Vymieňate okná v dome? Ako si vybrať správne

Každá vec má svoju životnosť nevynímajúc okná. V prípade, že vaše staré už naozaj doslúžili – netesnia a majú iné defekty, ihneď ich vymeňte. Práve cez staré okná dokáže unikať najviac tepla z interiéru. Navyše môžu byť staré okná nebezpečné, a to hlavne v rodinách s malými deťmi. Pred výmenou okien si iste položíte veľa otázok od ceny okien, cez materiál až po dizajn. Ako si vybrať správne okná?

Podľa materiálu okien sa odvíja ich cena

Okenné rámy sa vyrábajú z plastu, dreva a hliníka. Práve materiál je určujúcim faktorom pre výslednú cenu okien. Samozrejme, že cena závisí aj od prevedenia, konštrukčných parametrov, veľkosti a sklenej výplne. Z hľadiska materiálu sú plastové okná cena najpriaznivejšie. Najdrahšie sú hliníkové okná a vchodové dvere z hliníka. Každý z materiálov má svoje plusy a mínusy, na ktoré by ste mali pred kúpou prihliadať.

Drevené okná – jedinečný vzhľad

V minulosti ste pri výbere okien nemali na výber. Vyrábali sa výlučne z dreva. Drevo je nádherný materiál, ktorý vyzerá v spojení s tradičnou architektúrou naozaj skvele. Avšak aj ostatné materiály je možné povrchovo upraviť tak, že sa na prvý pohľad nedajú rozoznať od dreva. Kvalitné drevené okná sa vyrábajú z viacerých vrstiev dreveného vlysu. Je zrejmé, že ide o odolné profily, ktoré však majú dve nevýhody – nutnosť pravidelnej údržby a vysokú cenu.

Plastové okná – bezkonkurenčná cena

V súčasnosti najrozšírenejšie plastové okná je možné kúpiť za smiešnu sumu. Vďaka plastovým oknám vyhráte na viacerých frontoch. Získate stabilné a odolné okenné profily, ktoré vám vydržia celý život. Aj počas tuhej zimy plastové okná dobre izolujú a udržujú vo vnútri miestností teplo. V závislosti od sklenej výplne sú tiež zvukovou izoláciou. Plastové okná sa jednoducho udržujú a výborne sa s nimi manipuluje. Pri týchto oknách je možné si vybrať z rôznych dekorov a tvarov plastových profilov.

Hliníkové okná – okná na celý život

Z hľadiska odolnosti a stability jednoznačne vyhrávajú hliníkové okná. Samozrejme, že za tieto vlastnosti si musíte priplatiť. Hliníkové okná sa vyrábajú vo viackomorovom prevedení, čo znamená, že perfektne izolujú a sú vhodné do nízkoenergetických domov. Ide o okná, ktoré sa označujú ako viacgeneračné. Počas celej doby životnosti sa nezníži ich funkčnosť a nehrozia žiadne deformácie. Hliníkové profily by mali byť vašou jedinou voľbou, ak potrebujete zaskliť veľké otvory alebo prechod z interiéru na terasu.