Terasové ohrievače
Terasové ohrievače

Zima nemusí byť zákonite obdobím, kedy sedíte celé dni zavretí doma. Bola by veľká škoda nevyužiť možnosti vašej záhrady alebo terasy aj počas zimných mesiacov. Jednoducho si kúpte adekvátny terasový ohrievač, ktorý vám umožní vonkajšie posedenie s priateľmi či dokončenie drobných opráv terasy, plota alebo záhrady.

Exteriérový ohrievač využijete nielen počas párty na záhradnej terase

Terasový ohrievač by si mal zaobstarať každý, kto túži prežiť zimu naplno a bez nutnosti byť neustále zatvorení vo vnútorných priestoroch bytu či domu.

Predstavte si, že sedíte na terase alebo balkóne v hojdacom kresle, popíjate s priateľmi punč a cítite sa príjemne aj napriek tomu, že vonku zúria mínusové teploty. Ak trochu posurfujete internetom a kúpite si terasový ohrievač vyhovujúci vašim predstavám, táto predstava sa stane realitou.

Terasové ohrievače vám dobre poslúžia aj pri iných aktivitách ako len pri leňošení. Domáci majster využije ohrievač pri svojich záľubách a zabudnúť nesmieme ani na stavebných robotníkov dokončujúcich práce v záhrade či v exteriéri. Terasové ohrievače sú jednoducho pomôckou, ktorú naplno využijete na milión spôsobov.

Ohrievač na terasu pre zimné grilovacie večierky

Terasy pri rodinných domoch alebo balkóny v bytových domoch sa dajú plne využiť počas celého roka. Hlavne v prípade, že terasu čiastočne zakryjete.

Následne stačí dokúpiť exteriérový ohrievač a máte postarané o príjemné prostredie na usporiadanie grilovačky či vianočného večierka. Vonkajšie párty počas zimy majú jedinečné čaro a prostredie vytvorené na terase sa ničomu inému nevyrovná. Na terasu vám odporúčame kúpiť stojaci infražiarič, ktorý rovnomerne prehreje okolité prostredie až do vzdialenosti 9 metrov. Tento žiarič môže byť poháňaný elektrinou alebo plynom.

Usporiadanie grilovačky. Zdroj: alaris.sk
Usporiadanie grilovačky. Zdroj: alaris.sk

Plynový ohrievač má oveľa nižšie prevádzkové náklady ako elektrický, ale nie je vhodný do uzavretých priestorov. Preto ak ste terasu zasklili, kúpte si radšej elektrický infražiarič.

Ohrievače pre stavebných a domácich majstrov

Príchodom zimy nemusíte ukončiť všetky stavebné úpravy a práce okolo domu. Niektoré murárske a inštalatérske práce sa dajú vykonávať vďaka upraveným stavebným materiálom takmer celú zimu.

Samozrejme, pri takejto práci vonku sa bude vášmu partnerovi, domácemu majstrovi alebo robotníkom pracovať lepšie, keď ich zahreje ohrievač. Priemyselné ohrievače vzduchu zároveň plnia ochrannú funkciu materiálov a náradia, ktoré by pri nízkych teplotách stratili svoje vlastnosti, vytvárali by sa v nich pukliny alebo by sa úplne znehodnotili.

Samotné ohrievače pri práci vonku nestačia. Všetkým majstrom je potrebné zabezpečiť pracovné oblečenie. Pracovné odevy určené na prácu vonku sú šité z materiálov, ktoré z vonkajšej strany odolajú vetru a vlhku. Z vnútornej strany pracovné oblečenie zahreje vďaka termo vložke. Nezabudnite na žiadny kúsok a majstrom zaobstarajte nielen bundy, ale tiež montérky, zateplené mikiny, termo bielizeň, členkové zateplené topánky, čiapky, rukavice a ochranné okuliare. Zimné pracovné oblečenie určené do exteriéru zahreje, a zároveň chráni exponované časti tela.

Zimné pracovné oblečenie určené do exteriéru zahreje. Zdroj: lindstromgroup.com
Zimné pracovné oblečenie určené do exteriéru zahreje. Zdroj: lindstromgroup.com

Ohrievače pre rozšírenie možností vášho podnikania

Terasové ohrievače neslúžia len na ohrievanie terás. Ich využitie v komerčnej sfére je naozaj široké. Vidieť ich môžete predovšetkým na terasách reštaurácií, kde ohrievače umožnia maximálne využiť všetky priestory.

Terasové ohrievače slúžia na terasách reštaurácií. Zdroj: alaris.sk
Terasové ohrievače slúžia na terasách reštaurácií. Zdroj: alaris.sk

Zasklená terasa je obľúbeným miestom posedenia klientov len za predpokladu príjemne vyhriateho prostredia. K tomu sa využívajú predovšetkým infražiariče.

V závislosti od zariadenia podniku sa žiariče dajú inštalovať na stenu, strop alebo postaviť na zem. Niektoré modely je možné ovládať diaľkovo. Infražiariče esteticky nenarúšajú vzhľad či kompatibilitu priestoru.

Spoznajte všetky výhody a nevýhody jednotlivých typov exteriérových ohrievačov

Na záver si v skratke prejdime výhody a prípadné nevýhody všetkých terasových ohrievačov. Už sme spomínali, že takmer všetky typy ohrievačov sa dajú zavesiť na stenu alebo postaviť na zem.

Okrem toho si môžete vybrať medzi ohrievačmi elektrickými, plynovými, olejovými alebo infražiaričmi. Najlepšou voľbou do exteriéru sú ohrievače fungujúce na princípe infra ohrevu, ktoré zohrievajú okolité predmety a nie vzduch. Tento spôsob je najefektívnejší, úsporný, bezpečný a zdravý. Infra ohrievače využívajú ako zdroj energie elektrinu alebo plyn.

Plynové infražiariče

Plynové infražiariče sú výkonnejšie ako elektrické a plyn je zároveň o niečo lacnejší. Výhodou je mobilita takéhoto zariadenia. Po kúpe plynového infražiariča zariadenie jednoducho postavíte na zem, zapojíte plynovú bombu a môžete ihneď fungovať.

O umiestnení ohrievača nemusíte premýšľať. Na druhej strane si musíte ustrážiť spotrebu a vymieňať plynové bomby. Pozor aj na to, že plynové ohrievače v uzavretej miestnosti produkujú splodiny. Mali by sa preto používať len v otvorenom alebo dobre vetranom priestore.

Elektrické infražiariče

Elektrické infražiariče musíte pripojiť k zdroju elektrickej energie, čím sa znižujú možnosti ich umiestnenia. Pri výkonnejších žiaričoch je nutné myslieť na dostatočne silný prívod, aby vám nevyhadzovalo ističe.

Nepríjemné je tiež vyhýbanie sa káblom, a to hlavne pri elektrických ohrievačoch, ktoré stoja na zemi. Oproti plynovým ohrievačom majú elektrické veľkú výhodu v komforte ovládania. Jednoducho ich zapínate a vypínate, nestaráte sa o plyn a nemusíte sa obávať ani splodín. Elektrické ohrievače majú navyše oveľa tichší chod ako plynové.

Olejové ohrievače

Olejové ohrievače sa zväčša využívajú na vyhrievanie uzavretého priestoru. Nájdete ich v obchodoch vo forme olejových radiátorov. Po zohriatí radiátor vyžaruje teplo pomerne dlhú dobu. Nevýhodou olejových ohrievačov je veľká spotreba elektrickej energie potrebná na ich prevádzku.

Tip na záver: Ak nebudete ohrievač využívať veľmi často, obstarajte si elektrický infražiarič. Pre vykúrenie väčších otvorených priestorov a ako ekonomické riešenie ohrevu vonkajšieho priestoru vám odporúčame použiť plynové infražiariče.