Tipy, ako ušetriť na energiách pomocou slnečného žiarenia

V dnešnej dobe ceny za energiu lámu rekordy, a preto väčšina ľudí premýšľa o tom, ako ušetriť. Ak plánujete menšiu prerábku alebo rekonštrukciu domu, je správny čas urobiť také obnovy, ktoré vám prinesú rôzne výhody a ušetria na účtoch za energiu.

Dom predstavuje obrovskú zodpovednosť a množstvo starostí. Pri stavbe či rekonštrukcii budete tráviť hodiny hľadaním toho správneho návodu, ako sa pustiť do zateplenia budov, aká je najlepšia strešná krytina, akým chybám sa vyhnúť a ako upraviť dom, aby ste na jeho prevádzke čo najviac ušetrili. Tak my sa vám pokúsime aspoň s niečím trochu pomôcť.

Prečo využívať solárnu energiu?

Slnečná energia je jednou z najdostupnejších a najčistejších foriem energie a jej využívanie nezaťažuje životné prostredie. Je zadarmo a kým Slnko nevyhasne, ide o nevyčerpateľný́ zdroj energie.

Existuje veľa spôsobov, ako solárnu energiu využiť. Či už na výrobu elektriny, ohrev vody alebo na priamu premenu slnečnej energie na elektrickú vo fotovoltických článkoch.

Podľa údajov Slovenskej informačnej a energetickej agentúry (SIEA) je celková doba slnečného svitu na Slovensku bez oblačnosti okolo 1 200 – 2 000 hodín ročne, v závislosti od výskytu hmiel a oblačnosti. Solárne panely teda nie sú určené iba pre južné oblasti Slovenska, ale prakticky kdekoľvek.

Výhody a nevýhody získavania energie zo Slnka

Výhody:

  • Minimálne náklady na výrobu elektriny zo Slnka
  • Zabezpečenie dodávky elektriny proti zvyšujúcej sa cene elektriny
  • Slnečná energia je obnoviteľný zdroj
  • Slnečná energia je šetrná k životnému prostrediu
  • Široká dostupnosť slnečnej energie
  • Zníženie nákladov na elektrinu
  • Bez hluku a s minimálnou údržbou
  • Neustále zlepšujúca sa technológia

Nevýhody:

  • Vyššie počiatočné náklady
  • Solárna energia môže byť nestabilným zdrojom energie
  • Skladovanie elektriny môže byť drahšie
  • Solárne panely potrebujú priestor

Príprava

Ešte predtým, ako sa pustíte do obnovy domu, odporúčame vám všetko si dopredu naplánovať a pripraviť si projekt so všetkými potrebnými detailami. Na základe podrobného plánu si tak viete odhadnúť finančné náklady, čas aj všetky práce, ktoré musia byť urobené, aby bol konečný výsledok dokonalý a priniesol vám možnú úsporu.

Koľko a za čo míňajú domácnosti?

Ak chcete ušetriť, najskôr si treba ujasniť, za čo vlastne platíte a koľko. Zamyslite sa nad tým, koľko vás stojí plyn, vykurovanie, ohrievanie vody a elektrina.

Vedeli ste o tom, že, …

… vo všeobecnosti domácnosti najviac platia za vykurovanie, ktoré predstavuje asi 60 % všetkých nákladov, za prípravu teplej vody a nakoniec za elektrické spotrebiče?

Čo sa oplatí urobiť, aby ste šetrili energiu?

Na to, aby ste vaše účty za elektrinu, kúrenie, ohrievanie teplej vody či plyn dostali pod kontrolu, máte mnoho možností. Urobiť môžete napríklad:

  • Zatepliť fasádu domu pomocou vhodných materiálov na zateplenie
  • Opraviť strechu a urobiť z nej zelenú
  • Vymeniť staré okná za nové s dobrým tesnením
  • Vymeniť staré elektrospotrebiče za nové s výhodnejšou energetickou triedou
  • Vymeniť staré elektrické rozvody za nové
  • Investovať do solárnych panelov

Zelená strecha

Stále viac populárnou možnosťou pri rekonštrukcii budov a domov je realizácia zelenej, resp. živej strechy. Jej výhodou je, že v zime cez ňu neuniká teplo a v lete nespôsobuje prehrievanie stavby. Okrem toho ju môžete urobiť na rovnej, ale aj na šikmej streche, zlepšuje mikroklímu, chráni strechu pred UV žiarením, predlžuje jej životnosť a prospieva životnému prostrediu.

Štítky spotrebičov

Ak sa rozhodnete pre kúpu nových spotrebičov sledujte nielen ich cenu, funkcie, vzhľad, ale aj energetickú triedu. Energetický štítok je označenie elektrických spotrebičov, ktoré informujú o energetickej náročnosti produktu, napr. spotrebu elektrickej energie, vody alebo hlučnosť spotrebiča. Na štítku musí byť uvedená energetická náročnosť výrobku a ročná spotreba energie.

Čo je zelená energia?

Ľudia si často mýlia pojem zelená a obnoviteľná energia. Zelená energia pochádza z obnoviteľných zdrojov, ktoré neprodukujú emisie CO2. Obnoviteľná energia predstavuje také zdroje energie, ktoré pochádzajú z obnoviteľných zdrojov, avšak sa neberie ohľad na ich dopad na životné prostredie alebo produkciu CO2.

Nie všetky obnoviteľné zdroje energie sú teda aj zelenými energiami. Za zelené zdroje energie môžeme považovať vodné a veterné elektrárne, geotermálnu energiu a solárnu energiu, pretože je obnoviteľná a jej proces vytvárania energie neprodukuje skleníkové plyny.

Na druhú stranu, obnoviteľné zdroje energie, ktoré majú negatívny dopad na prostredie, sú veľké vodné elektrárne, pretože ich výstavba produkuje skleníkové plyny, obmedzuje prúd vody, teploty a pohyb vodných živočíchov.

Zelené zdroje energie pre bývanie

V našich podmienkach máte na výrobu efektívnejšej energie tieto možnosti:

Fotovoltaické panely

Rozdiel medzi fotovoltaickými panelmi a slnečnými kolektormi je ten, že fotovoltaické panely vyrábajú zo slnka elektrinu, solárne kolektory zas slnečnú energiu premieňajú na teplo, a teda slúžia na podporu teplej vody a vykurovania.

Fotovoltaické panely vám môžu pomôcť znížiť účet za energie. Elektrinu, ktorú počas letných mesiacov panely vyrobia najviac a ktorú nespotrebujete, predávate naspäť do distribučnej siete. Peniaze za ňu nedostanete, no spoločnosť, ktorá vám dodáva elektrinu, vám bude navyšovať kredit podľa toho, koľko elektriny ste vyrobili.

V praxi to znamená, že ak v júli a auguste fotovoltaické panely vyrobia dvakrát viac elektriny, ako je vaša mesačná spotreba, nasledujúce dva mesiace máte elektrinu zadarmo.

Existujú 3 základné typy konštrukcie fotovoltaických panelov:

  • Monokryštalické solárne panely – obsahujú články, ktoré sú vyrezané z jedného kusu kremíka. Monopanely sú o niečo účinnejšie ako polypanely, dosahujú lepšiu výkonnosť v prostrediach s vysokou teplotou a slabým osvetlením. Na druhej strane sú o niečo drahšie na výrobu
  • Polykryštalické solárne panely – sú vyrobené z viacerých kusov kremíka a vytvárajú tak solárny článok. Pri tomto procese sa produkuje menej odpadu, pretože počas výroby sa takmer nevyhodí žiadna surovina. Polysolárne panely sú o niečo menej účinné než monokryštalické, a to kvôli nedokonalostiam na povrchu solárnych článkov. Výroba je oveľa lacnejšia, čo znamená, že pre koncového používateľa sú po finančnej stránke výhodnejšie
  • Amorfné panely (a-Si) – sú poslednou skupinou fotovoltaických panelov. Ide o tzv. “tenké vrstvy”, teda amorfné panely (nekryštalická alotropická forma kremíka). Tieto panely sa najlepšie hodia do väčších priemyselných komplexov, na rozsiahle inžinierske projekty a niektoré špeciálne aplikácie

Amorfné panely sa nehodia na inštaláciu pre domácnosti, pretože sú oveľa menej efektívne než monokryštalické alebo polykryštalické panely.

Dotácia na fotovoltaický panel

Základné kritériá, ktoré musíte splniť, ak chcete žiadať o podporu z programu Zelená domácnosť, sú, že dom, kde bude panel inštalovaný, musí byť určený na bývanie. Ďalšie kritériá, ktoré je potrebné vziať do úvahy:

  • dom nesmie byť vo vlastníctve ani spoluvlastníctve právnickej osoby
  • nesmie byť vedený v obchodnom majetku žiadnej firmy
  • rodinný dom môžete prenajímať, ale iba ak tam nájomca nepodniká

Rovnako ako vám tieto programy pomôžu znížiť náklady na inštaláciu na využívanie obnoviteľných zdrojov, môžete požiadať aj o dotáciu na zateplenie budovy. Zateplenie je totiž jedno z kritérií, ako zaobchádzať šetrne s vyrobenou energiou a teplom.

Slnečné kolektory

Slnečné kolektory vyrábajú zo slnka teplo. To je základný rozdiel oproti fotovoltaickým panelom, ktoré vyrábajú elektrinu. Sú vhodné ako zariadenie na podporu vykurovania a na zníženie nákladov na ohrev teplej vody nielen pre domácnosť, ale napríklad aj pre bazény.

Využitie slnečných kolektorov nebude práve najvhodnejšie, ak nemáte k dispozícii dostačujúci priestor na umiestnenie tejto technológie (miesto pre 300-litrovú nádobu a ďalšie súčasti systému vo vnútri domu).

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je technológia, ktorá vyrába teplo tým, že ho odoberá z okolitého prostredia (voda, vzduch, zem). Čerpadlo spotrebuje menej energie, pretože si vie pomôcť práve získavaním tepla z prírody. Podľa toho, odkiaľ sa berie energia, sa tepelné čerpadlá rozdeľujú na typ zem-voda, voda-voda, vzduch-voda.

Najlacnejšie sú systémy vzduch-voda, pretože sa nevyžadujú žiadne zásahy do terénu, iba sa jednoducho položia pred dom. Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda pracujú tak, že odoberajú teplo z podzemnej vody, ktoré následne využívajú na ohrev tekutiny vo vykurovacom systéme.

Ak váš dom nie je zateplený a nemáte na ňom vymenené okná, je to ideálna voľba na nízkoteplotné podlahové, stenové vykurovanie alebo elektrické vykurovanie samozrejme s cieľom zníženia nákladov.

Biomasa

Kotlami na biomasu sa označujú kotly na brikety alebo drevosplyňujúce kotly. Ide o moderný a ekologický zdroj tepla, ideálny ako náhrada za kotol na fosílne palivá.

O tejto technológii môžete pouvažovať vtedy, ak nemôžete alebo nechcete inštalovať tepelné čerpadlo alebo ak nemáte dostatok slnečného svetla.

Výhodou kotlov na biomasu je ich nižšia cena a nezávislosť od vonkajších prírodných podmienok. Možným negatívnym bodom je, že si vyžadujú obsluhu a uskladňovanie paliva.

Taktiež ho neodporúčame domácnostiam, kde nie je dostatok miesta na umiestnenie kotla a skladovanie paliva. Nie je nutný ani vtedy, ak máte v dome podlahové alebo stenové vykurovanie.

Na akých nákladoch je možné ušetriť

Zníženie celkovej spotreby

Zníženie spotreby energie a jej šetrenie vás niekedy vôbec nemusí stáť veľa námahy a možností je naozaj veľa. Môžete:

  • vypínať spotrebiče v „stand-by“ režime
  • prejsť na úsporné spotrebiče
  • vypínať vodu, keď ju nepotrebujete
  • využiť pasívnu architektúru (ekologické stavebné materiály, zásobovanie teplou vodou z obnoviteľných zdrojov a pod.)
  • vymeniť žiarovky za LED svietidlá

a ďalšie

Zníženie nákladov za teplú vodu a elektrinu využitím slnečnej energie

Ďalšou možnosťou, ktorá je pomerne jednoduchá na realizáciu a inštaláciu a ponúka rýchlu návratnosť, je využitie slnečnej energie pomocou slnečných termických kolektorov alebo solárnych fotovoltaických panelov.

Týmto spôsobom môžete znížiť vaše náklady na prípravu teplej vody a aj elektriny. Slnečná energia je dostupným obnoviteľným zdrojom energie a jej využívanie nezaťažuje životné prostredie.

Ako fungujú solárne kolektory a fotovoltaické panely?

  • Solárne kolektory premieňajú slnečnú energiu na teplo a môžete ich využiť na ohrievanie úžitkovej vody, ale aj na ohrev vody v bazéne
  • Fotovoltaické panely premieňajú slnečnú energiu na elektrickú, ktorú môžete potom využiť pre vlastnú spotrebu v domácnosti alebo na dobíjanie elektromobilu

Teplá voda

Niekedy sa to nezdá, no príprava teplej vody je často skrytou položkou na vašej faktúre. A práve tu vám môžu prísť vhod slnečné kolektory. Okrem toho, riešenie prípravy teplej vody je oveľa jednoduchšie než vykurovanie. Teplú vodu na rozdiel od kúrenia potrebujete aj v lete a aj v teplejších mesiacoch. A práve vtedy je dostupného aj najviac slnečného žiarenia.

Elektrina

O fotovoltaických paneloch je na druhej strane lepšie pouvažovať v prípade elektriny. Ideálne je, že ak miniete veľa elektriny vtedy, keď svieti slnko, teda aj v lete, viete ju aj priamo spotrebovať. V praxi to znamená, že ak dokážete väčšinu elektriny spotrebovať priamo počas dňa, keď svieti slnko, fotovoltaické panely môžu byť výhodným spôsobom, ako túto elektrinu vyrábať doma a ešte na tom aj ušetriť.

Vykurovanie

Slnečná energia sa na vykurovanie príliš nehodí, a to z toho dôvodu, že kúriť potrebujete najmä vtedy, keď je slnečného žiarenia najmenej.

Takže vám zostáva zamerať sa na zníženie potreby vykurovania, a to zateplením domu, aby ste zabránili úniku tepla, napríklad oknami, strechou či stropom. Pozrite sa na rôzne tipy na zateplenie domu a nenechajte nič na náhodu.

Čo by ste ešte mali vedieť?

Môžem solárne panely umiestniť na každú strechu?

Áno, solárne panely sa dajú inštalovať na rovnú aj šikmú strechu ako aj na akýkoľvek typ strešnej krytiny, od betónovej až po drevené šindle. Treba však zohľadniť to, aby na strechu netienili okolité budovy alebo stromy. Zatienenie časti fotovoltaického systému môže znížiť jeho výkon. Panely je najlepšie inštalovať na veľkú plochu.

Keďže životnosť solárnych panelov môže byť až 25 rokov a viac, uistite sa, že vaša strecha je v dobrom stave a dokáže uniesť ich váhu. Odstránenie panelov môže byť totiž nákladné.

Kam inštalovať solárne panely?

Panely dosahujú najlepšie zisky, keď sú orientované na juh, prípadne na juhozápad. Ako majiteľ domu by ste však mali mať prehľad o tom, kam na strechu dopadajú slnečné lúče a v akom období.

Potrebujem na inštaláciu panelov povolenie?

Z hľadiska povolenia na fotovoltické zariadenie budete stavebné povolenie potrebovať vtedy, ak zasiahnete do nosných konštrukcií stavby. Ak pôjde o stavebné úpravy, ktorými sa podstatne nezmení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií, postačí iba ohlásenie stavebnému úradu.

V prípade otázok sa však môžete obrátiť na príslušný stavebný úrad, ktorý vám všetky vaše povinnosti ozrejmí. Podmienky vydania stavebného povolenia sa totiž môžu od úradu k úradu mierne líšiť, preto sa na ne tiež radšej informujte vopred a vypýtajte si potrebné tlačivá.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače