Správnym výberom okien si zabezpečíte komfort na dlhé roky

Rovnako ako výber vhodných interiérových a exteriérových dverí, je výber okien nesmierne dôležitý, obzvlášť ak uprednostňujete investíciu na dlhé roky dopredu. Súčasná ponuka na trhu je skutočne široká, čo nám môže výber na jednej strane zľahčovať, keďže máme možnosť výberu rôznych cenových kategórií, dizajnov či prevedenia; avšak na druhej strane je ťažšie zorientovať sa v bohatej ponuke, ktorú máme k dispozícii.

Plast, drevo alebo hliník?

Prioritou je výber materiálu okien, od čoho sa odvíja aj konečná suma. K dispozícií je cenovo dostupný plast, tradičné drevo, ale tiež vysokokvalitný hliník. Nepochybne si môžete zvoliť aj kombináciu viacerých typov materiálov, trebárs plast a hliník, čo je akousi „zlatou strednou cestou“. Hliník je výborný nielen vo vysokej úrovni tepelnoizolačných schopností, ale tiež odolnosťou voči poveternostným vplyvom či mechanickému poškodeniu. Čo sa týka bezproblémovej údržby a vysokej trvácnosti, v tomto smere nezaostáva ani plast, ktorý patrí medzi najobľúbenejší. Drevené okná interiérové sa vyznačujú vysokou životnosťou aj na dlhé roky, ekologickosťou, nadčasovým vzhľadom a taktiež výbornými izolačnými schopnosťami, ktoré oceníte najmä v chladnom počasí.

Tepelnoizolačné schopnosti okien

Medzi najlepšie tepelnoizolačné schopnosti sa zaraďuje jednoznačne drevo a plast. Túto vlastnosť okien však výrazne ovplyvňuje aj to, akým spôsobom sú profily okien konštruované a v neposlednom rade aj nainštalované. Výplň komôr profilu tepelnoizolačnou penou, prípadne ak sa použije profil bez oceľovej výstuže, zabezpečuje zlepšenie tepelno-technických vlastností, na čo má vplyv počet tesnení naprieč profilom rámu okna.

Požiarna odolnosť okien

Nielen vchodové dvere, ale aj drevohliníkové okná by mali spĺňať požiadavky na požiarnu odolnosť. Najlepšie sú kovové a drevené rámy, pričom túto schopnosť plnia najmenej plastové rámy. Aby okno skutočne odolávalo požiaru, zasklenie je mimoriadne dôležité, keďže práve to by malo byť protipožiarne s predpísanou požadovanou odolnosťou.