Moderný interiérový dizajn sa nesie v znamení otvoreného a vzdušného priestoru, ľahkosti a praktickosti. Toto všetko dokážu zabezpečiť posuvné dvere, ktoré sú elegantné, flexibilné, a navyše šetria priestor. Donedávna sme ich inštalovali najmä na výstup na terasu, balkón alebo záhradu. Viete si však posuvné dvere predstaviť aj v interiéri?
Klasické krídlové dvere na pántoch s kľučkou sa otvárajú do miestnosti, preto je priestor pri dverách citlivá oblasť. Nábytok je potrebné rozmiestniť tak, aby nedochádzalo ku kolízii. To musíte často byť kúzelník, aby ste potom do miestnosti dostali všetko, čo potrebujete. V menších miestnostiach je táto úloha skutočná výzva.
Našťastie, existujú úsporné interiérové dvere, ktoré vaše bývanie elegantne doplnia, zabezpečia plynulý priechod medzi miestnosťami a sú dostatočnou izoláciou proti hluku. Predstavme si ďalšie výhody posuvných interiérových dverí.
Priestorovo úsporné dvere – aké existujú?
Aké sú teda vaše možnosti, ak potrebujete šetriť priestorom? Nuž, na výber máte tieto alternatívy:
- Skladacie dvere
- Posuvné dvere na vonkajšiu stenu
- Posuvné dvere do vnútra steny (s puzdrom)
- Časť puzdrová, časť krídlová
Skladacie dvere
Tento typ dverí sa častejšie používal v minulosti vo forme tvz. harmoniky. Poznáte ich určite aj pod označením zhrňovacie či lamelové.
Dnešné skladacie dvere sú najčastejšie z dreva alebo z jeho imitácie. Sú maximálne bezpečné, nakoľko neobsahujú sklenené výplne, nehrozí teda riziko zranenia sa na rozbitom skle. Výhoda, ak máte doma neposedné ratolesti, ktoré sú chvíľu tu a chvíľu tam.
Pre ich inštaláciu nie sú potrebné žiadne komplikované stavebné úpravy, čo je výhodou hlavne pri rekonštrukcii.
Tip: Viete čo by ste mali vedieť pred kúpou a rekonštrukciou nehnuteľnosti?
Keď dvere poskladáte do harmoniky, získate široký priechod, ktorý nebude obmedzovať deti v šantení, ideálne aj pre vozičkárov či inak hendikepovaných. Nevýhodou je, že tento typ dverí neponúka veľa možností na kreatívne prevedenie, sú skôr vhodné do klasického, rustikálneho či vidieckeho interiéru, na chaty a chalupy.
Vonkajšie posuvné dvere
Posuvné dvere z vonkajšej strany sú najobľúbenejšie v domácnostiach, kde sa nepočíta s klasickými krídlovými dverami. Ich nespornou výhodou je jednoduchá inštalácia. V strope aj na podlahe sú inštalované koľajnice, ktoré vytvárajú pohodlný posuvný systém.
Vonkajšie posuvné dvere sú zväčša jednopanelové, bežné sú však aj viacpanelové dvere, pričom jednotlivé panely sa posúvajú bez závislosti od ostatných.
Na rozdiel od skladacích posuvných dverí máte k dispozícii prakticky neobmedzené možnosti, čo sa veľkosti a povrchovej úpravy týka. Viete ich krásne začleniť do priestoru a zladiť s nábytkom a ostatným zariadením v miestnosti. Oproti krídlovým dverám šetria priestor, pretože sa posúvajú vždy popri stene.
Za ich relatívnu nevýhodu by sme mohli považovať fakt, že sú stále viditeľné a neumožňujú použiť priestor na stene, popri ktorej sa posúvajú.
Na druhej strane, ak šikovne rozmiestnite nábytok, príp. si pri zariaďovaní obývačky dáte poradiť od interiérových dizajnérov, ktorí svoje kreatívne nápady prezentujú aj na internete, stanu sa nielen krásnym doplnkom, ponúknu vám navyše priestor napr. na umiestnenie kresla alebo príručného stolíka bližšie ku dverám.
Puzdrové dvere – posuvné dvere do vnútra steny
Ak zvažujete inštaláciu posuvných dverí do priestoru, kde sa počíta každý centimeter, potom puzdrové dvere budú pre vás tou najlepšou voľbou. Tým, ako dvere otvárate, resp. posúvate do strany, môžete sledovať, ako miznú v stene.
Posuvné dvere do vnútra steny dokážu ušetriť až 4 m podlahovej plochy v porovnaní s klasickými krídlovými dverami. To vám zabezpečí viac priestoru na umiestnenie nábytku, a v neposlednom rade lepšiu mobilitu medzi miestnosťami. Celý priestor sa tak javí väčší a vzdušnejší.
Výrobcovia vám v prípade tohto typu dverí dokážu splniť takmer všetky požiadavky. Dáte prednosť dreveným alebo skleneným dverám? Alebo kombinácii týchto materiálov? Puzdrové dvere nekladú žiadne obmedzenia a limity, máte na výber z množstva materiálových aj farebných prevedení.
Aby sme boli spravodliví, aj tu musíme spomenúť nevýhody tohto typu dverí, a tými sú náročnejšia inštalácia a vyššia cena. Na ich inštaláciu je potrebná zručnosť a osadenie špeciálneho rámu s puzdrom, čo si často vyžaduje stavebné úpravy. Určite odporúčame nechať takúto úpravu na odborníkov.
Ak projektujete novostavbu a mali by ste záujem o puzdrové interiérové dvere, zahrňte ich do samotného projektu a overte si, čo všetko je potrebné a ako má byť priestor pripravený na inštaláciu rámu s puzdrom a samotných dverí.
Tento typ dverí nie je pre každého. Zákazník je limitovaný aj priestorovými možnosťami. Dvere je možné inštalovať na stenu s min. šírkou 170 cm. Tiež je potrebné počítať s tým, že puzdro na zasúvanie dverí je široké 80 cm.
Kto však už takéto dvere vlastní, nevie si ich vynachváliť. Starosti s inštaláciou (ktorú však za vás urobia šikovní majstri) a vyššia investícia sa vám niekoľkonásobne vráti v tom, ako budete vnímať priestor.
Tým, že dvere takmer kompletne miznú v stene, získavate priestor na umiestnenie akéhokoľvek kusu nábytku. Pri posuvných dverách totiž nehrozí poškodenie nábytku, pretože samotné dvere sa k nemu ani nepriblížia. Pokojne sem môžete postaviť komodu alebo knižnicu so sklenenými dvierkami, pokojne aj sedačku alebo pohovku.
Kombinované dvere – časť puzdrová, časť krídlová
Samostantou skupinou sú tzv. kombinované dvere, kedy sa polovica panelu zasúva do steny, druhá polovica sa skladá, resp. otvára ako klasické krídlové dvere. Táto alternatíva je výhodná pre tých, ktorí by radi do svojho domova zakomponovali puzdrové dvere, no dispozičné riešenie bytu či domu im to nedovoľuje.
Kombinované sekčné dvere sa vedia prispôsobiť šírke steny, do ktorej sa bude zasúvať polovica panela. Určite sa informujte u výrobcu, aká minimálna šírka steny sa požaduje, ako bude riešená zárubňa a pod. Druhá krídlová polovica sa potom otvára štandardne do priestoru.
Hoci tento typ dverí nie je možný v sklenenom prevedení, aj drevo a ďalšie materiály vám ponúkajú priestor na kreativitu. Výhodou je, že krídlovú časť dverí môžete oživiť rôznym frézovaním a pridaním originálnej atypickej kľučky.
Výhody úsporných interiérových dverí
Zopár výhod sme už spomenuli pri jednotlivých typoch posuvných dverí. Ak sme vás stále nepresvedčili o prínosoch takéhoto riešenia, zhrnuli sme ich v niekoľkých bodoch a pridali zopár ďalších.
1. Optimalizujte svoj priestor
Budeme sa opakovať, no najväčšou a najmarketnejšou výhodou úsporných interiérových dverí je to, že vám pomôžu otvoriť priestor. Vytvárajú ďalšie funkčné oblasti, o ktoré by ste boli ukrátení pri inštalácii klasických krídlových dverí. Tým, že nezasahujú do priestoru, viete prakticky a účelne využiť takmer celú plochu miestnosti.
Aj tu však opatrne. Posuvné dvere miestnosti prevzdušňujú a opticky zväčšujú, preto ich hneď nezapracte nábytkom. Priestor, ktorý vám posuvné dvere ušetrili, môžete pokojne nechať voľný, čo je nanajvýš v súlade s dnes tak populárnym minimalizmom.
2. Štýlový dizajn
Posuvné dvere nevnímajte len z tej funkčnej stránky. Veľmi jednoducho nimi dokážte vášmu bývaniu dodať nádych elegancie, luxusu, podčiarknete svoj životný štýl a sofistikovane znásobíte charakter vášho domova. V súčasnosti sú dostupné rôzne modely, ľahko si vyberiete tie, ktoré budú najviac vyhovovať vášmu interiéru.
Sklenené dvere pôsobia luxusne a nadčasovo. Okrem toho, že púšťajú do miestnosti svetlo, môžu byť tiež výborným dekoratívnym prvkom. Priehľadné, mliečne alebo farebné sklo môžete kombinovať s rôznymi vzormi.
Ani drevené panely nemusia byť fádne. Aj tu je možné ozvláštniť ich rôznymi vzormi, frézovaním alebo kombináciou rôznych odtieňov dreva. Ak hľadáte dvere napríklad na chalupu a chatu, čo by ste povedali na tzv. stodolové posuvné dvere, ktoré sú v súčasnosti veľmi trendy?
3. Do obývačky aj do kuchyne
Posuvné dvere riešia najmä vstup do obývacej izby. Mnohí si ich vyberú práve kvôli schopnosti šetriť priestor, iní na ne stavia ako na dekoratívny doplnok, ďalší v nich vidia možnosť, ako miestnosť opticky zväčšiť a presvetliť.
Posuvné dvere však môžete využiť kdekoľvek v byte či dome. Nie sú nekompromisne naviazané na obývačku. Samozrejme, posuvné dvere ponúkajú viac možnosti na rozloženie nábytku v obývacej izbe.
Predstavte si, že by ste rovnaký typ týchto úpsorných interierových dverí inštalovali do každej izby. Vytvorili by ste tak krásny prepojený celok. Posuvné dvere sú dostatočne hrubé, aby dokázali izolovať hluk. Nemusíte sa obávať, že by vás hlasy z televízora, ktorý váš partner sleduje v obývačke, rušil počas odpočinku v spálni.
Sklenené dvere sú naše obľúbené. Ak sa napríklad rozhodnete pre sklenené posuvné dvere, zlaďte ich s dverami na záhradu alebo terasu. Posuvné dvere vedúce na terasu si zamilujete aj vy, pretože sa vám budú oveľa ľahšie otvárať, keď budete v rukách držať podnos s nápojmi. Ak si zvolíte navyše mliečne sklo, máte tak vyriešenú otázku tienenia, a to nielen pred slnkom, ale aj pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich či susedov.
Posuvné dvere sú tiež perfektným riešením do kuchyne. Najmä, ak máte otvorený priestor, kde obývačka plynule prechádza do jedálne a kuchynskej časti. Nechajte ich otvorené, ak chcete komunikovať s rodinou, príp. pomáhať deťom s úlohami. Zatvorte ich, aby ste minimalizovali prienik pachov do spoločenskej časti.
S takýmto riešením počítajte už pri návrhu a realizácii stavby či rekonštrukcie. Posuvné dvere do kuchyne vám umožňujú plynulo prepojiť podlahu v kuchyni s podlahou vo zvyšku podlažia. Viete, ako vybrať podlahu do kuchyne?
4. Posuvné dvere aj na nábytok
Väčšina si posuvné dvere spája s oddeľovaním miestnosti. Tento typ úsporných dverí však často vidíme aj na šatníkoch. Je to perfektné riešenie, pokiaľ máte malú spálňu, kde by otváranie klasických krídlových dverí znemožnilo využiť celý priestor v miestnosti.
Mnohí snívajú o truhlici či lavici pred posteľou, alebo o toaletnom stolíku či dizajnovej komode, no keďže je potrebné počítať s voľným priestorom na otváranie krídlových dverí, sny zostávajú snami.
Posuvné dvere zjednodušia aj fungovanie v kuchyni. Vymeňte klasické krídlové dvere na skrinkách, najmä na vysokých potravinových, za posuvné, oveľa ľahšie sa vám bude v kuchyni pohybovať. Posuvné dvere isto znesie aj špajza či iný odkladací priestor v kuchyni alebo chodbe.
5. Efektívnejšie upratovanie
Pri dnešnom uponáhľanom štýle života je každá úspora času výhodou. Krídlové dvere často sťažujú pravidelné upratovanie, o tom hĺbkovom ani nehovoriac. Treba ich obchádzať, otvárať a zatvárať, dbať, aby ich nepribuchol prievan, a keď vám už po stýkrát zachytia kábel od vysávača, máte chuť všetko nechať tak.
Toto sa vám pri posuvných dverách nestane. Na začiatku upratovania ich všetky pootvárajte, takto si uľahčíte prechod medzi miestnosťami. Ušetríte tak čas, ktorý môžete potom venovať svojej rodine.
TIP: Upratujte efektívnejšie s antibakteriálnymi vreckami do vysávača.
Údržba posuvných dverí
Aj posuvné dvere, rovnako ako ostatné zariadenie v domácnosti, si vyžaduje pravidelnú údržbu. Najmä tie s koľajnicovým systémom. Ak údržbu zanedbáte, v koľajniciach sa nahromadia nečistoty, ktoré potom sťažia posúvanie panelov. Častokrát sa panely zaseknú, prípadne “vyskočia” z koľajnice. Následnou násilnou manipuláciou sa celý systém poškodzuje a skracuje sa tak jeho životnosť.
Údržba posuvných dverí je pritom veľmi jednoduchá. Vystačíte si s kefkou, príp. s kefovým nadstavcom na vysavači. Povysávajte aj naoko nedôležitú štrbinu. Ak natrafíte na poškodené časti, zabezpečte ich výmenu.
Väčšiu pozornosť venujte skleneným dverám. Do pozoru by vás mala postaviť aj tá najmenšia prasklina, najmä, ak sa v domácnosti pohybujú malé deti. Radšej investovať do výmeny sklenej tabule, ako ošetrovať rezné rany.
Ako na samotné čistenie posuvných dverí? Vo všeobecnosti platí, že by ste nemali používať žiadne agresívne a abrazívne prostriedky, kefy s tvrdými štetinami a pod. Pri čistení dverí z akéhokoľvek materiálu by ste si mali vystačiť s teplou vodou s pridaním malého množstva mydla alebo saponátu. Sklenené panely potom vyleštite prípravkom na to určeným.
Pozor na vzory, nálepky a fólie. Rovnako treba byť opatrní pri pieskovom skle. Má pieskové sklo nano povrchovú ochranu? Nesprávne čistenie by mohlo materiál poškodiť.
Novostavba a rekonštrukcia
Ak túžite po posuvných interiérových dverách a začínate práve s novostavbou, je tu len zopár obmedzení, ktoré treba vopred zvážiť. V prvom rade si zvoľte typ dverí. Nezabúdajte, že puzdrové si vyžadujú dostatočne širokú stenu.
Aj tu platí začať od podlahy. Ak plánujete podlahové kúrenie, najprv ho položte, prikryte podlahovou krytinou, iba tak dokážete určiť správnu výšku dverí.
Komplikovanejšie je to pri rekonštrukcii bytu alebo domu. V tomto projekte nie vy máte hlavné slovo, ale dispozičné riešenie miestnosti. Tu je potrebné zohľadniť pôvodný stav stavby (nosné steny a rozvody).
Extrémne dôležité je presné meranie. Preto, ak ste si nie istí, obráťte sa na odborníkov. Posuvné dvere je investícia na niekoľko rokov, určite nechcete, aby ste pohoreli hneď na začiatku.
Na záver
Priestorovo úsporné dvere, tak ako všetko ostatné, majú svojich fanúšikov aj odporcov. Posuvné dvere však majú nesporné výhody, ktoré ich povýšili nad klasické krídlové dvere. Sú praktické, flexibilné, dizajnové a šetria priestor. Najmä v malých bytoch a v malých miestnostiach dokážu spraviť veľkú parádu.
Či voliť posuvné dvere alebo nie, to rozhodnutie je na vás. Závisí to tiež od priestorových možností, vašich preferencií, rozpočtu a od mnohých ďalších faktorov. Ak si ich však necháte inštalovať do vášho domova, určite nebudete ľutovať.
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe
Ivana Župan, obsahový a SEO špecialista