Systém vás ohromí špičkovými tepelno-izolačnými vlastnosťami ako aj modulárnym konštrukčným prístupom. Zistíte, že architektonicky sofistikované posuvné a zdvižno-posuvné riešenia môžu byť postavené iba z malého množstva systémových komponentov.

Technológia a tepelná izolácia

Ponuka posuvných systémov Schüco ASE 60/80 (základná stavebná hĺbka 60 a 80 mm) je založená na multifunkčných profiloch, ktoré umožňujú optimálne používanie identických komponentov. 13 rôznych typov otvárania sa dá realizovať pomocou niekoľkých poloprofilov v každej z dvoch stavebných hĺbok, čím sa dosiahne väčšia voľnosť dizajnu. To znamená, že okrem dvoj- a trojkoľajnicových konštrukcií je možné realizovať atraktívne jednokoľajnicové elementy ako napríklad typ 1A. Rozmery až do výšky 3,50 m a s hmotnosťou krídla do 200 kg resp. 350 kg sa dodávajú pre obe uvedené stavebné hĺbky. Od roku 2019 bude možné dodať kovanie pre krídlo až do hmotnosti 500 kg. Pre vysoké teplotechnické požiadavky na parametre na úrovni pasívnych domov je k dispozícii systém ASE 80.HI, ktorý umožňuje použitie izolačného skla až do hrúbky 60 mm. Toto riešenie s izolačným trojsklom si môžete vyskúšať aj naživo v showroome Schüco na Tomášikovej 19 v Bratislave.

Modulárny systém kovania

V rámci nových posuvných systémov Schüco ASE 60/80 môže byť kovanie použité buď ako posuvné alebo ako zdvižno-posuvné, čo je pre spracovateľov obrovskou výhodou. Systém sa spoľahlivo zatvára do uzamykacích tŕňov namontovaných v ráme. V závislosti od konštrukcie je možné dosiahnuť odolnosť proti vlámaniu až do triedy odolnosti RC 2 – pritom krídlo možno otvoriť poľahky jednou rukou. Tí, ktorí oceňujú čistý a puristický dizajn pri plnom otvorení, si môžu vybrať integrovanie uzatváracích tŕňov do krídla. Symetrické riešenie drážky kovania umožňuje vyvážené rozloženie hmotnosti pohyblivého krídla a zabezpečuje optimálne prevádzkové vlastnosti a ľahké ovládanie.

Výroba a inštalácia

Výroba systémov ASE 60 a ASE 80.HI je identická. Vďaka tomu je pre zhotoviteľa projektovo špecifický výber správnej základnej stavebnej hĺbky oveľa flexibilnejší. Použitím predpripravených komponentov je spracovanie a montáž rýchlejšia a ľahšia. K dispozícii sú plastové profily s integrovanými tesneniami a rámy s pripravenými odvodňovacími drážkami. Rohovníky môžu byť spájané buď pomocou kolíkov alebo skrutiek. Horný vodiaci profil krídla sa zaklapáva priamo do rámu a je upevnený podstatne menším množstvom skrutiek, ako predtým. Voliteľné prehákovanie s malou pohľadovou šírkou profilov v styku krídel s integrovanými krycími lištami a voliteľnými magnetickými tesneniami taktiež významne skracujú čas montáže. V porovnaní s predchádzajúcim systémom ASS 70.HI sa výrobný čas znížil až o 15% pri otváraní typu 1A.

Dizajnová línia

Okrem štandardnej línie posuvný systém ASE 60/80 zahŕňa tiež dizajnovú líniu. Tento termín znamená veľmi úzke pohľadové šírky vďaka voliteľnému prehákovaciemu profilu v styku krídel s malou pohľadovou šírkou (len 40 mm). Navyše je k dispozícií bezbariérová prahová konštrukcia, ktorá je ideálna pre ľahší prístup, napríklad na terasu. Skrytá drážka pre kovanie znamená, že už nie sú viditeľné komponenty kovania ani izolačné peny.

Jednoduchá obsluha

Integrované moduly SmartStop a SmartClose zaisťujú bezpečnosť počas otvárania a zatvárania. Brzdia krídlo pri otváraní a doťahujú ho do zavretej pozície. Pri zdvižno-posuvných verziách pomáhajú pri ďalšom zdvíhaní a spúšťaní krídla ďalšie dva moduly. Počas zdvíhania integrovaná funkčná pomôcka podporuje pohyb pomocou pruženia. Počas zatvárania a spúšťania krídla sú krídlo ako aj kľučka súčasne tlmené. Tieto dva moduly umožňujú dokonca ľahko ovládať aj veľké krídla s veľkou hmotnosťou. Manipulácia bude ešte jednoduchšia od októbra 2018, kedy bude k systému prispôsobené mechatronické kovanie Schüco TipTronic, ktoré umožní motorické ovládanie pohyblivých elementov.

Zdroj a foto: Schüco International KG