Vybrať kvalitného majstra, nech už sa chystáte prerábať alebo stavať čokoľvek, môže byť naozaj ťažké. Bojíte sa, že práca nebude odvedená podľa vašich predstáv, že prídete o peniaze, prípadne sa čas prerábky neprimerane predĺži? To všetko sú nepríjemnosti, ktoré vás môžu postretnúť, ak si na prácu nenajmete skutočného profesionála. Ako si teba vybrať majstra, ktorý odvedie prácu kvalitne?
Vždy stavte na osobné stretnutie
V prvom rade – nikdy si neprenajímajte služby niekoho, koho ste nevideli. To znamená, že domáceho majstra by ste si určite nemali objednávať telefonicky. A takisto je to neprofesionálne zo strany majstra. Každý kvalitný majster totiž najprv chce vidieť, „do čoho ide“. A preto príde na prehliadku osobne. Jednoznačne sa teda dohodnite na osobnom stretnutí, po ktorom sa rozhodnete, či si služby konkrétneho človeka prenajmete alebo nie.
Porovnávajte
To, že ste niekoho kontaktovali, ešte neznamená, že si ho hneď musíte najať. Stretnite sa s viacerými ľuďmi, porovnávajte ich ponuky, prípadne požiadajte o referencie. A pamätajte na to, že najlacnejšia ponuka nie je vždy tá najlepšia!
Recenzie sú základ!
Ak žiadneho dobrého majstra alebo staviteľa nepoznáte, zrejme vám ostáva hľadať ho v inzertných novinách, prípadne na internete. V takom prípade sa určite spoliehajte na recenzie. Tie by mali byť dostupné na webe. Ak je domáci majster skutočný profesionál, iste sa bude môcť pochváliť množstvom pozitívnych recenzií. Neváhajte však navštíviť aj rôzne poradne, diskusné fóra alebo stránky, ktoré sa touto problematikou zaoberajú. A nebojte sa opýtať na konkrétneho človeka/firmu. Môžete tak získať užitočné informácie a spoznať skúsenosti iných ľudí.
Dajte na odporúčania rodiny alebo známych
Ideálny prípad je, ak už konkrétneho človeka alebo firmu otestoval niekto z vášho okolia. Tak získate informácie z prvej ruky a dozviete sa všetko, čo o majstrovi potrebujete vedieť. Takže predtým, ako začnete zháňať majstra, opýtajte sa vo svojom okolí. Možno vám niekto odporučí spoľahlivého človeka.
Pozor na „papiere“
Overte si, či daný človek má povolenia na vykonávanie príslušnej činnosti, a teda či nepracuje takpovediac „na čierno“. Vystavujete sa tak riziku, že práca nebude dokončená a neuvidíte ani svoje peniaze. Samozrejme, pred začatím prác nezabudnite uzavrieť zmluvu o dielo na realizáciu stavebných prác. V nej si dohodnite všetko potrebné – okrem sumy tiež termíny dokončenia jednotlivých prác. V prípade, že by práce neboli odvedené podľa dohody, môžete sa obrátiť na právnika. So zmluvou, ktorú ste podpísali vopred, máte určite väčšie šance.