Ceny výmeny strechy v roku 2022
Ceny výmeny strechy v roku 2022

Vymeniť strechu za novú je nutné po nejakom čase na všetkých starších stavbách. Ak ste zdedili starý dom alebo vidíte, že vaša strecha doslúžila, iste sa začnete zaoberať otázkou, koľko vás vyjde výmena strechy. Cena novej strechy sa nedá približne odhadnúť jediným pohľadom a nemôžete sa ani riadiť tým, koľko vyšla výmena strechy vášho suseda. Pri výpočte celkových nákladov na novú strechu musíte prihliadať na množstvo aspektov. Ako sa dá zistiť približná cena výmeny strechy v roku 2022?

Čo všetko je súčasťou strechy

Pred výberom materiálov musíte poznať presné rozmery vašej strechy. Cena strechy sa odvíja od množstva použitého materiálu, ktorý závisí práve od rozmerov. Každá strecha sa skladá z týchto základných častí:

  • Krov – ide o nosnú konštrukciu strechy, môže byť drevený alebo oceľový. Cena krovu závisí od tvaru strechy t.j. členitosti. Čím má strecha viac atypický tvar, tým vás krov vyjde drahšie.
  • Krytina – na výbere strešnej krytiny si dajte záležať. Cena krytiny dokáže radikálne zvýšiť alebo znížiť cenu celej strechy.
  • Laty spolu s kontralatami sú nosným systémom krytiny. Ich hustota závisí od sklonu strechy.
  • Izolácia – chráni stavbu pred únikom tepla, vytvára stabilitu a je ochranou pred poveternostnými výkyvmi.
  • Odvodňovací systém – ide o kompletné klampiarske práce a montáž odkvapov.

Z uvedených informácií je jasné, že cena strechy sa dá ťažko odhadnúť, pretože závisí od toho, aké materiály si na výstavbu vyberiete. Odporúčame vám sa obrátiť na firmu, ktorá dokáže vypracovať kompletnú cenovú ponuku alebo na svojich internetových stránkach poskytuje možnosť konfigurácie ceny na základe vami zadaných parametrov. Náš tip je firma Blachotrapez a jej detailne spracované internetové stránky vrátane možnosti online konfigurácie. K cene strechy si musíte na záver pripočítať aj cenu za realizáciu práce.

Aký typ strechy vás vyjde najlacnejšie

Na streche sa samozrejme nedá šetriť na úkor kvality. Ušetriť sa však dá hlavne na výbere krytiny, od ktorej sa odvíja množstvo použitého materiálu na krov i laty. Jednoznačne cenovo najvýhodnejšia je plechová krytina. Pozinkované plechové šindle a škridle majú perfektné vlastnosti ako dlhú životnosť a možnosť výberu z rôznych dekórov. Cena strechy bude vďaka plechovej krytine a jej jednoduchšej montáže omnoho nižšia.

Na záver prehľad približných cien jednotlivých položiek: plechová modulová škridlová krytina od 19 €/m2, konštrukcia strechy vrátane izolácie od 5000 €, klampiarske doplnky od 4 €/ks + náklady za prácu v závislosti od stavebnej firmy. Pri výmene strechy je nutné myslieť tiež na náklady spojené s demontážou a odvozom sutín.