To, že v miestnosti je treba vetrať, vieme všetci. Jednoducho otvoríme okno, niekedy aj plastové vchodové dvere a do domu či bytu pustíme čerstvý vzduch.

A predsa, väčšina z nás robí túto zdanlivo jednoduchú činnosť nesprávne. V zime sa tým oberáme o teplo, v lete zasa miestnosť zbytočne prehrievame.

O čo ešte, okrem drahého tepla, nesprávnym vetraním prichádzame?

Dôvody vetrania

Najčastejšími dôvodmi vetrania sú: vydýchaný vzduch – oxid uhličitý, nadmerná vlhkosť či vysoká teplota v interiéri. To platí pre všetky plastové okná bez ohľadu na cenu.

Potreba vetrania z dôvodu zvýšenej teploty sa týka najmä horúcich letných nocí, kedy je žiadané si interiér trochu ochladiť. V zime je však nevyhnutné naše vetracie návyky zmeniť a prispôsobiť aktuálnemu ročnému obdobiu, ináč hrozia neželané úniky tepla, a je jedno, či ide o plastové okná v Bratislave alebo na druhom konci Slovenska.

Nutnosť dodržiavať pri vetraní určité zásady platí bez ohľadu na typ plastových okien a súvisí tiež s rastom ceny energií.

Vetranie v zime

V zime by sa malo vetrať krátko, no dôkladne. Zásada je počas vetrania urobiť prievan a stlmiť topenie.

Po celý rok vetráme kvôli vlhkosti a vydýchanému vzduchu, čo platí i v zime. V tomto období však zároveň vypúšťame z domu teplo, za ktoré zväčša aj platíme. Aby sme minimalizovali úniky tepla, rýchlych vyvetraním, tzv. prievanom vymeníme nahriaty vzduch za čerstvý, studený, pričom nestihneme ochladiť aj steny či podlahu, vďaka čomu neprídeme o všetko teplo. To najhoršie, čo môžeme v zime urobiť, je vyklopiť iba časť okna, tzv. vetračku.

Letné vetranie

Pokiaľ ide o letné vetranie, keď sa dá, vetrajme v noci, cez deň naopak vôbec, resp. len veľmi krátko. Tiež je dobré na oknách používať sieťky proti hmyzu.

Osviežujúci prievan po celý deň je dôvodom, prečo v lete vetráme prakticky stále. Je to tak ale správne? Okrem veľkého množstva prachu, peľu a semienok zo stromov si v niektorých prípadoch doma vzduchom z ulice skôr prikúrime, než by sme vyvetrali.

Pokiaľ nechcete mať doma rovnakú horúčavu, aká panuje vonku, obmedzte vetranie čo možno najviac na nočné hodiny. Pamätajte, že plastové okná výborne izolujú nielen v zime, ale obmedzia prenikanie tepla do interiéru i počas leta – podmienkou je, aby boli dôkladne zatvorené.