Čo všetko potrebujete vedieť predtým, než si vyberiete firmu na čistenie fasád?

Ak pravidelne kontrolujete stav fasády vášho bytového domu a so svojimi susedmi ste sa rozhodli, že je potrebné ju vyčistiť, prichádza tá náročnejšia úloha – vybrať si tú správnu firmu na čistenie fasád. Čo všetko brať do úvahy? A ako sa nenechať oklamať? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Typ čistenia 

Donedávna existovalo na slovenskom trhu iba vysokotlakové čistenie fasád. To používa tzv. wapky, ktoré na znečistenú fasádu striekajú chemický roztok zmiešaný s vodou. Takéto čistenie fasád však so sebou prináša aj riziko poškodenia – pod vysokým tlakom môže omietka prasknúť.

Dostane sa do nej voda už z čistenia, ktorá je živnou pôdou pre organizmy, ktorých sa má čistenie zbaviť – riasy, plesne, lišajníky a machy.

Alternatívou je kontaktné čistenie, patentované spoločnosťou Bomba Fasáda. Tá nanáša čistiaci roztok výlučne valčekmi a štetcami.

Životné prostredie 

Chemikálie sú, nanešťastie, stále hlavným roztokom, ktorý sa pri čistení fasád bytových domov používa. Ak vám však záleží na planéte, je tu ekologickejšia cesta. Tú ponúka práve spomínaná Bomba Fasáda, ktorá vyvinula 100 % rozložiteľný roztok. Ten účinne odstráni nečistoty a zároveň zakonzervuje zateplenú fasádu bez potreby penetračného náteru.

Záruka

Zo zákona poskytujú firmy na čistenie fasád záruku 2 roky. Preto ak natrafíte na firmu, ktorá poskytuje záručnú dobu 8 až 10 rokov, mali by ste si dávať pozor na jej spoľahlivosť. Dĺžka záručnej doby totiž berie do úvahy aj faktory, ktoré prispievajú k znečisteniu fasády. A je veľmi náročné tvrdiť, že za 8 až 10 rokov sa fasáda neznečistí.

Skryté poplatky

Pri vyberaní firmy na čistenie fasád si dajte pozor aj na to, či pri nej nehrozia skryté poplatky. Ak používa vysokotlakové čistenie, s najväčšou pravdepodobnosťou s nimi musíte počítať. Vodu a energiu na čistenie totiž bude čerpať z vašich zdrojov, a tie nie sú v dohodnutej sume za čistenie zahrnuté.