Autonómne bývanie: výhody, nevýhody a ako na to

0
702
Autonómne bývanie

Mobilné a ekologické bývanie sa v dnešnej dobe stáva čoraz populárnejšou témou. Mladí ľudia chcú byť viacej samostatní vo všetkých smeroch, výnimkou nie je ani bývanie. V tomto článku si priblížime, aký je kľúč k spokojenému autonómnemu bývaniu.

Čo je autonómne bývanie?

Za autonómne bývanie sa označuje dom, ktorý pre svoje fungovanie využíva energiu získanú z miestnych obnoviteľných zdrojov, teda funguje čisto sebestačne a hlavne ekologicky. Preto dodávku energie neziskáva z verejných sietí, naopak na vlastnú päsť sa snaží najefektívnejšie vyrobiť energiu a recyklovať odpad.

Bývanie budúcnosti

Mnohí považujú autonómny dom za bývanie budúcnosti, vzhľadom na samostatnosť objektu. Ten nie je viazaný na vonkajšiu sieť, čo vedie k celkovej mobilite a schopnosti premiestniť dom, tam kde je potreba. Tým otvára dvere hlavne ľuďom, ktorých budúcnosť je nejasná, či už v osobnom alebo pracovnom živote. Taktiež je to zmysluplný spôsob, ako spomaliť klimatickú zmenu využitím obnoviteľných zdrojov.

Využitie obnoviteľných zdrojov

Elektrina

Žiadna novodobá domácnosť sa bez elektriny neobíde. Každodenné využitie elektriny je pre väčšinu spoločnosti samozrejmosťou a málokto si vie predstaviť život v tme a bez elektrických spotrebičov. Ako to funguje v autonómnom dome?

Ako hlavný zdroj elektriny slúžia solárne panely získavajúce energiu zo slnka. No čo ak je stále zamračené? V takom prípade je potrebné mať pri ruke elektrocentrálu. Preto nemôžte podceniť výber vhodnej elektrocentrály na výrobu energie, aby ste nikdy nezostali úplne odrezaný od sveta.

Pre zabezpečenie prísunu elektriny sa používajú i ďalšie obnoviteľné zdroje. Pripevnením veternej turbíny na strechu sa dá využiť vietor a kúpením malej vodnej továrne zase voda. Je dobré mať v zálohe viacero zdrojov elektriny, pretože so sebestačnou elektrinou ste vždy odkázaní sami na seba a nie je možnosť dodatočného pripojenia na vonkajší elektrický zdroj.

POZNÁMKA:  Vysvietenú a ekologickú záhradu môžete mať aj bez autonómneho domu. Stačí ak nainštalujete solárne svietidlá pre dekoratívni a praktický účel kamkoľvek na záhradu. 

Voda

Pre pohodlné bývanie v autonómnom dome nesmie chýbať spoľahlivý zdroj vody. Medzi štandardné možnosti získavania vody patria:

  • rieky;
  • studňa;
  • dažďová voda.

Už pri kúpe nezasieťovaného pozemku je dobré dbať na dostupnosť prírodného prameňa. Je dôležité, aby tok tohto prameňa bol rovnomerný po celý rok a to i počas jari a leta, kedy býva hladina podzemnej vody najnižšia.

Ďalší významný a najbežnejší zdroj vody je studňa. Na získanie vody zo studne je potrebné zaviesť prívodné potrubie a ponorné čerpadlo, ktoré bude tlačiť vodu do tlakovej nádrže vo vašom dome. Prvotné náklady na vybudovanie studne vám môžu síce siahnuť na sporiaci účet, no je to najspolahlivejšia možnosť, ako si zaistiť stály prísun vody.

Ohŕňať nos nemusíte ani nad dažďovou vodou, ktorú ľahko zachytíte pomocou zvodovej rúry napojenej na dažďový sud. Tieto sudy dokážu zhromaždiť dostatok vody na zalievanie záhrady ale i pre konzumáciu obyvateľov domu. I keď je dažďová voda jedna z najčistejších vôd, pri dopade na strechu a následnom stečení rúrou je zaručená kontaminácia, preto pred konzumáciou musí voda prejsť dostatočným filtrovaním.

TIP: Viete, aké su najčastejšie chyby pri stavbe a rekonštrukcií strechy?

A čo s odpadom?

Z predchádzajúcich informácií už viete, že pri autonómnom bývaní nebudete pripojení k hlavnému kanalizačnému systému. To môže vyvolať obavy, ako sa ekologicky zbaviť zhromaždeného odpadu. Nie je vôbec hygienické vysypať odpad len tak do vykopanej diery a dúfať, že si s tým príroda poradí. Možno, že áno, ale len v malom množstve ďaleko od zdroja vašej pitnej vody.

Odpadu sa dá efektívne zbaviť pomocou:

  • kompostovanie a jeho následné znovupoužitie;
  • nainštalovanie tradičného septiku.

Kompostovať je vskutku jednoduché. Stačí začať s vrstvou organických materiálov, na ktorú pridáte trochu pôdy a pár kvapiek vody, a už len počkáte, kým sa z odpadu vytvorí kvalitné hnojivo na pestovanie.

Inštalácia septiku je zložitejšia záležitosť, pre ktorú budete potrebovať pomoc inštalatérov alebo pevné nervy. Najlepšie oboje.

Bez ohľadu na to, či žijete v prírode, alebo nie, stále musíte dodržiavať zákony a nariadenia o likvidácií odpadov.

TIP: Ako na udržateľné odpadové hospodárstvo pre firmy a prevádzky.

Autómne bývanie so sebou prináša množstvo výhod a nevýhod. A to sú:

Výhody

  • Nezasietovaný pozemok vás vyjde omnoho lacnejšie, pretože nie je pripojený na vonkajšie zdroje
  • Autonómne bývanie využíva udržateľné energie, čím značne šetrí životné prostredie
  • Úspora na účtoch za energie. Zvyšovanie záloh za elektrinu, vodu a plyn sa vás už nebude týkať
  • Možnosť žiť prakticky kdekoľvek, čo vám pridá slobodu a samostatnosť

Nevýhody

  • Nezaobídete sa bez vyššiej počiatočnej investícií
  • Pri stavaní musíte rozmýšľať nad každým detailom, netreba nič podceňovať
  • Počas veľmi zlého počasia sa môže stať, že budete bez elektriny či vody
  • Menej pohodlia – v každodennom živote budete musieť robiť veľa kompromisov, keďže základné obchody ako potraviny a lekáreň nebudú hneď po ruke

Záver

Autonómne bývanie sa môže zdať ako idylické bývanie budúcnosti, no nesie so sebou i množstvo nevýhod. Kým zbalíte kufry a predáte byt, je dobré si takéto bývanie skúsiť na nečisto. Prenajmite si chatu v lese na predĺžený víkend, alebo rovno na celý týždeň, aby ste zistili, či je autonómne bývanie pre vás.

Ak sa náhodou stane, že počas tohto výletu budete túžiť po jednoduchosti klasického bývania, ekologickejšie a šetrnejšie to ide i bez kompletného autonómneho domu.

Mária Helena Gomesová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe