Občas možno zabúdate na dôležité veci, ktoré nie sú na prvý pohľad až tak viditeľné. Pri automobiloch vás upúta ako prvý dizajn, značka alebo povrchová úprava a farba. Pneumatiky si málokto všíma a venuje im pozornosť. Nerobte túto chybu. Pneumatiky držia automobil na vozovke a starajú sa o vašu bezpečnosť. Zamerajte sa preto na výber správnych pneumatík pre komfortnú a bezpečnú jazdu.

Zorientujte sa vo svete pneumatík

Na jar a na jeseň mnohí z vás zvažujú kúpu nových pneumatík. Ojazdené pneumatiky v žiadnom prípade nepoužívajte. Ohrozujete nimi bezpečnosť nielen vás, ale aj vašich spolujazdcov. Navyše vám hrozí pokuta pri policajnej kontrole. Preto nikdy neodkladajte kúpu nových pneumatík, ak vidíte, že vaše staré sú už zničené a nespĺňajú technické požiadavky. Niekedy je však ťažké sa zorientovať v ponuke. Tu vám odporúčame sa zamerať na označenie pneumatík a hodnotiace štítky, ktoré vám napovedia mnohé o ich kvalite a vlastnostiach. Európska únia zaviedla jednotné hodnotenia pre všetky pneumatiky, a preto sa dá na štítky spoľahnúť. Priľnavosť pneumatík hodnotená ako najvyššia t.j. A skracuje brzdnú dráhu oproti hodnoteniu G až o 18 metrov. Pri hroziacej zrážke s iným vozidlom znamená tento údaj záchranu vášho života. Ďalším dôležitým parametrom pre vysoký komfort jazdy je údaj o hlučnosti pneumatík. Nemalé peniaze ušetríte pri kúpe pneumatík, ktorých valivý odpor je taktiež označený hodnotou A. Test pneumatík a následné analýzy dokázali, že nízky valivý odpor zníži spotrebu paliva až o 20 %.

Zimné, letné, celoročné pneumatiky

Naučili ste sa čítať štítky na pneumatikách, ale niekedy ani to nestačí. Samozrejme, že iné vlastnosti očakávate od zimných pneumatík a iné vlastnosti musia mať letné pneumatiky. Aj v tomto prípade Európska únia myslela na všetko. Od roku 2021 budú musieť výrobcovia pneumatík na zimných variantoch uvádzať nové informácie, a to priľnavosť pneumatík na snehu a ľade. Poslednou možnosťou pre vás sú pneumatiky celoročné. Môže sa zdať, že ich kúpa je výhodná. Nie je to však úplná pravda. Celoročné pneumatiky sa rýchlejšie opotrebujú, a preto ich budete musieť častejšie meniť. Navyše ich kvalita ja otázna pri jazdne v tuhých mrazoch alebo naopak pri vysokých teplotách. Ich používaním sa zvýši aj spotreba vášho vozidla. Tak ako pri všetkom, aj pri kúpe pneumatík platí, že dobrá rada je nad zlato. Preto sa poraďte s predajcami, ktorí vám vedia poradiť a informovať vás o všetkých parametroch. Len vďaka nim sa viete dozvedieť aká je životnosť alebo reálna stabilita pneumatík.