Neodmysliteľnou súčasťou každého domu je záhrada. Posedenie v nej vie byť balzamom pre dušu. Bohužiaľ, v našich zemepisných šírkach je počasie nevyspytateľné, a preto vám vie príjemné chvíle v záhrade znepríjemniť dážď alebo vietor. Jednoduchým, ale veľmi efektívnym riešením je postavenie pergoly k domu alebo priamo do záhrady.

Typy záhradných pergol

Pergoly neslúžia len na ochranu pred dažďom, ale aj pred agresívnym slnečným žiarením. Vďaka pergolám si môžete dopriať posedenie na záhrade od jari až do jesene prakticky bez obmedzení. Niektoré pergoly sú priam umeleckým dielom, a preto vám dobre poslúžia aj ako dekorácia domu.

Pergolu môžete dokonca použiť ako prístrešok pre váš automobil. Pergoly sa vyrábajú z mnohých materiálov. Najčastejšie sa stretnete s rôznymi modelmi drevených, hliníkových a oceľových konštrukcií. Pergoly môžu stáť voľne v záhrade alebo byť ukotvené priamo k domu.

Pre milovníkov klasiky a vidieckeho štýlu bude iste prvotnou voľbou drevená pergola. Je vyrábaná z masívneho dreva a vyzerá skvele obrastená brečtanom či inými popínavými rastlinami.

Drevené pergoly sa síce vyrábajú impregnované, ale budete im musieť po nejakom čase venovať pozornosť. Impregnovanie a lakovanie predĺži ich životnosť.

Ak je váš dom postavený v modernom štýle, o inej ako o hliníkovej pergole nerozmýšľajte. Hliník so svojimi jedinečnými vlastnosťami a minimalistickým dizajnom nadchne každého. Oceľové pergoly by ste mali uprednostniť na miestach, kde býva tuhšia zima s častými snehovými zrážkami. Oceľová konštrukcia udrží aj veľké nánosy snehu.

Akú pergolu vybrať a kam ju umiestniťAkú pergolu vybrať a kam ju umiestniť

Hliník ako víťaz

Neviete sa rozhodnúť, ktorá pergola je pre vás tá pravá? S hliníkovou nikdy neurobíte krok vedľa. Hliník je materiál, ktorý sa vyznačuje veľkou pevnosťou, odolnosťou a dlhou životnosťou. Hliníkové pergoly odolávajú vysokým i nízkym teplotám. Nehrozí im deformácia vplyvom slnečného žiarenia a ani pod vplyvom masívnej záťaže.

Pergoly vyrobené z hliníka pôsobia veľmi jemne, nerušia celkovú vizuálnu stránku domu a dajú sa vyrobiť v rôznych farebných prevedeniach. Hliníkové profily navyše nepotrebujú údržbu.

Veľkosť pergoly

Pri výbere veľkosti pergoly zvážte jej funkciu a spôsoby využitia. Na občasné posedenie v záhrade vám postačí menšia konštrukcia.

Ak chcete pergolu ukotviť k domu, môžete si vybrať väčší model. Myslite však na to, že pre výstavbu väčších pergol (nad 25 m², výška nad 5 m) budete potrebovať stavebné povolenie. Pergola ukotvená pri dome zväčší obytný priestor domu. Stačí, aby ste jednu alebo viacero stien vyplnili posuvnými dverami a priestor bude plnohodnotnou miestnosťou. 

Výber zastrešenia

Pergoly sa vyrábajú bez striešky alebo so strieškou. Z hľadiska bezpečnosti je lepšie kupovať pergoly, ktorých strieška je mierne naklonená k zemi. V zime by vám sneh na rovnej streche mohol narobiť problémy. Ak máte radi slniečko, zaobstarajte si pergolu s otváracou strechou, ktorá sa len jednoducho zhrnie.

Tieto pergoly sa ovládajú elektronicky a ich výhodou je i to, že v zime sa nemusíte obávať nánosov snehu na streche. Najvhodnejším materiálom na zastrešenie je polykarbonát, efektne vyzerá tvrdené sklo alebo sklápacie hliníkové lamely.

Ako ukotviť pergolu

Pergola na terasu pri dome, ale aj v záhrade, sa dá ukotviť do zeme rôznymi spôsobmi. Ak ste manuálne zruční, zvládnete ukotvenie i sami.

V opačnom prípade je lepšie využiť služby firmy, ktorá vám pergolu môže dodať a zároveň aj namontovať. Služby firmy vám odporúčame využiť taktiež pri stavbe a ukotvení pergoly väčších rozmerov či pri spôsobe ukotvenia k stene domu.

Ukotvenie k domu

Ukotvenie pergoly k domu je o niečo zložitejšie ako u voľne stojacej pergoly v záhrade. Na druhej strane je takáto pergola perfektným spôsobom krytia terasy a jej využitie je všestranné.

V úvahu zoberte hlavne materiál, z ktorého je váš dom postavený. Pergoly sa nedajú pripevniť na stenu z dutej tehly a zvážiť by ste mali aj ich umiestnenie na menej stabilné steny. Ak je stena vášho domu dostatočne pevná, prvým krokom je vyvŕtanie dier do fasády. Do diery sa vloží chemická kotva a do nej pripevní závitová tyč. Do závitu sa vloží väzník, na ktorý sa namontuje samotná pergola.

Špeciálnu pozornosť by ste mali venovať zatepleným stenám. Do nich je potrebné vyvŕtať hlbšie diery a namontovať dlhšie závitové tyče. Ideálnou voľbou je montáž samonosnej pergoly, ktorá má nosné nohy aj na strane pri dome. Tá sa ukotví, podobne ako voľne stojaca pergola, priamo do zeme.

Následne sa pergola už len prichytí ku stene domu. Prichytenie je veľmi pevné a nehrozí pretekanie vody. V ojedinelých prípadoch je nutné k pergole nainštalovať hliníkový odkvap, ktorý neprepustí ani kvapku vlhkosti. Výhodou samonosných pergolí je, že sú kompatibilné s akoukoľvek stenou a nevadia im ani prípadné nerovnosti stien. Hliníkové samonosné pergoly nenarušia estetiku domu. Naopak, dodajú mu moderný vzhľad.

Ukotvenie pergoly do záhrady

Ukotvenie voľne stojacej pergoly do záhrady odporúčame zabezpečiť pomocou betónových pätiek.

Tento spôsob sa dá realizovať pri akomkoľvek povrchu zeme. Je prácnejší, ale univerzálny. Pre inštaláciu pätiek musíte vykopať dostatočne hlboké základy. Do vykopaných základov nalejte betón, do ktorého zapustíte betónové úchyty. Posledným krokom je vsunutie nosných stĺpov samotnej pergoly.Ukotvenie pergoly

Druhou možnosťou je namontovanie pergoly pomocou zemných vrutov. Tento spôsob je jednoduchší a zvládnu ho i menej zruční remeselníci. Nehodí sa však pre kamenné alebo pieskové povrchy a pre väčšie pergoly. Ako prvý krok je potrebné zatĺcť vrut dostatočne hlboko do zeme. Následne vrut pomocou montážneho kľúča točením v smere hodinových ručičiek zavŕtate čo najhlbšie. Do vrutu sa zasadí pätka, na ktorú sa pripevnia steny pergoly. Pri využití vrutov si overte u odborníkov vhodnosť tohto typu ukotvenia pre vami zakúpený typ pergoly.