So štvorkolkou sa pokojne vyberte aj do zasnežených hôr
So štvorkolkou sa pokojne vyberte aj do zasnežených hôr

Patríte medzi priaznivcov štvorkoliek, ktorí sa od jari do jesene preháňajú po každom kopci v okolí? Iste si jazdu užijete a následne na jeseň schováte štvorkolku do garáže. My medzi takýchto jazdcov nepatríme a štvorkolku nenecháme oddychovať ani počas najväčších mrazov.

Do snehu s úžitkovou i športovou štvorkolkou

Viete, čo je na štvorkolke naozaj skvelé? No predsa to, že sa k nej dajú dokúpiť rôzne doplnky. Napríklad snehové pásy, vďaka ktorým sa štvorkolky behom pár minút zmenia na snežné skútre Lynx. So štvorkolkou si vlastne kupujete dva stroje v jednom – štvorkolku a snežný skúter. Keď už hovoríme o doplnkoch, musíme spomenúť úžitkové štvorkolky. Títo pracanti sa zídu každému farmárovi, na každom ranči alebo majiteľom domu s obrovskou záhradou. Na úžitkovú štvorkolku môžete pripevniť desiatky poľnohospodárskych nástrojov. Vďaka nástrojom pokosíte, pooriete, posypete zasadené rastliny ochranou proti škodcom, odhrniete lístie, v zime sneh a odveziete ťažký náklad cez neprístupný terén. K tomu všetkému v zime dokážete nielen pracovnú štvorkolku zmeniť vďaka už spomínaným snehovým pásom na malý tank.

Vymeňte kolesá za pásy

Snehové pásy môžete nasadiť na všetky modely štvorkoliek. Pozor však na to, aby išlo o dvojválec. Silnejší motor potrebuje štvorkolka na to, aby prekonala hlboký sneh a záveje. S pracovnou štvorkolkou obavy mať nemusíte. Vytiahne ťažký náklad aj do toho najstrmšieho kopca bez jediného zaváhania. Okrem práce je samozrejme možné zapriahnuť štvorkolku s pásmi aj do iných činností. Ak ste milovníci lyžovania, môžete sa zaviesť do kopca a cestu dolu svahom si užiť na lyžiach. Výrobcovia doplnkov pre majiteľov štvorkoliek mysleli na všetko, a preto sa dá zakúpiť nosič na lyže, ktorý sa na štvorkolku pripevní. Do nosiča sa zmestia nielen lyže, ale i snowboard. Potešia sa tiež poľovníci, ktorí si do nosiča môžu uložiť zbrane a náradie. Počas jazdy v zime oceníte ochranné predné sklo, ktoré tlmí nárazy vetra a snehu. Po nasadení pásov na štvorkolku však nikdy nečakajte, že budete jazdiť ako pretekár. Aj najsilnejšie stroje sa v snehu dokážu vyšplhať len na 50 km/h, čo samozrejme pre pohodovú jazdu po zasneženom teréne úplne stačí.