Hrazdy na cvičenie - ako sa v nich zorientovať?
Hrazdy na cvičenie - ako sa v nich zorientovať?

Hrazda je jednou z najobľúbenejších pomôcok na cvičenie. To platí nielen o hrazdách vo fitness centrách, ktoré sú často obsadené a treba na ne čakať, čím môžeme potvrdiť naše slová, ale teší sa obľube aj doma, kde máte toto náradie kedykoľvek k dispozícii a poskytuje  mnohé výhody.

Pripravili sme si pre vás zoznam benefitov cvičenia na hrazde, ale aj prehľad základných druhov, na ktoré môžete natrafiť, keď sa rozhodnete jednu si domov zaobstarať a začať na sebe pracovať.

Dôvody, prečo si zaobstarať hrazdu

Hrazda je viacúčelové zariadenie, na ktorom si výborne precvičíte najmä chrbtové, ramenné a brušné svaly a získate silu. Ak si ju zaobstaráte domov, nepohneváte si susedov, pretože cvičenie na nej je tiché a bezproblémové, takže nebudete nikoho rušiť.

Pravidelné tréningy na hrazde vám prinesú mnoho zdravotných benefitov: rozviniete si funkčnú silu a vaše svaly sa pri pohyboch budú zapájať efektívnejšie. Vypracovaná postava, silnejší úchop, lepšia kondícia, flexibilita a lepšie držanie tela sú najčastejšími dôvodmi, prečo je hrazda taká obľúbená.

Hrazda vám môže pomôcť aj pri chudnutí, pretože pri cvičení na nej spálite slušné množstvo kalórií a po cvičení sa budete cítiť lepšie aj po duševnej stránke.

Aké výhody má hrazda na stenu?

Hrazda určená na upevnenie na stenu sa montuje pomocou matíc, preto je veľmi stabilná a bezpečná. Ak cvičíte často, alebo patríte k ťažším hmotnostným kategóriám, nástenná alebo stropná hrazda je pre vás ideálna. Okrem základných modelov, ktoré mávajú len dva typy úchopov a bohate postačujú najmä začiatočníkom, si môžete vybrať aj kombinované hrazdy, ktoré vám umožnia precvičovať omnoho viac svalových skupín.

Hrazdy na cvičenie - ako sa v nich zorientovať?

Ako vybrať hradzu na strop?

Hrazdy na strop sa upevňujú maticami na strop, vyznačujú sa výbornou stabilitou, odolnosťou a vďaka tomu môžu mať viac úchytov. Tie vám umožnia precvičiť rôzne svalové skupiny v hornej časti tela. Hrazda na strop patrí k populárnym druhom hrázd, pretože nie je náročná na priestor, no umožňuje poriadne precvičenie aj pre ľudí s vyššou hmotnosťou.

Ak nemáte doma veľa miesta na objemné posilňovacie veže, práve stropná hrazda môže byť skvelým riešením na posilnenie hornej časti tela. Ak ešte len začínate, alebo máte nejaké zdravotné komplikácie, je rozumné sa najskôr poradiť s trénerom.

Kedy sa rozhodnúť pre hrazdu na dvere?

Ak máte obmedzený rozpočet, ale aj priestorové možnosti, hrazda na dvere je veľmi dobrým riešením, ako si za málo peňazí dopriať veľa muziky. Aby ste ju mohli bezpečne upevniť, potrebujete kvalitnú a pevnú zárubňu. Niektoré modely sú vybavené závesným systémom bez vŕtania – túto možnosť oceníte, ak nechcete alebo nemôžete zasahovať do zárubní.

Máte doma rebriny? Aj na ne môžete upevniť hrazdu!

Okrem spomínaných typov hrázd existujú aj hrazdy, ktoré sa dajú upevniť na rebriny. Rebriny sú pre hrazdu pevným podložím. Závesné hrazdy na rebriny by kvôli pohodlnému cvičeniu mali byť vybavené protišmykovými úchopmi a posilníte si na nich chrbát, paže a brucho.

Chceli by ste si domov zaobstarať hrazdy? Odporúčame vám navštíviť e-shop Hop-sport.sk a vybrať si druh, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám, frekvencii cvičenia, rozpočtu a priestorovým možnostiam.