Ako na svojpomocné plánovanie a aranžovanie záhrady

0
997
Ako na svojpomocné plánovanie a aranžovanie záhrady

Predstavte si svoju záhradu alebo akýkoľvek vonkajší priestor ako rozšírenie vášho domova alebo „vonkajšiu miestnosť“. Neprehliadnite však, že táto miestnosť je jedinečná, pretože je vonku. To znamená, že okrem toho, že využijete priestor navyše, môžete ho obklopiť vegetáciou a inými živými vecami, aby ste svoju rodinu, priateľov a vás priblížili k prírode. Vytvorenie nového plánu záhrady sa môže zdať ťažké. Možno je vaša záhrada zarastená, bez inšpirácie a divoká. Alebo je to možno vaša prvá záhrada a vy nemáte potuchy, kde začať a úplne strácate nápady. Buďte v pohode, sme tu, aby sme vám pomohli, ako na to.

Začiatočníkovi sa môže zdať založenie záhrady od nuly zdĺhavé a možno aj náročné. Ale bez ohľadu na to, či je váš dvor veľký a rozľahlý alebo malý, máme pre vás množstvo fantastických nápadov na svojpomocné navrhnutie záhrady.

Začnite tým, že preskúmate miesto, ktoré chcete zveladiť a prípadne na ňom pestovať. Dostáva plné slnko aspoň šesť hodín denne? Alebo možno dostáva len čiastočné slnko, čo je asi polovica z toho, alebo úplný tieň. Niekoľko dní sledujte túto oblasť, aby ste získali predstavu, čo sa kedy, kde deje. Zvážte aj sezónne výkyvy. Napríklad miesto, ktoré je v lete plné tieňa, môže na jar dostať plné svetlo. Od toho bude závisieť, aké rastliny tam budú pravdepodobne prekvitať.

Okrem toho je dôležité mať trpezlivosť, pretože rozvoj záhrady si vyžaduje čas. Matka príroda vám bude na ceste neustále hádzať nečakané zvraty, či už ste ostrieľaný záhradník alebo úplný nováčik.

Pravdou však je, že vždy sa môžete dozvedieť viac o rastlinách a vašej záhrade. Prijmite teda prekážky, snažte sa vychutnať si aj nepríjemné prekvapenia a pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli o mnohých úžasných tipoch pre vašu záhradu a dizajnových konceptoch pre váš vlastný dvor.

Analyzujte svoj existujúci priestor záhrady

Choďte von a začnite s meraním. Budete potrebovať meter, ceruzku, gumu a papier, kde si zapíšete vaše zistenia. Začnite s najväčšími priestormi na meranie, potom prejdite na menšie, pričom si všimnite všetky zákutia, a to pred meraním akýchkoľvek existujúcich záhradných miestností alebo prístavieb. Zmerajte si záhradu, terasu alebo balkón, najmä šírku a jeho dĺžku. Či už plánujete usporiadanie záhrady sami alebo využijete profesionálov, pomôže vám každopádne vedieť, s čím pracujete.

Ideálny čas na určenie aspektu vašej záhrady je práve teraz. To sa dá dosiahnuť návštevou vašej záhrady v rôznych časoch dňa, aby ste zistili, ktorým smerom je váš vonkajší priestor otočený. Všimnite si tiež všetky tienisté oblasti záhrady, pretože ovplyvnia akékoľvek rozhodnutia o výsadbe a konečného usporiadania vašej záhrady.

Hoci sa odporúča kompas, stále to môžete zaistiť aj bez neho. Posaďte sa s kávou a sušienkami, ak záhrada vedie zo zadnej alebo prednej časti domu. Potom pozorujte, kde v záhrade vychádza slnko a kde sa objavujú tiene. Následne sledujte, kde vychádza slnko a kam padajú tiene v záhrade. Bude tak napríklad oblasť v blízkosti zadnej časti záhrady celý deň pokrytá slnkom alebo je v čiastočnom tieni?

Svetlo dopadá do vašej záhrady v závislosti od toho, ktorým smerom je otočené:

  • Záhrady orientované na sever – najkrajší vzhľad získate zo záhradných rastlín v tieni, pretože zvyčajne majú väčšinu dňa tienisté miesta.
  • Záhrady orientované na juh – pretože tieto oblasti dostávajú počas dňa najviac slnečného svetla, môžete sa vyblázniť napríklad zo stredomorských rastlín a vaša bylinková záhrada bude stále vyzerať skvele.
  • Západne orientované záhrady – tu si môžete ráno užívať tieň a slnko od popoludnia až do súmraku. Existuje niekoľko odolných rastlín, vrátane ruží, tulipánov, muškátov a ďalších, ktoré môžete použiť na zvýšenie príťažlivosti.
  • Záhrady orientované na východ – rastliny v záhrade orientovanej na východ budú mať prospech z ranného slnečného svetla a večerného tieňa, čo vám umožní vybrať si viac tieňomilných, ale kvitnúcich druhov, ako sú sasanky či kaliny.

Premyslite si, čo vlastne chcete

Výber požadovaného typu záhrady je prvým krokom pri navrhovaní záhrady. Ak si nie ste istí, aká je vaša túžba, je menej pravdepodobné, že ju dosiahnete.

Položiť si môžete napríklad tieto otázky:

  • Túžite po širokom priestranstve posiatom trvalkami alebo po štvorčeku pri schodoch pri vchode ozdobenom niekoľkými letničkami?
  • Kedy chcete, aby bola vaša záhrada v najlepšej forme?
  • Chcete záhradu, ktorá vyzerá nádherne od prvých náznakov jari až po prvý krutý mráz, alebo by vám stačila krátka, no veľkolepá jarná či letná výstava?
  • Alebo hľadáte spôsoby, ako na rôzne tipy na príjemné záhradné posedenie?
  • Koľko peňazí, času a úsilia ste ochotní investovať do práce pri zakladaní a údržbe záhrady?
  • Alebo chcete ambicióznejší projekt – záhradu, ktorá počas výsadby zaberie aspoň víkend a vyžaduje si častú údržbu počas vegetačného obdobia – alebo záhradu, ktorú stačí okopať a zasadiť a ktorej údržba si vyžaduje len malé úsilie?

Všetky tieto otázky je potrebné si vopred zodpovedať a až potom sa pustiť do toho, čo zamýšľate.

Dostaňte trávnik do formy

Keď sa pozriete z okna, vaša tráva bude mať pravdepodobne najväčší tvar vo vašej záhrade. Ak je v dobrom a pevnom stave, dá záhrade ako celok správny smer. Namiesto obdĺžnika môžete skúsiť aj oválny, okrúhly, štvorcový alebo podlhovastý tvar. Na dokončenie práce budete samozrejme potrebovať vhodné vybavenie.

Ak váš trávnik nevyzerá moc pohľadne, zamyslite sa nad tromi princípmi – slnečného žiarenia, polievania a prevzdušňovania pôdy. Zredukujte tiež konáre, aby ste zabránili prílišnému tieňu. Trávnik polievajte ideálne raz týždenne skoro ráno. Vhodným spôsobom je náradím urobiť do trávnika veľa dier, aby ste ho prevzdušnili. Ak budete dodržiavať všetky tieto rady, vaša tráva bude za chvíľu bujná a pekne zelená. Dobré je tiež nekosit trávu príliš nakrátko.

Naplánujte si výsadbu

Tie najlepšie záhradné návrhy začínajú štrukturálnymi rastlinami doplnené peknými kvitnúcimi rastlinami. Takže použiť môžete ideálne vždyzelené kríky na konci každého okraju záhrady a tiež aj ako doplnok pozdĺž cesty. Pre väčšie plochy pridajte malé kríky, ako sú gule alebo “obrie” vždyzelené rastliny, ako je mahonia.

Keď máte tento rám na mieste, vyplňte priestory krásnymi kvitnúcimi rastlinami. Pre koordinovaný a jednotný vzhľad skúste obmedziť výber len na päť alebo šesť rôznych typov a umiestniť ich do opakovaných vzorov. Hranica by mala byť hlboká aspoň jeden meter, aby ste mali dostatok miesta na umiestnenie kratších rastlín vpredu a vyšších vzadu.

Dospelé stromy môžu slúžiť ako základ pre vašu záhradnú schému. Okrem toho, že slúžia ako kotva pre tieniace plachty, hojdacie siete, závesné svetlá a závesné dekorácie, slúžia aj na zníženie oslnenia slnkom.

Ak bývate pri rušnej ceste, stromy môžu slúžiť aj na filtrovanie hluku a znečistenia ovzdušia alebo na zakrytie nevábneho výhľadu. Okrem toho majú veľký vplyv na ekológiu, pretože produkujú kyslík z oxidu uhličitého vo vzduchu a poskytujú peľ pre hmyz a útočisko pre vtáky.

Architektonický skvost možno vytvoriť vysadením stromov s viacerými kmeňmi, ktorých nádherné koruny sa hodia na vrstvenú podsadbu alebo, ak sú vysadené výlučne, vytvárajú úžasné štrukturálne usporiadanie. Viackmeňové stromy a mäkká výsadba v záhrade môžu tak vytvárať dekonštruovanú lesnú krajinu.

Vychytávky do vašej záhrady

Aranžovanie záhrady môže byť niekedy považované aj za umenie alebo až vedeckú disciplínu, ktorá sa snaží využiť rôzne prírodné prvky na vytvorenie krásneho prírodného harmonického scenéria.

Pri plánovaní záhrady je potrebné vziať do úvahy rôzne prvky vrátane slnečného žiarenia, pôdy, klimatických podmienok a ďalších. Použite jedinečné nástroje, ktoré upútajú pozornosť na atraktivitu záhrady a zároveň dodajú originalitu pri výbere rastlín a ďalších komponentov.

Jednou z pomerne originálnych vychytávok môžu byť aj zapichovacie dekorácie. Tieto záhradné ozdoby sú často vyrobené z dreva alebo kovu a slúžia ako skvelá záhradná dekorácia. Môžu byť umiestnené vedľa chodníkov, kvetinových záhonov, záhradných sôch alebo ciest. Zapichovacie dekorácie do záhrady tak dokážu vytvoriť vo vašej záhrade výborný efekt, ktorý dodá záhrade špecifický charakter.

Dajte priechodu široký priestor

Uistite sa, že vaše chodníky sú dostatočne priestranné a pohodlné na ľahký prechod. Nikto predsa nemá rád sa predierať stiesnenými priestormi, či už vo vnútri alebo vonku. Hlavné priechody by mali byť dostatočne široké, aspoň 5 stôp na to, aby sa vedľa seba mohli prechádzať dvaja ľudia.

Šírka tých menších (sekundárnych) cestičiek, kde sa ľudia pohybujú jednotlivo, by mala byť aspoň tri stopy. Majte ale na pamäti, že váš chodník musí byť tým širší, čím vyššie sú okolité rastliny alebo stavby, ktoré ho lemujú. Vysoké hranice tak spôsobujú, že akýkoľvek priestor bude viac obmedzený.

Myslite aj na deti

Áno, pri plánovaní a navrhovaní záhrady je kľúčové brať do úvahy potreby a bezpečnosť detí. Predsa len, v záhrade sa môže vyskytnúť niekoľko nástrah, ktoré môžu byť pre deti v malom veku nebezpečné. Preto pri plánovaní záhrady myslite aj na deti. Nasledujúce rady môžu byť užitočné:

  • Uistite sa, že existuje priestranné a bezpečné miesto, kde sa môžu deti hrať. Aby deti neopúšťali záhradu a nevstupovali do nebezpečných oblastí, ako sú cesty, mala by byť táto oblasť v ideálnom prípade obklopená plotom alebo iným druhom múru.
  • Zamyslite sa nad tým, či by ste mali na záhrade nainštalovať detské ihrisko, hojdačky alebo iné hračky, ktoré sú vhodné pre deti, ktoré ich budú používať.
  • Udržujte bezpečnosť záhrady tým, že ju očistíte od potenciálne škodlivých predmetov, ako sú ostré alebo rozbité sklo. Uistite sa, že na drevených záhradných doplnkoch nie sú žiadne hrebene ani hroty.
  • Zabezpečte, aby bola voda v záhrade v bezpečnej vzdialenosti pre deti. Pokiaľ máte v záhrade bazén, zabezpečte, aby bol obmedzený prístup pre deti a aby bol v bezpečnej vzdialenosti od ihriska.
  • V poslednom rade sa zamyslite tiež nad druhmi rastlín, ktoré pestujete, alebo sa rozhodnete pestovať vo svojej záhrade. Niektoré rastliny by sa mali držať mimo dosahu detí, pretože môžu byť pre nich jedovaté. Okrem toho je dôležité zabrániť deťom v konzumácii ovocia alebo bobúľ z rastlín, ktoré pre nich môžu byť škodlivé.

Na čo si dávať pozor?

Tzv. „urob si sám záhradníctvo” môže byť odmeňujúce a príjemné úsilie, ale existujú aj určité riziká a úskalia, na ktoré si treba dávať pozor.

Jedným z týchto rizík môže byť nedostatok informácií o rastlinách a ich potrebách. Rastliny, ktoré nie sú vhodné pre dané miesto, môžu byť náchylné na napadnutie chorobami alebo škodcami, alebo môžu jednoducho prestať rásť. Z tohto dôvodu je dôležité urobiť si prieskum vopred a vybrať tie správne rastliny pre vašu záhradu.

Nevhodné umiestnenie rastlín v záhrade môže taktiež spôsobiť ďalšie zbytočné obavy. Každá rastlina môže trpieť nedostatkom vody alebo slnečného žiarenia, ak pre ňu nie je vybrané správne miesto. Rastlina môže byť v dôsledku toho slabá, menej produktívna a náchylnejšia na rôzne choroby a škodcov. Okrem toho môže mať nesprávne usporiadanie rastlín vplyv na celkovú estetickú hodnotu záhrady a jej príťažlivosť.

Používanie škodlivých chemikálií a pesticídov môže spôsobiť tretí problém. Ak zvolíte nesprávnu chémiu a použijete ju nesprávne, môžete svojim rastlinám, ale aj celej záhrade spôsobiť veľa škody. Okrem toho škodlivé pesticídy a chemikálie môžu ohroziť zdravie a bezpečnosť vašej rodiny a domácich miláčikov. V dôsledku toho je dôležité používať tieto látky zodpovedne a v súlade s odporúčaným dávkovaním.

Skvelé tipy na zveľadenie záhrady

Akejkoľvek záhrade by prospel altánok. Môže zvýšiť estetickú hodnotu záhrady a zároveň ponúka ochranu pred slnkom, vetrom a dažďom. Zastrešený záhradný altánok si môžete postaviť sami, pretože je to do istej miery veľmi jednoduché.

Výber dobrého miesta je prvým krokom pri stavbe altánku vo vašej záhrade. Najlepšie miesto by malo byť rovné a dostatočne veľké, aby vyhovovalo rozmerom vášho altánku. Ak chcete byť pred slnkom zakrytý, vyberte si miesto, ktoré je na južnej alebo juhozápadnej strane, kde bude slnko svietiť po celý deň.

Obstaranie a výstavba altánku predstavuje druhý krok. Väčšina altánkov sa dodáva v súpravách, čo znamená, že majú všetko potrebné na stavbu. Ak nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti so skladaním vecí, je dobré si prečítať montážne pokyny, ktoré sú často súčasťou balenia. Ak si nie ste istí, čo robiť, môžete požiadať o pomoc odborníka, aby ste mohli bezpečne a kvalitne postaviť altánok.

Keď už máte altánok postavený, prechádza sa k poslednej fázy, kde sa pridávajú ozdobné prvky altánku. Môžete ho ozdobiť sviečkami, nábytkom a kvetmi. Vaše preferencie a dizajn záhrady určia, ako budete postupovať. S pridaním estetických prvkov sa môže altánok stať super doplnkom pre vašu záhradu, kde si môžete vychutnať dostatok času na relaxáciu alebo ho využiť na trávenie spoločných chvíľ s rodinou a priateľmi.

Aby vaša záhrada vyzerala pekne aj za tmy

Krásna záhrada zahŕňa viac ako len kvety a rastliny, vyžaduje si aj správne osvetlenie. Dobre osvetlená záhrada môže vytvoriť teplú, príjemnú atmosféru, ktorá vám umožní vychutnať si krásu záhrady aj dlho potom, čo sa vonku zotmelo.

Aby si záhrada zachovala svoju krásu aj po súmraku, prechádzky, terasy, fontány a nádherné záhony je možné osvetliť záhradnými lampami, LED svietidlami alebo reflektormi. Strategicky umiestnené osvetlenie umožňuje dokonca aj vizuálne zväčšenie záhrady a zvýšenie jej estetickej hodnoty.

Vhodné osvetlenie aj s pomocou záhradných lámp môže zvýšiť bezpečnosť a zároveň mať krásny efekt. Osvetlenie chodníkov a cestičiek vo vašej záhrade môže pomôcť predchádzať škodlivým pošmyknutiam, zakopnutiam a pádom, najmä, ak máte doma malé deti alebo starých rodičov. Napríklad aj takých neželaných návštevníkov, ktorí by sa inak v noci snažili zaliezť do vašej záhrady, vidno vďaka osvetleniu.

S modernými riešeniami, ako sú senzory pohybu alebo inteligentné osvetlenie, môžete mať záhradu osvetlenú iba vtedy, keď je to potrebné, čo znižuje aj náklady na energie. Preto dobre naplánované záhradné osvetlenie môže ponúknuť množstvo výhod, ktoré môžu zvýšiť jeho príťažlivosť, bezpečnosť a praktickosť.

Zhrnutie na záver

Mnoho záhradníkov považuje plánovanie a nastavenie záhrady vlastnými rukami za príťažlivé z rôznych dôvodov. Spolu s finančnou úsporou a potenciálom vyrobiť osobitý dizajn to môže viesť aj k zvýšeniu hrdosti a spokojnosti s vlastnou prácou.

Na začiatku je samozrejme dôležité si stanoviť jasné ciele a premyslieť si, ako vaša záhrada bude vyzerať, aký výber rastlín a ich umiestnenie zvolíte a prípadne aké originálne vychytávky využijete, aby dodali vašej záhrade jedinečný charakter a osobnosť.

Pri plánovaní záhrady je tiež potrebné zohľadniť nielen estetiku, ale aj praktické aspekty, akými sú napríklad slnečné a tieňové plochy, závlahový systém a údržba. Ak chcete záhradu osvetliť, nezabudnite na správny výber a umiestnenie osvetlenia, ktoré dokáže zvýrazniť krásu rastlín a záhonov, zvýšiť bezpečnosť a vytvoriť príjemnú atmosféru aj počas tmy.

S trochou trpezlivosti, kreativity a záujmu o záhradníctvo si môžete vytvoriť vlastnú záhradu snov, ktorá bude odzrkadlovať vaš vkus a štýl.

Michal Oravec, Špecialista na optimalizáciu webov