Vlhké murivo býva veľkým problémom najmä u starších rodinných domov. Vznikajú tu mokré mapy na stenách, čo vedie k nezdravému prostrediu. Šíria sa plesne, narúša omietka, prípadne vzdúvajú laminátové podlahy. Nehovoriac o tom, že vlhké murivo je neestetické. Dá sa tento problém riešiť? Samozrejme. No pripravte sa na to, že budete musieť poriadne zainvestovať.

Aké sú možnosti odvlhčenia muriva?

V prvom rade by ste mali identifikovať príčinu a zistiť, prečo murivo vlhne. Existuje možnosť, že vlhkosť vzniká z dôvodu nedostatočného vetrania a z nadmernej vlhkosti v interiéri. Môže sa to stať, ak napríklad vo vnútri často sušíte bielizeň alebo nevetráte po sprchovaní. V takomto prípade je riešenie vlhkosti muriva najjednoduchšie. Stačí použiť odvlhčovače vzduchu a začať dôkladne a pravidelne vetrať.

Čo ale v prípade, ak je dôvodom vlhkosti muriva spodná voda a absencia hydroizolácie stavby? Aj tu existujú riešenia. Sú však finančne náročné.

  1. Injektáž

Pri tomto spôsobe odvlhčenia muriva je potrebné do stien vyvŕtať diery. Do nich sa následne napustí chemická látka, ktorá vytvorí hydroizolačnú clonu. Odstupy jednotlivých dier sa určia na základe toho, aká chemická látka sa pri injektáži použije. Existujú totiž rôzne typy látok, s rôznymi vlastnosťami a v rôznych cenových hladinách. Výsledná cena bude závisieť aj od toho, aké hrubé sú múry vášho domu. Čím hrubšie múry, tým vyššia cena.

  1. Podrezávanie múrov

Ak by ste chceli použiť tento spôsob odvlhčenia, nutná je konzultácia so statikom, aby nedošlo k narušeniu statiky budovy. Ide o horizontálne a vertikálne prerezanie muriva, pričom do škár sa vkladá hydroizolačná fólia. Škáry sa ešte vyplnia maltou a spraví sa omietka. Podrezávanie je mimoriadne prácne a finančne náročné. Avšak účinnosť je pri takomto odvlhčovaní muriva 100%ná.

  1. Dodatočná izolácia v exteriéri

Toto zvládne šikovný domáci majster aj svojpomocne. Ide o to, že po celom obvode domu sa až k základom vykope zemina. Na dno sa položia rúrky, ktoré budú vodu odvádzať do kanála alebo trativodu. K stene sa vloží kupolková fólia a jama sa nakoniec zasype štrkom. Dodatočná izolácia však nepomôže, ak voda presakuje zospodu.

  1. Elektroosmóza

Hoci je finančne a časovo náročná, nie je nutný žiadny zásah do stavby. Pri elektroosmóze sa využíva zemský magnetizmus. Potrebovať budete elektroosmotické zariadenie, ktoré zabezpečí, že voda z muriva postupne putuje späť do pôdy (od kladného pólu k zápornému). Prístroj je však nutné používať dlhodobo.

Nech už je príčina vlhkosti vašej stavby akákoľvek, určite tento stav riešte. Predídete tak možným zdravotným problémom, ale aj postupnému chátraniu stavby.