Čo rozhoduje futbalové zápasy? Poviete si, že kvalita kádra, momentálna forma, možno šťastie. Útok, brankár alebo obrana? Tréner alebo taktika? No môžeme sa na to pozrieť z viacerých uhlov a dá sa povedať, že všetky odpovede môžu byť správne aj nesprávne. Výsledok futbalového zápasu je rezultátom viacerých faktorov, ktoré sa v konkrétnom čase na konkrétnom mieste stretnú. A málokto si uvedomuje, že do toho, ako dopadne približne 90-minuútové zápolenie medzi dvoma tímami pred zrakmi tisícov ľudí, môže čo to prehovoriť samotný trávnik.

Je to na prvé zamyslenie tak banálne, až to dáva zmysel väčší, ako by ste si mohli myslieť. Hneď na úvod môžeme napísať príklad, ktorý vám pomôže lepšie si predstaviť, o čom vlastne je tento text. Napríklad taká Barcelona. Hra katalánskeho veľkoklubu je založená na veľkom počte krátkych prihrávok, ktorými sa Messi, De Jong, Busquets či Griezmann pomaly, ale isto dostávajú k súperovej bráne a snažia sa dať gól. Preto je trávnik na barcelonskom štadióne Camp Nou vždy nakrátko ostrihaný, jednoducho, aby lopta išla rýchlo od nohy a pohybovala sa po povrchu čo najjednoduchšie. Nuž, ale to je v Katalánsku, kde z toho Barcelona ťaží.

Dĺžka trávnika dokáže pomôcť aj menším klubom, ktorým chýba športová taktika. Pýtate sa ako? Nastavená defenzívna taktika, 10 hráčov plus brankár pripravení vyslovene kaziť hru a odkopávať lopty. Technicky vyspelým klubom sa potom hrá náročne a je pre nich takmer nemožné skórovať. Keď je trávnik niekedy na ihrisku dlhší ako v iných prípadoch, môže to v konečnom dôsledku prispieť k tomu, ako bude vyzerať záverečný výsledok. V španielskej lige sú často rozdiely medzi klubmi, čo sa kvality týka, výrazne, preto sa nie zriedka objavujú výsledky, kde je gólový rozdiel väčší ako jeden či dva. Aj napriek tomu je La Liga považovaná za najlepšiu futbalovú ligu na svete.

A potom sa rodia prekvapivé výsledky, pretože kombinujúce tímy sa jednoducho nevedia presadiť. Trávnik hrá preto dôležitejšiu rolu ako by si ľudia mysleli a premieta sa to aj do témy športové tipy, veď Barcelona či Real Madrid patria medzi favoritov, na ktoré sú nízke kurzy, pričom keď sa stane, že ich menší klub oberie o body, je z toho prekvapenie s vyšším kurzom. A to málokomu napadne, že môže za to aj trávnik. Ale verte či nie, stáva sa to a nie zriedka.

Čo sa týka sťažovania na trávnik, favoriti sa naň zvyknú sťažovať, keď prídu o dôležité body v súboji s tímami, ktoré sú takpovediac z druhého sledu. Väčšinou to ale býva tak, že dĺžka trávnika je to posledné na čo by sa veľkokluby mohli v konkrétnom prípade sťažovať, avšak na tlačových konferenciách to môže trénerom poslúžiť ako vhodné alibi. Aj veľkokluby totiž nie vždy majú svoj deň a stane sa im, že nevedia dať gól, pričom slabší klub môže mať svoj den a odohrať zápas na hranici svojich možností.

A v neposlednom rade tu máme problematiku umelých a prírodných trávnikov. Keď hrajú tímy na umelom povrchu a niekto k nim príde, súper je okamžite v nevýhode, pretože je na niečo podobné nezvyknutý. Aj takýmto spôsobom sa bojuje vo futbalovom priemysle.