Solárna sprcha
Solárna sprcha

Solárna alebo inak povedané záhradná sprcha je šikovným doplnkom a aj pomocníkom, ktorú môžete kedykoľvek v horúcich letných dňoch využiť. Aby ste sa mohli osprchovať priamo v záhrade potrebujete len sprchu a slnečné miesto.

Ako postaviť sprchu v záhrade

Nie, neobávajte sa, nemusíte kupovať sprchové kúty, ktoré umiestnite do záhrady. Postačí vám len solárna sprcha, ktorú umiestnite kdekoľvek na záhrade. Výhodu majú prenosné solárne sprchy, ktoré môžete kedykoľvek rozložiť a zložiť.

Ak siahnete po pevne stojacej sprche mali by ste miesto, kde ju postavíte, dobre vybrať. Vhodné je umiestniť ju blízko bazéna a zároveň na slnečné miesto, aby sa vám voda v zásobníku sprchy dobre ohriala.

Záhradnú sprchu často tvorí len zásobník na vodu, ktorí umiestnite na slnečné miesto a hadica so sprchovou hlavicou. Cez hadicu následne preteká slnkom ohriata voda zo zásobníka. Princíp solárnej sprchy je naozaj jednoduchý a môžete ju tak umiestniť kdekoľvek v záhrade. Letné osvieženie v podobe sprchy si tak môžete dopriať kedykoľvek.

Pri sprchovaní si ale dajte pozor. Voda v zásobníku sa môže zohriať aj na 50°C. Aj keď tento typ sprchy nemá také vymoženosti ako sprchové sety v kúpeľni môžete investovať do pákovej batérie, s ktorou si môžete zmiešať horúcu vodu so studenou. V tomto prípade ale potrebujete do sprchy aj prívod studenej vody. Stačí len napojiť sprchu okrem zásobníku (kde sa voda ohrieva) aj na studenú vodu hadicou.Solárna sprcha

Umiestnenie solárnej sprchy

Záhradnú sprchu umiestnite na pevný vode odolný podklad (betón, dlažba,…). V opačnom prípade budete mať pod sprchou blato. Odvod vody spod sprchy môžete riešiť aj jednoduchou konštrukciou. V mieste, kde bude sprcha vykopte menšiu jamu a vysypte ju štrkom. Vytvorte z hranolov pevný rám. Na jeho spodnú časť pripevnite mulčovaciu textíliu. Položte rám textíliou na štrk a na jeho hornú časť pripevnite hrubšie latky. Medzi latky a mulčovaciu textíliu môžete nasypať ešte štrk a máte to. Počas sprchovania bude voda stekať cez latky a štrk dole.

V takto vytvorenej záhradnej sprche bude radosť sa opláchnuť. Ak chcete viac súkromia môžete k sprche dorobiť steny. Nezabúdajte ale, že záhradná sprcha slúži len na opláchnutie sa či osvieženie a nie na dôkladnú hygienu.