomocou kvetináčov alebo živého plotu.

Idylické záhradné posedenie

Dominantou odpočinkovej zóny je samozrejme záhradné sedenie. Pre chvíle spoločne strávené s rodinou a priateľmi budete potrebovať predovšetkým priestranný stôl a stoličky, ktoré väčšinou zoženiete výhodnejšie v sete. Podľa vlastného uváženia môžete svoju oázu pokoja vybaviť grilom alebo otvoreným krbom, ktorý bude aj príjemným zdrojom tepla počas chladných večerov. Hodiť sa vám bude tiež uzatvárateľná truhla na uschovanie drobností, ako sú napríklad deky alebo podsedáky, ktoré tak budú v prípade nepriaznivého počasia chránené. A čo by to bolo za relaxačný kútik, keby v ňom chýbalo napríklad pohodlné kreslo alebo hojdacia sieť?

Myslite prakticky

Pri vyberaní záhradného nábytku sa zamerajte nielen na to, aby bol estetický, ale aj praktický a vyrobený z odolného a trvanlivého materiálu. Drevený nábytok síce na prvý pohľad vyzerá krásne, počítať ale musíte s náročnejšou údržbou. Z tohto pohľadu je vhodnou voľbou nábytok z ratanu, umelého ratanu alebo kovu, ktorý ale nezabudnite doplniť pohodlnými poduškami.

Ani dážď vás nezastaví

Aby vám spoločné chvíle s rodinou či priateľmi neprekazil dážď, je vhodné záhradné posedenie zastrešiť. Najjednoduchším riešením je zastrešenie pomocou plachty, ktorú môžete ukotviť buď do steny domu, alebo ju napnúť medzi štyri pevné body na záhrade. Záhradné sedenie ale môžete skombinovať aj s pergolou, ktorú možno zastrešiť pomocou plexiskla.

Vytvorte tú pravú atmosféru

Počas teplých letných večerov pri grile sa vám posedenie s priateľmi určite pretiahne do neskorých večerných hodín. A práve vtedy oceníte príjemné osvetlenie, ktoré navodí tú správnu atmosféru. Pri výbere vonkajšieho osvetlenia sa nemusíte držať späť – naopak zapojte svoju kreativitu. Poslúžia vám obyčajné sviečky umiestnené do zaváracích pohárov alebo svetelné reťaze, zavesené na okolitých stromoch. Nebojte sa skombinovať rôzne typy vonkajších svetiel, a docieliť tak ideálneho osvetlenia.

Vytvorte si na svojej záhrade relaxačnú zónu, v ktorej po náročnom dni načerpáte novú energiu. Pri jej zariaďovaní sa inšpirujte na Heureka.sk, kde nájdete nepreberné množstvo záhradného nábytku a ďalších praktických doplnkov.