Ako si vybrať strešné profily
Ako si vybrať strešné profily

Profilovaný plech sa používa na stavbu plotov, dokončovanie kovových rámových budov, ako aj na vytváranie debnenia. Najpopulárnejší je však v zastrešení, pretože stojí menej ako alternatívne možnosti a slúži viac, pričom nemá toľko nevýhod.

Existuje mnoho druhov vlnitej lepenky, ktoré sa líšia výškou, hrúbkou základne a dekoratívnym náterom. Označenie závisí hlavne od zvlnenia (výšky vlny): ovplyvňuje odolnosť voči fyzikálnym vplyvom a tuhosť plechu. Charakteristickým znakom štandardnej vlnitej krytiny je kapilárna drážka, ktorá je určená na odvod vody.

Čo znamenajú označovacie písmená?

Pri označovaní profilovaných plechov sa používajú písmená Н, СР a С.

  • H – toto označenie znamená, že vlnitá lepenka je určená na nosné účely. Vyznačuje sa výškou zvlnenia a prídavnými rebrami na zvýšenie tuhosti. Je najvhodnejší na strechy priemyselných objektov, nakoľko je samonosný.
  • SR – umiestnená ako univerzálna možnosť pre akékoľvek strechy a konštrukcie. Stojí viac ako iné typy, ale má dlhú životnosť, nie je náchylný na koróziu a zničenie.
  • C – používa sa hlavne na konečnú úpravu fasád, zhotovenie plotov, brán a dokonca aj tepelnoizolačných konštrukcií. Nespornou výhodou bude nízka cena a nízka výška zvlnenia, čo však ovplyvňuje nosnosť tohto typu profilovaného plechu.

Čísla v označení najčastejšie označujú veľkosť listov, no ich dĺžka sa často v označení neuvádza, nakoľko si ju určuje kupujúci podľa svojich potrieb.

Ak chcete vybrať kvalitnú vlnitú lepenku pre strechu, musíte analyzovať veľa faktorov, ako je požadovaný uhol strešnej krytiny, klimatické zaťaženie, povlak, profil, ako aj hrúbka samotného kovu. Ak ste sa už rozhodli pre požadovanú vlnitú lepenku na strechu, pred jej kúpou skontrolujte, či je povrch dokonale rovný, bez preliačin, škrabancov či prasklín. Pri ohýbaní plechu by povlak nemal prasknúť, materiál by mal bez problémov nadobudnúť svoj pôvodný tvar. Dekoratívna vrstva musí byť nanesená rovnomerne, bez akýchkoľvek odrenín alebo triesok.

Aby ste mali istotu profesionálnej podlahy, je lepšie ju kupovať od overených známych predajcov a vždy si vyžiadajte certifikát kvality. Bez presných výpočtov, ktoré sa vykonávajú pre každú strechu individuálne, však nie je možné s istotou povedať, ktorá vlnitá lepenka bude najlepšia, a preto musíte najskôr vypracovať plán domu.