Prišiel čas na výmenu okien vo vašom dome a vy sa rozhodujete medzi hliníkom a plastom. Niekedy je ťažké sa zorientovať v množstve ponúk a reklám. My vám pomôžeme zorientovať sa a vybrať si správne.

Plast, hliník alebo hliník, plast?

Nie je nič ťažké na rozhodovaní sa medzi týmito dvomi materiálmi. Oba sú skvelé na výrobu okien a dverí. Variantmi sú aj drevo alebo kombinácie všetkých spomínaných materiálov. Svojimi vlastnosťami však vyhrávajú práve plast a hliník.

Hliníkové okná

Hliníkové okná sú skvelou voľbou v domoch s veľkými oknami. Veľkorozmerné okná potrebujú stabilnejšiu konštrukciu, ktorú vám zabezpečí hliník. Hliníkové vchodové dvere alebo okná navyše spĺňajú vysoké dizajnové požiadavky. Najväčšou prednosťou hliníka je, že sa nedeformuje. Hodí sa napríklad na zasklenie zimnej záhrady alebo na veľkoplošné okná. Sila hliníka znesie aj užší rám. Vďaka tomu veľké okná vyzerajú elegantne a dodajú do miestnosti ešte viac svetla. Výhodou je aj stálosť farieb a lesku.

Plastové okná

V prípade, že je váš rozpočet na nové okná nižší, postačíte si aj s plastom. Nejde však o nižšiu kvalitu. Práve naopak. Plastové okná a dvere spĺňajú všetky vysoké technologické požiadavky. Plast má výborné izolačné vlastnosti. V prípade, že si vyberiete okná s trojitým sklom, stredovým tesnením a dostatočnou hĺbkou, budete nadšení z úspory na vykurovanie vášho príbytku.

Kombinácia plastu a hliníka

Pre niektorých z vás je dôležitý vzhľad okien. V tomto prípade zvoľte kombináciu hliníka a plastu. Profil okna bude vyrobený z plastu a vonkajšia časť okna z hliníka. Hliníkový povrch si môžete dať nastriekať rôznymi farbami a zladiť tak celkovú vizuálnu stránku domu.

Životnosť, údržba a cena

Čo sa životnosti týka, vyhráva hliník, ktorý vám vydrží celý život. Platí to pre okná aj hliníkové dvere. Hliník má totiž životnosť až 100 rokov. Plastové okná a dvere vám vydržia zhruba 30 až 50 rokov. Plast i hliník sú veľmi nenáročné materiály na údržbu. Stačí ich umývať čistou vodou. Jedine gumové tesnenie okien si vyžaduje väčšiu pozornosť. Raz ročne gumy natrite silikónovým olejom. Vhodné ja aj občasné premazanie kovových častí kovania a drážok. Z hľadiska ceny jednoznačne vyhráva plast. V jeho prípade je pomer ceny a kvalitných vlastností adekvátny. Oba materiály sú dobrou voľbou. Zabezpečia vám takmer bezúdržbové okná a dvere s dlhou životnosťou.