Ako si vybrať prenájom
Ako si vybrať prenájom

Chcete sa osamostatniť ale nemáte na nový byt? Odsťahovať sa od rodičov ale nemusíte len v prípade, keď máte svoj byt. Svoj prvý byt si môžete aj prenajať. Ako si vybrať vhodný prenájom?

Existuje množstvo inzerátov v štýle „predaj bytov Bratislava“. Ak si ale byt ešte nemôžete dovoliť môžete sa poobzerať po bytoch na prenájom. Vybrať si určite budete mať z čoho, takže sa núka otázka ako si vybrať vhodný prenájom.

Výška nájmu

Najdôležitejšiu úlohu bude pri rozhodovaní zohrávať výška nájmu. Zistite si, čo všetko v nájme budete platiť. Elektrina, plyn, voda, kúrenie, televízia, internet, parkovanie, …. Skôr ako podpíšete zmluvu zistite si, čo všetko nájom pokrýva. Pokojne sa môže stať, že ak chcete internet alebo káblovku budete si to platiť dodatočne.

Pripravte sa aj na poplatky za žiadosť a budete pravdepodobne potrebovať zaplatiť aj depozit (bezpečnostnú zálohu), ktorá je často rovnaká ako výška jedného nájmu.

Lokalita

Výška nájmu sa často odvíja od lokality. Ak vám nerobí problém dochádzať do práce lacnejší nájom nájdete v prímestských oblastiach. Čím bližšie k centru bude byt tým drahšie vás vyjde.

Pokiaľ ste si už lokalitu vyhliadli informujte sa ešte o miere kriminality v danej lokalite. Môžete sa popýtať susedov alebo pokojne aj miestnej polície, ktorá vám dá najpresnejšie odpovede.

Prehliadka

Nájomnú zmluvu bez prehliadky nepodpisujte. Nespoliehajte sa na fotografie v inzeráte. Aj keď fotky môžu vyzerať úchvatne osobne na vás byt nemusí urobiť taký veľký dojem.

Pri prehliadke si všetko dobre všímajte. Škvrny na strope (znak vytopenia) poškodenú podlahu alebo zatečené steny na fotkách asi neuvidíte. Ak ich ale pri prehliadke zbadáte informujte o tom správcu nehnuteľnosti.

Nájsť si prenájom nie je ťažké ale môže to chvíľu trvať. Vždy si môžete rozmyslieť, či nebude pre vás výhodnejšie si byt kúpiť. 2 izbový byt na predaj v Jégého aleji môže byť aj váš. Navyše, budete bývať v novostavbe, kde problém s prasknutým potrubím, vlhkými stenami či iné nepríjemnosti s bývaním nehrozia. Príjemná, pokojná a kompletne vybavená lokalita Jégého aleje je ideálnym bývaním ako pre jednotlivcov tak aj pre rodiny s deťmi.