Dilema pri dokončovaní stavby: akú fasádnu farbu vybrať
Dilema pri dokončovaní stavby: akú fasádnu farbu vybrať

Farbu na fasádu si väčšina ľudí vyberá podľa svojho vkusu. Samozrejme, že estetické hľadisko je dôležité, veď na farbu fasády sa budete pozerať denno-denne. Veľmi dôležitá je však aj funkčnosť danej farby. Špeciálne farby na fasády ochránia steny exteriéru a vydržia dlhšie bez nutnosti renovácie. Uvedomte si, že fasáda je neustále zaťažovaná poveternostnými vplyvmi, a preto fasádnu farbu vyberajte s rozumom.

Funkčné fasádne farby

Na povrch steny sa nanášajú najskôr fasádne omietky a následne samotná farba. Fasádne farby sa vyrábajú na rôznej chemickej báze. Medzi najviac preferované patria farby na báze silikónu, silikátu alebo akrylu. Silikónové fasádne farby sa medzi ostatnými vynímajú svojimi perfektnými vlastnosťami, a to hlavne v oblasti priedušnosti. Vydržia na fasáde bez zmeny odtieňu či odlupovanie najdlhšie. Samozrejme, že za tieto vlastnosti si musíte priplatiť. Farby na fasádu na báze silikónu sú najdrahšie. Silikátové farby stoja na druhej priečke v trvácnosti, priedušnosti i odolnosti. Cenovo dostupné sú akrylátové fasádne farby, ktoré sa dajú umývať, a preto vyzerajú po dlhý čas ako novo nanesené. Pri výbere farby na fasádu sa poraďte s odborníkmi, pretože jej výber by ste mali podriadiť aj štruktúre omietky. Tento parameter ako laik len veľmi ťažko odhadnete.

Zladenie farby fasády so všetkými detailmi na dome

Teraz sa poďme pozrieť na zúbok tomu, aký farebný odtieň bude na vašom dome vyzerať najlepšie. V obchodoch nájdete fasádne farby rôznych značiek a zloženia, takže nebudete absolútne obmedzení. Rovnako ako farby na stenu sa farby na kov ponúkajú v širokom spektre odtieňov. Iste nechcete, aby váš dom vyzeral ako z cirkusu. Preto sa sústreďte na to, akej farby je strecha domu, odkvapy, parapety, vstupné dvere, okenné profily a tiež plot.

Praktické farebné variácie

Možno sa v prvom momente dáte zlákať klasickou bielou farbou, pretože si myslíte, že sa hodí ku všetkému. Pozor na to, že počas letných dní vás bude biela fasáda oslňovať. Ak sa vám páčia bledšie farby, tak vsaďte radšej na krémové odtiene. Rovnako opatrní by ste mali byť pri tmavších farbách. Tmavé farby totiž priťahujú UV žiarenie a vytvárajú prehriatie izolácie, čo znamená zvýšenie teploty v interiéri. Ak sa vám tmavé farby páčia, naneste ich len na časti fasády. Upokojujúco a moderne pôsobia domy s fasádou, ktorá je vymaľovaná rôznymi odtieňmi jednej farby. V prípade, že sa neviete medzi farbami rozhodnúť, pomôcť vám môže vizualizácia fasády pomocou počítačovej grafiky.