Sprievodca výberom interiérových dverí

0
1918

Staviate alebo rekonštruujete? V tom prípade budete iste potrebovať aj nové interiérové dvere. Stačí, aby ste navštívili jedinú predajňu a zistíte, že výber je naozaj bohatý. A to čo sa týka materiálov, rozmerov, dekorov, ale aj kľučiek a kovaní. Ako si teda zvoliť tie správne interiérové dvere? Poradíme vám.

  1. Rozmer si premyslite už pri stavbe/rekonštrukcii

Na to, aký rozmer budú mať interiérové dvere, musíte myslieť už pri rekonštrukcii. Je totiž potrebné ponechať stavebný otvor pre dvere v správnej veľkosti. Vopred si teda premyslite, či potrebujete užšie dvere (60 cm napríklad do šatníka, 70 cm napríklad do kúpeľne) alebo širšie dvere (80-90 cm do spální, či obývacích izieb). To isté platí pre výšku. Bežné rozmery dverí sú na šírku od 60 do 90 cm podľa druhu miestnosti a na výšku 200 cm. Aký stavebný otvor je teda potrebné ponechať? Čo sa týka šírky, vždy o 10 cm viac a čo sa týka výšky, o 5 cm viac.

  1. Pravé alebo ľavé dvere?

V prvom rade sa rozhodnite, či chcete dvere otvárať dovnútra miestnosti alebo naopak, von z miestnosti. Ak chcete, aby sa dvere otvárali dovnútra miestnosti, postavte sa teda zvnútra pred stavebný otvor. V prípade, že pánty budú po pravej strane, potrebujete pravé dvere a naopak, ak budú pánty po ľavej strane, dvere budú ľavé. Ak chcete, aby sa dvere otvárali von z miestnosti, platí to isté, no postaviť sa musíte pred stavebný otvor z vonkajšej strany.

  1. Na výber máte z rôznych typov dverí

Nemusíte si vybrať len klasické dvere, ktoré sa otvárajú kľučkou. Dostupné sú napríklad aj takzvané „lietačky“, do ktorých stačí len strčiť a dvere sa otvoria. Sú síce používané najmä v reštauráciách (medzi kuchyňou a barom), ale svoje uplatnenie môžu nájsť aj v byte alebo dome, napríklad práve medzi kuchyňou a obývacou izbou.

Z ďalších typov si môžete vybrať napríklad dvojkrídlové dvere. Tie sa hodia najmä do veľkých miestností. Posuvné alebo skladacie dvere zas môžu byť vhodné tam, kde je málo priestoru pre klasické otváracie dvere.

  1. A čo materiál dverí?

Aj tu je možností hneď niekoľko. V zásade máte ale na výber drahšie dvere z masívu a lacnejšie dvere, ktorých výplň je z polystyrénu, papierovej voštiny alebo drevotriesky. Rozhodnite sa teda, či chcete, aby mali dvere dokonalé izolačné vlastnosti. V tom prípade stavte na drevo – masív. Ďalším krokom je výber povrchovej úpravy dverí. Na povrch sa používa spravidla lacnejšia fólia a laminát alebo kvalitnejšia dyha.

  1. Dizajn dverí

Je samozrejmé, že farbu a dekor dverí sa snažíte doladiť k interiéru, teda k nábytku a podlahám. Pouvažujte však aj o tom, či chcete dvere s presklením alebo bez neho. Presklené dvere napríklad nie sú vhodné do priestorov ako toaleta a kúpeľa, či do špajze. Tu predsa chcete všetko schovať!

  1. Kľučky a zámky

Ich farbu je potrebné prispôsobiť nielen k farbe samotných dverí, ale aj k ostatným kovovým častiam interiéru, napríklad ku garnižiam, prípadne kovovým úchytkám na nábytku. Pokiaľ ide o zámky, tie môžu byť klasické – na kľúč alebo s použitím klapky, ktorú stačí otočiť a dvere sa zamknú.

V konečnom dôsledku je výber dverí limitovaný aj rozpočtom. Dôkladne však zvážte všetky možnosti, aby ste po pár mesiacoch používania nemuseli interiérové dvere meniť.