Vplývajú Vianočné sviatky na vyťaženosť dopravcov?
Vplývajú Vianočné sviatky na vyťaženosť dopravcov?

Vianočné sviatky sú prakticky najdôležitejším sviatkom väčšiny západného sveta a i v ostatných krajinách sa adventné obdobie považuje za pomerne rušné práve kvôli globálnemu trhu a obchodovaniu v reálnom čase. Z tohto dôvodu býva predovšetkým predvianočné obdobie čo sa týka nákladnej prepravy veľmi rušné a často sa dopyt i niekoľkonásobne zvyšuje. Počas vianočných sviatkov potom vyťaženosť rapídne klesá.

Aké faktory ovplyvňujú nákladnú prepravu počas Vianoc

Dôvodom vysokého nárastu dopytu koncom novembra a v priebehu adventu je nielen objednávanie darčekov jednotlivcami či dopĺňanie zásob bežného tovaru, ktorý sa v tejto forme vo zvýšenej miere nakupuje, a predmetov s vianočnou tematikou do obchodov. Odlišuje sa i skladba a objemy nakupovaného tovaru v ďalších odvetviach, predovšetkým v oblasti potravinárstva, a potom samozrejme vianočných stromčekov a dekorácií. Celkovo sa tak vianočné sviatky na dopyte po nákladnej preprave podpisujú výrazným spôsobom, čomu sa prepravcovia sami prispôsobujú a pripravujú si vyššiu kapacitu i flexibilnejší prístup pre toto náročnejšie obdobie.

Vianočné sviatky a cena prepravy

Dôležité je však zmieniť, že vyššia vyťaženosť je naozaj predovšetkým v predvianočnom období, počas vianočných sviatkov je dopyt po nákladnej preprave v porovnaní s priemerom oveľa nižší. Tento aspekt potom vplýva i na cenu dopravy, ktorá sa často značne mení s ohľadom na to, na akú periódu je objednaná a aký typ nákladnej prepravy zvolíte. Najmä medzinárodná preprava sa v adventnom období môže veľmi predražiť, ak si ju teda subjekt zariaďuje sám a nie je vyložene závislý na časovom období vianočných sviatkov, je pre neho ideálne voliť menej vyťažené termíny. Rôzny prepravcovia majú v tomto období rôzne stratégie, u niektorých sa však cena štandardne kvôli zvýšeným nákladom zimného obdobia rapídne zvyšuje, u iných sa vplyvom vysokej konkurencie zasa znižuje.

Ako sa vysporiadať s nákladnou prepravou pred a počas vianočných sviatkov

V prípade, že sú adventné obdobie a vianočné sviatky vašou hlavnou sezónou (alebo jednou z hlavných sezón), je vhodnejšie pre zjednanie medzinárodnej nákladnej prepravy využiť služby, ktoré ponúka špedičná spoločnosť. Špedičné spoločnosti bývajú na všetky nástrahy jednotlivých ročných období a s nimi spojenými zmenami v ponuke i na trhu nákladnej prepravy pripravené a sú schopné poskytnúť svojím zákazníkom aktuálne informácie, skonzultovať situáciu i optimalizovať kompletnú trasu nákladnej prepravy cenovo či časovo a s ohľadom na výhodnejšie typy dopravných prostriedkov.

Prečo si vo vianočnom období zaistiť podporu špedičnej spoločnosti

Špedícia je služba nákladnej prepravy, ktorá rieši všetky jej aspekty komplexne, a to na národnej i medzinárodnej úrovní. Jej prostredníctvom si môžete dojednať ideálne podmienky prepravy tovaru a nechať v podstate všetky starosti na poskytovateľovi (vrátanie riešenia cieľ a prepravnej legislatívy v zahraničí). I keď sa môže zdať, že v tomto prípade vlastne platíte službu naviac, opak býva pravdou, pretože preprava zaistená špedíciou býva cenovo optimalizovaná, a teda často oveľa lacnejšia, než v prípade samostatného zaisťovania prepravy u prepravných spoločností pre jednotlivé úseky prepravnej trasy.