Staviate si nový dom, alebo jednoducho renovujete? Komín je ten, čo vám robí problémy? V tomto článku sa preto zameriame na komínový systém a na to, načo každá jedna časť v komíne slúži. Takto budete mať väčší rozhľad a budete sa môcť posunúť ďalej. Tak poďme na to.

Všetky časti komína budete opisovať od dola hore, preto začneme práve čistiacimi dvermi, ktoré sú pod krbom.

Čistiace dvere

Časť, na ktorú na zabúda najčastejšie sú práve čistiace dvere. Napriek tomu je ale práve táto časť dôležitá pre funkčnosť a bezpečnosť. Ako naznačuje názov, je to miesto, kde je komín čistený z popola a trosiek. Dvere by mali byť prístupné a správne zaistené, keď sú zavreté; ak nie, mohlo by to byť problém.

Oblasť čistenia je skvelým miestom na vykonanie inšpekcií a diagnostiku stavu komína. Stačí sa pozrieť so zrkadlom alebo fotoaparátom, ak je komín rovný, mali by ste vidieť denné svetlo.

Ak nie, môže dôjsť k zablokovaniu komína. Nájdenie fragmentov z tehál môže naznačovať, že s komínom niečo nie je v poriadku. Akumulácia vody môže znamenať, že viečko nie je správne nainštalované alebo chýba. Taktiež môžete pozorovať aj rôzne zafarbenie z hrdze.

Ohnisko

Komora, ktorá obsahuje oheň a krbovú schránku, je obložená jednotlivými panelmi zo šamotového alebo krbového kameňa.

Akékoľvek praskliny “by mali byť utesnené žiaruvzdorným cementom. Ohnisko musí byť tiež udržiavané v dobrom stave pomocou vysokoteplotného žiaruvzdorného cementu, aby sa zaistilo, že je oheň tam kde má byť.

Dymová polica

Regál dymu je obyčajne plochý a nachádza sa tesne pod dymovou komorou a za komínovým tlmičom. Zhromažďuje padajúce úlomky a dažďovú vodu a pomáha pri prechode dymu do menšieho odvodu spalín.

Klapka hrdla

Tieto liatinové dosky, ktoré sa nachádzajú tesne nad krbovou schránkou, sa používajú na utesnenie spalín, keď sa krb nepoužíva a na kontrolu prúdenia vzduchu.

Pribalené povrchy sú drsné, čo zabraňuje ich úplnému utesneniu a umožňuje tak únik studeného vzduchu. Časom sa ale dosky hrdzavia a zhoršujú, pretože sú vystavené teplu a vlhkosti. Keď sa to stane, strácajú takmer celú kapacitu tesnenia dymovodu.

Dymová komora

Účelom dymovej komory je odoberať výfukové plyny z veľkého krbu a stlačiť ich do menšieho komínového dymového kanálu bez toho, aby spôsobili návrat späť. Použitie šikmých stien to len podporí a urýchli presun výfukových plynov do komína. Tak pomôže prispieť k dobrému ponoru. Steny dymovej komory by mali byť čo najjemnejšie.

Dymovú komoru je ale potrebné pravidelne čistiť. Vzhľadom na to, že dymová komora je oblasť medzi klapkou a dymovodom, jediný spôsob prístupu k čisteniu je cez krbovú skriňu.

Komínové prsia (alebo tvár)

Oblasť, ktorá sa nachádza nad krbovou schránkou, otvára sa na prednej stene murovaného krbu.

Izolácia

Materiál vložený medzi nerezovú vložku a komínovú stenu, aby sa dymové plyny ohrievali vo vnútri vložky. Izoláciou môže byť sada na prikrývku alebo zmes, ktorá obsahuje vermikulit. Pre zachovanie izolácie medzi murivom a vložkou musí byť nulová medzera medzi vonkajším povrchom komína a horľavými materiálmi. Nalepená zmes sa zvyčajne používa tam, kde je menej voľného priestoru.

Izolácia sa nevyžaduje, ale odporúča sa. Udržiavanie ohrievača spalín vytvára lepší výkon pre vyššiu účinnosť. Zabránenie ochladzovaniu spalín v komíne pomáha zastaviť tvorbu kreosotu, čo môže viesť k požiarom komínov, ktoré môžu dosiahnuť až 2100 stupňov.

Komínová vložka

Komínová vložka je plastová alebo kovová trubica zastrčená do komína. Na jeho dno sa dáva nádoba na stečenú vodu, alebo se vyvedie trubička von, ktorou tečie voda. Niekedy sa nad vložku dáva aj cylinder, aby do komína nezatekalo.

Dymová komora

Dymová komora je cestou pre horúce plyny a produkty spaľovania, ktoré cestujú cez komín a von z neho. Murivové komíny majú obyčajne keramické dlaždice, alebo tehly.

Komínová komora v murive je určená na to, aby obsahovala spaľovacie produkty, nasmerovala ich do vonkajšej atmosféry a chránila komínové steny pred teplom a poškodením. Podložka musí chrániť aj horúce a dymové materiály v blízkosti horľavých materiálov, ako sú rámovanie, steny, stropy. Bezpečné a použiteľné vložky nesmú obsahovať perforácie, trhliny ani poškodenia akéhokoľvek druhu, ktoré by umožnili prenikanie oxidu uhoľnatého do obytných priestorov domu.

Stavebné kódy teraz vyžadujú, aby boli dymové rúry a vložky bez trhlín a bez poškodenia. Nerezové dymové kanály, dlaždice s trhlinami alebo chýbajúcimi maltovými kĺbmi nespĺňajú súčasné kódy a majú väčšiu možnosť úniku oxidu uhoľnatého do domu a vyššie riziko vzniknutia požiaru. Oprava komína s vložkou z nehrdzavejúcej ocele je ekonomická alternatíva.

Izolácia môže byť tiež pridaná počas procesu spájania kvôli ochrane horľavín pred teplom komína.

Komín

Konštrukcia z muriva alebo kovu, ktorá obyčajne obklopuje a podporuje komín na odvádzanie horúcich spalín alebo dymu z krbu, pece, kachlí alebo vložky do vonkajšej atmosféry. Komíny sú zvyčajne zvislé, aby sa zabezpečilo plynulé prúdenie plynov.

Najčastejším problémom s komínmi z muriva je penetrácia vody. Voľné alebo chýbajúce tehly a poškodenie komína môžu byť dôkazom veľkého problému. Tehlové ošklbenie je vtedy, keď sa stav tehly začne zhoršovať v dôsledku prenikania vody do pórovitých častí a rozširovania počas zmrazovania. Jednoduchým a lacným spôsobom, ako zabrániť rozliatiu, je prikryť tehly vodoodpudivým prostriedkom. V mnohých prípadoch tak drobné opravy zabránia obrovským opravám.

Korunka

Komínová korunka sa uzatvára nad horným koncom komína a zvyčajne je tvorená cementom s malou medzerou okolo dlaždíc (ak je nainštalovaná) na rozšírenie. Cementová korunka chráni konštrukčné prvky komína pred poškodením súvisiacim s poveternostnými vplyvmi a odkláňa sa od spalín, aby odvrátil vniknutie vody.

Keďže korunka je vystavená vonkajším vplyvom, zvyčajne rýchlo praskne a rozpadá sa, takže je nevyhnutné, aby boli všetky chyby okamžite odstránené. Prienik vody a mrazivé počasie môže oslabiť konštrukciu už len počas jednej zimy.

Existuje ale niekoľko produktov, ktoré urobia skvelú prácu a obnovia tieto oblasti. No to iba v prípade, že to zistíte včas.

Komínový dažďový uzáver

Správna čiapočka je pre váš komín nevyhnutná. Vadné alebo chýbajúce dažďové uzávery môžu spôsobiť, že do komína začnú vstupovať nečistoty, listy, vlhkosť, zvieratá a vtáky, nehovoriac o nežiaducich prívodoch do vášho domu.

Najvyššia klapka

Komínové horné klapky sú namontované na hornej strane komína a nahrádzajú potrebu tradičného tlmiča hrdla. Tieto horné tlmiče sú k dispozícii s tienidlami alebo bez nich, ktoré poskytujú dodatočnú ochranu, keď je klapka ponechaná v otvorenej polohe.

Horné tlmiče takisto zabraňujú nežiaducemu prúdeniu vzduchu komínom a udržiavajú teplý vzduch v prípade, že sa komín nepoužíva.

Ak správny komínový systém je to čo potrebujete, rozhodne siahnite našej stránke www.kominyzop.sk, kde vám so všetkým pomôžeme.

Je dôležité si uvedomiť, že komín by mal spĺňať platné normy týkajúce sa bezpečnosti. Preto sa nezabudnite poradiť, s renovovanou stavebnou firmou, ktorá vám v tejto „veci“ poskytne podrobnejšie informácie.