Nevymenili ste zimné pneumatiky za letné? Toto vám hrozí
Nevymenili ste zimné pneumatiky za letné? Toto vám hrozí

V zime sa len máloktorí motoristi odvážia vyraziť na cesty s letnými pneumatikami. Naopak zimné pneumatiky v lete je vidieť na kolesách nejedného osobného automobilu. Možno si myslíte, že dezén zimných pneu zvládne každé počasie. Mýlite sa, pretože jazda v lete so zimnými pneumatikami so sebou prináša riziká a nevýhody. Čo vám hrozí v prípade, že ste na jar nevymenili zimné pneumatiky za letné?

Pokuty sa báť nemusíte, ale radšej prezujte

Jazdiť v lete so zimnými pneumatikami nie je zákonom zakázané. Napriek tomu vám radíme, aby ste na prezúvaní nešetrili. Zimné pneumatiky nie sú skonštruované takým spôsobom, aby zvládli po horúcich cestách jazdiť tak ako letné. Najväčšie riziko hrozí pri brzdení. Testy pneumatík preukázali, že brzdná dráha zimných pneumatík sa v lete zvyšuje takmer o 20 %. Počas jazdy vo vysokej rýchlosti môže ísť o smrteľné číslo, keďže pri rýchlosti okolo 100 km/h sa brzdná dráha predĺži o 15 až 20 m. Problémy s ovládaním vozidla budete mať aj za iných okolností. Napríklad počas jazdy v búrke, kedy prívalové dažde v sekunde prinesú litre vody. Vodu nie sú schopné drážky na zimných pneumatikách odvádzať dostatočne rýchlo ako letné pneumatiky a hrozí vám šmyk. Známe sú tiež prípady, kedy sa pri horúčavách zimné pneumatiky tak prehriali, že vodič dostal defekt.

Neprezúvate? Neušetríte

Mnohí vodiči si myslia, že keď si nekúpia dve sady pneumatík a nebudú prezúvať, tak ušetria. Opak je pravdou. Zimné pneumatiky využívané celoročne sa vám ojazdia veľmi rýchlo, a to behom dvoch rokov. Pri dnešných cenách paliva nie je zanedbateľné ani to, že zimné pneumatiky obuté na kolesách v lete znamenajú zvýšený valivý odpor a vyššiu spotrebu. Riešením pre zarytých neprezúvačov sú celoročné pneumatiky. Komu sa oplatia a komu nie?

Šetriť sa dá s celoročnými pneumatikami

Celoročné pneumatiky dokážu motoristom zabezpečiť bezpečnosť i pohodlnú jazdu počas celého roka. Neustále sa vyvíjajú nové zmesi, ktoré takmer za každých okolností znamenajú minimálne riziko. Slovíčko takmer je dôležité, pretože ani súčasné technológie nie sú schopné celoročným pneumatikám poskytnúť také vlastnosti ako majú sezónne. Napriek tomu sa celoročné pneumatiky oplatia kúpiť, a to hlavne motoristom, ktorí nie sú na cestách veľmi často. Pri kúpe týchto pneumatík si všímajte označenie pneumatík a porovnajte si vlastnosti rôznych značiek. Dôležité je tiež poznamenať, že ak bývate v horských oblastiach alebo v zime do hôr jazdíte, tak celoročné pneumatiky nie sú pre vás tie pravé. Naopak pre mestských motoristov a šoférov brázdiacich diaľnice sú celoročné pneumatiky skvelou alternatívou. K pneumatikám nezabudnite dokúpiť hliníkové disky, ktoré majú estetickú i ochrannú funkciu.