Kachle sú milým doplnkom interiéru najmä v neskorej jeseni, celej tuhej zime a aj počas skorej jari. Aby však dobre slúžili a aby vykurovanie v zime bolo efektívne a bezpečné, je nutné dodržiavať isté pravidlá.

V prvom rade sa treba správne rozhodnúť už pri výbere. Nie každé krbové kachle sa hodia do každej nehnuteľnosti. Okrem rozmerov, farby či napojenia dymovodu je treba zvážiť aj to, aký druh paliva budete používať a najmä s pomocou predajcu či iného špecialistu spočítať, aký výkon kachlí je potrebný. V tomto bode treba zvážiť aj to, či budú kachle jediným a hlavným zdrojom tepla alebo sa budú využívať len ako doplnkový zdroj v prechodnom období.

Výkon kachlí je podstatne dôležitejší, ako iné hodnoty. Slabé kachle priestor nikdy poriadne nevyhrejú a sú vhodné len ako “tvorič atmosféry”. Príliš silné budú zasa fungovať len v obmedzenom režime a to môže spôsobiť poškodenie kachlí samotných a aj komínového telesa.
Vykurovanie v zime pomocou kachlí má aj ďalšie špecifiká.Celokovové kachle sa napríklad vyhrejú veľmi rýchlo a veľmi rýchlo odovzdávajú aj teplo do interiéru. Sú preto vhodnejšie do priestorov, ktoré treba vyhriať nárazovo. Kachle s obložením sa síce rozohrievajú pomalšie, ale teplo vyžarujú aj celý nasledujúci deň. A to znamená, že sú vhodné skôr do obytných priestorov, kde vedia udržať teplo aj počas noci.

S nákupom kachlí súvisia aj ďalšie investície. Treba napríklad zvážiť, na aké palivo sú kachle určené. Pokiaľ plánujete kachle umiestniť v staršom dome, zvyčajne nebýva problém s uložením paliva. Pri plánovaní týchto domov sa totiž priamo počítalo s tým, že v dome alebo v jeho bezprostrednom okolí bude uložené palivo na celú zimu.

Pri projektovaní modernejších stavieb to už nie je samozrejmosť a je preto potrebné dobre zvážiť, či vyčleníme jednu miestnosť len na uloženie uhlia. S palivom nepriamo súvisí ďalšia vlastnosť kachlí – zvýšená prašnosť. Tá sa prejavuje pri prevádzke, ale najmä pri čistení. Preto je vždy dobrým nápadom zaobstarať si jednoduchý vysávač na popol. Kachle totiž musia byť pravidelne čistené a nádoba na popol tak isto. Ideálne je, keď sa čistenie vykonáva pred  každým zakúrením.